Planujesz założyć w przyszłości własną stronę internetową? Może natrafiłeś/aś gdzieś na frazę “hosting” i chcesz poznać więcej terminów z nią związanych? Przygotowaliśmy dla Ciebie mały słowniczek kluczowych pojęć w tym zakresie.

Nie wykorzystaliśmy każdej litery alfabetu, aby Was nie zanudzać, a wyselekcjonowaliśmy tylko te frazy, które w naszym odczuciu są najbardziej przydatne na początku swojej przygody z hostingami. Zapraszamy!

CDN

Content delivery network, w skrócie CDN, składa się z wielu różnych serwerów umieszczonych w centrach danych w różnych zakątkach świata. Celem tej sieci jest dostarczenie użytkownikowi końcowemu danych przesyłanych przez stronę jak najszybciej, a więc z serwera znajdującego się najbliżej jego lokalizacji.

Korzystanie z CDN jest szczególnie przydatne dla stron o charakterze międzynarodowym, które są odwiedzane przez osoby z różnych krajów. W takim wypadku nie sprawdzi się ulokowanie serwerów tylko w jednym państwie.

Certyfikat SSL

Certyfikat SSL potwierdza wiarygodność danej strony, a więc to, że jej właściciel nie próbuje się pod kogoś podszyć. To, czy dana strona posiada taki certyfikat, można zobaczyć po wejściu na nią, zwracając uwagę na kłódkę po lewej stronie paska adresu.

Wiele hostingodawców oferuje łatwe zarządzanie certyfikatami SSL, a także dostęp do darmowych certyfikatów, z poziomu panelu klienta.

CMS

Content management system (CMS), czyli System zarządzania treścią, służy do łatwego i wygodnego utworzenia strony internetowej, instalowania wtyczek, wybierania i edycji motywów i nie tylko. Zarówno przez osoby posiadające wiedzę i doświadczenie w zakresie IT, jak i kompletnych laików.

Zazwyczaj posiada prosty, intuicyjny interfejs i nie wymaga edytowania bezpośrednio kodu strony, aby na przykład dodać artykuł na bloga czy zmienić logo. Wśród najpopularniejszych systemów zarządzania treścią można wymienić WordPress, Wix i Squarespace.

DNS

Domain Name System (System nazw domenowych) odpowiada za “tłumaczenie” nazw domen zapisanych zwykłym, zrozumiałym dla ludzi językiem na adresy IP.

Każda witryna ma taki adres, ale z racji na to, że zapamiętywanie ciągów liczb byłoby trudne dla użytkowników, zamiast tego stosuje się dowolnie wybrane przez twórcę strony ciągi alfanumeryczne – w naszym przypadku jest to techpolska.pl.

Hosting współdzielony

Hosting współdzielony to najtańszy rodzaj hostingu. W jego ramach wielu klientów firmy hostingowej korzysta jednocześnie z zasobów tego samego serwera.

Jednocześnie wprowadzone są pewne ograniczenia, powstrzymujące któregoś z użytkowników przed przeciążeniem całego serwera, a każdy klient posiada określone ograniczenia, m.in. w ilości jednoczesnych połączeń do bazy.

Hosting dedykowany

W przypadku hostingowego dany klient dysponuje całą mocną obliczeniową danej fizycznej jednostki. Nie musi się nią z nikim dzielić, tak, jak działa to w przypadku hostingu współdzielonego. W związku z tym jest to znacznie droższe rozwiązanie.

Klient sam dobiera parametry hostingu dedykowanego, ma też możliwość jego niemal dowolnej konfiguracji.

Nazwa domeny

Niektórzy hostingodawcy w pakiecie z hostingiem umieszczają szybką, darmową rejestrację domeny. Jej nazwa to adres witryny, który odwiedzający musi wpisać w pasek wyszukiwania, aby na nią przejść.

Nazwa domeny zakończona jest zawsze jakąś końcówką (.pl, .com, .eu lub inną), a wcześniej znajduje się dowolna kombinacja liczb i cyfr wybrana przez użytkownika, pod warunkiem, że nie jest zajęta.

