MODECOM Volcano Lanparty RGB, jako ikona klawiaturowej ewolucji

Obsługa komputera za pomocą myszy i klawiatury to rzecz niesamowicie powszechna, która z powodzeniem funkcjonuje już od kilku dziesięcioleci. Oczywiście współczesne wersje urządzeń peryferyjnych nie są już takie same, jak ich pierwowzory. Wszystko dlatego, że w miarę upływu czasu ulegały one stopniowej ewolucji. Jedną z wielu współczesnych ikon świadczących o postępie w tej dziedzinie jest chociażby MODECOM Volcano Lanparty RGB, czyli obiekt niniejszej recenzji.

Volcano Lanparty RGB od MODECOMa jest następcą klawiatury mechanicznej, którą kilka miesięcy temu podejmowałem w osobnej wideorecenzji. Na pierwszy rzut oka prawie nie widać różnic pomiędzy dwoma urządzeniami, co oczywiście nie oznacza, że nie istnieją.

Obiekt niniejszej recenzji przybył do mnie czerwonym opakowaniu, które wizualnie nie stanowi żadnej ciekawostki. W jego wnętrzu znajduje się niewielka, ale za to masywna klawiatura mechaniczna. Jej obudowa w głównej mierze zrobiona została z plastiku, aczkolwiek znajdują się tutaj także elementy aluminiowe.

Wygląd Volcano Lanparty RGB

Spód urządzenia nie stanowi żadnej rewolucji, gdyż w gruncie rzeczy jest niemal identyczny w porównaniu z wersją manuału bez liter RGB w nazwie. Znajdują się tutaj dwie stopki elewacyjne zakończone antypoślizgowym ogumieniem oraz rowki, którymi poprowadzić można równie solidne, co w poprzedniej wersji okablowanie.

Górna część klawiatury odsłania przed nami widok 87 klawiszy zawieszonych na przełącznikach OUTEMU Brown. Każdy z nich posiada trójkolorowe podświetlenie, którego tryby można sobie w dowolny sposób konfigurować. Recenzowana klawiatura pozbawiona została klawiszy numerycznych, co pozwoliło zredukować jej rozmiary bez wpływania przy tym na komfort z jej użytkowania.

Przez kilka tygodni korzystałem z różnych trybów podświetlenia, ale ostatecznie najbardziej przypadł mi do gustu ten, który w orientacji poziomej wyświetla kolorowe paski. Jest on według mnie najbardziej czytelny i sprawia przy tym, że osoby z epilepsją nie dostaną natychmiastowego ataku.

Funkcje klawiatury

Podobnie, jak w przypadku poprzedniej wersji klawiatury Volcano Lanparty także RGB posiada skróty klawiszowe, które odpowiadają za określone interakcje. W ten sposób z poziomu klawiatury można się praktycznie poruszać po opcjach odtwarzacza multimediów oraz uruchomić program do poczty elektronicznej, stronę główną w przeglądarce, okno mojego komputera i kalkulator. Niestety skróty klawiszowe nie podlegają konfiguracji i w wersji domyślnej posiadają pewne braki takie, jak błędy po wciśnięciu FN + F9 wynikające z braku zainstalowanego programu do obsługi poczty elektronicznej na komputerze.

Ogólne wrażenia związane z klawiaturą

Do tej pory w trakcie użytkowania komputera korzystałem z recenzowanej wcześniej klawiatury o nazwie MODECOM Volcano Lanparty z czerwonym podświetleniem. Było to urządzenie, które wielokrotnie doprowadzało mnie do irytacji ze względu na pojedyncze przełączniki, które odmawiały posłuszeństwa. W porównaniu do tej wersji Volcano Lanparty z dopiskiem RGB działa ciszej i wydaje mi się, że jest ona po prostu trwalsza, gdyż do momentu publikacji tej recenzji wszystko działało i działa zgodnie z przeznaczeniem.

Po kilku tygodniach w towarzystwie MODECOM Volcano Lanparty RGB stwierdzam, że jest to sprzęt, który w zestawieniu ze swoim poprzednikiem wypada korzystniej. Za tą opinią na pewno nie przemawia tylko bogatsze podświetlenie klawiatury, ale także mniejszy hałas wynikający z użytkowania i ogólny spadek irytacji spowodowany prawidłowym działaniem wszystkich przełączników.

Podsumowanie

Rynek urządzeń peryferyjnych ulega nieustannemu rozwojowi, czego niewątpliwym dowodem jest MODECOM Volcano Lanparty RGB. Stare klawiatury w odróżnieniu do recenzowanego sprzętu wymagały dostępności gniazd DIN lub PS/2 do podłączenia. O ile pierwszy port stanowi już odległą przeszłość to ten drugi bywa jeszcze czasami montowany i wykorzystywany zwłaszcza w procesach rozruchowych komputera. W gruncie rzeczy i tak o wiele częściej skłaniamy się w stronę zalet idących w parze z portami USB, których zastosowanie ożywiło sylwetki znanych nam klawiatur poprzez zjawiskowe podświetlenie klawiszy.

Cena, którą musimy podnieść w przypadku MODECOM Volcano Lanparty RGB w zamian za ewolucję to około 250 złotych, co moim zdaniem jest korzystną propozycją.

MODECOM Volcano Lanparty RGB, jako ikona klawiaturowej ewolucji
Oceń ten post!

Ocena autora

Jakość wykonania - 9/10

Wygląd klawiatury - 8/10

Praktyczność klawiatury - 10/10

Stosunek ceny do jakości produktu - 7/10

PODSUMOWANIE

8.5 Wspaniale!

0 Komentarzy

Zostaw komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password