RAM

RAM, czyli Random Access Memory, nie jest terminem, którego używa się tylko w odniesieniu do hostingu. W pamięć RAM, służącą do krótkoterminowego zapisywania przydatnych w danej chwili danych, wyposażone są nie tylko urządzenia hostingodawców, ale też zwykłe komputery osobiste, laptopy czy smartfony.

To, jaką ilość pamięci RAM oferuje dany hosting, będzie wpływało na jego szybkość.

Serwer

Serwer to jednostka komputerowa, aktywna 24/7, której jedynym zadaniem jest udostępnianie zasobów innym komputerom. Nie służy ona do użytku rekreacyjnego, nie są do niej z reguły podłączone monitor, klawiatura czy myszka.

Klienci hostingodawcy mogą wynająć część lub całość mocy obliczeniowej serwera, aby umożliwiała ona wyświetlanie ich strony internetowej, obsługę poczty e-mail i nie tylko. Gwarancją stabilności serwera jest jego odpowiednie zabezpieczenie przez przegrzaniem, zwarciem i innymi zagrożeniami.

Subdomena

Subdomena to dobra alternatywa dla zakładania osobnej domeny, kiedy chcemy w jakiś sposób rozdzielić naszą główną stronę na części. Przykładowo, jeśli witryna nazywa się twojastrona.pl, to jej subdomena może się nazywać wsparcie.twojastrona.pl, kontakt.twojastrona.pl lub w inny podobny sposób.

Transfer

Transfer to nic innego, jak ilość danych, którą możemy w danym okresie wykorzystać na wysyłanie danych przez naszą stronę (czyli przede wszystkim przesyłanie danych osobom odwiedzającym witrynę, aby się im ona załadowała) lub do naszej witryny (czyli kiedy wgrywamy na nią jakieś pliki).

Kiedy transfer się wyczerpie w danym okresie rozliczeniowym, użytkownicy nie będą mogli uzyskać dostępu do strony – często wyświetla się wtedy komunikat od hostingodawcy o wyczerpanym transferze. Im więcej transferu chcemy, aby było dostępne, tym więcej z reguły będziemy musieli zapłacić za hosting.

Uptime

Uptime to wskaźnik tego, przez jaki czas witryna jest dostępna dla użytkowników bez żadnych przeszkód (awarii, przeciążeń etc.). Zazwyczaj wyrażany jest w procentach, w odniesieniu do jakiegoś czasu (miesiąca, roku). 50% uptime oznacza, że przez połowę czasu na witrynę nie da się wejść.

Najlepiej wybierać hostingodawców, który gwarantują uptime w skali roku na poziomie 99%, takich jak Hostinghouse.pl. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że różnego rodzaju usterki będą rzadkością, a nie regułą.

Virtual Private Serwer

Virtual Private Server to jeden z typów hostingu, obok hostingu dedykowanego i współdzielonego. Wirtualny serwer prywatny to rozwiązanie hybrydowe. Serwer nie należy w całości do danego klienta, ale posiada on na nim swoją własną, wydzieloną część, której nie współdzieli z innymi.

VPS daje większe możliwości konfiguracji niż hosting współdzielony, ale jest jednocześnie znacznie droższy.

Hosting od A do Z – podsumowanie

Mamy nadzieję, że po zapoznaniu się z tym artykułem będziecie już w stanie sprawnie lawirować wśród różnych pojęć związanych z hostingiem. Oczywiście, w rzeczywistości jest ich wiele więcej i nie wszystkie zmieściły się w tym artykule, ale powinien on być solidną podstawą.

WARTO PRZECZYTAĆ:

najlepszy hosting www Najlepszy hosting WWW — tę ofertę warto znać!
Własna strona internetowa, niezależnie, czy jest to sklep internetowy, strona firmowa czy blog, wymaga hostingu — to kwestia oczywista. Ofert tego typu usług jest jednak
Rodzaje hostingów – który najlepiej wybrać?
Zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby prywatne chcą w dzisiejszych czasach posiadać własną stronę internetową. Możesz z łatwością ją utworzyć, jednak musisz wykorzystać do tego serwer
Total Cost of Ownership (TCO), czyli jak wybierać hosting
Planując działalność w sieci, należy skrupulatnie oszacować koszty związane z hostingiem. Niestety wiele osób zakłada, że różnice pomiędzy ofertami poszczególnych usługodawców są na tyle niewielkie,
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *