[AKTUALIZACJA 04.01.2018] – Nie tylko Intel, ale również AMD i ARM – o luce bezpieczeństwa w procesorach

Wszystkie procesory, które w ciągu ostatniej dekady wyjechały z fabryk Intela zawierają poważną lukę w zabezpieczeniach. Zastosowanie specjalnej łatki naprawiającej tę usterkę może spowolnić nasze komputery.

Microsoft i twórcy systemów linuksowych są właśnie w trakcie tworzenia aktualizacji kerneli swoich systemów operacyjnych. Nie wykluczone, że podobna burza ma miejsce w Apple. Inicjatorem zamieszania jest istotna luka związana z cyberbezpieczeństwem, która ma związek z procesorami marki Intel. W produkowanych przez ostatnie 10 lat procesorach zawarta jest usterka, której unieszkodliwienie wymaga gruntownego przeprojektowania jądra systemu operacyjnego. Niestety efektem ubocznym tego działania jest spadek wydajności komputerów.

Spadek wydajności w komputerach będzie zależny od ich konfiguracji sprzętowej – od 5 do 30 procent!

Niestety nie znamy szczegółów dotyczących tej kontrowersyjnej sytuacji, gdyż są one trzymane w tajemnicy z obawy przed cyberprzestępcami. Mają one zostać ujawnione dopiero za tydzień, gdy Microsoft wyda oficjalne aktualizacje do systemu operacyjnego Windows. Łatki dla systemów Linux już są dostępne.

Wiadomo tylko, że odpowiednio napisana aplikacja może w jakiś sposób podejrzeć rozkład chronionej pamięci kernela. Żeby wyeliminować zagrożenie twórcy systemów operacyjnych muszą zastosować mechanizm Kernel Page Table Isolation. Jest to konieczność, która negatywnie wpłynie na wydajność komputerów determinując dodatkowe, niepotrzebne kroki by wykonać każde z poleceń programu.

Powaga usterki jest bezdyskusyjna, ponieważ pozwala ona złośliwemu oprogramowaniu przejąć kontrolę nad atakowanym urządzeniem i pozwala również na dostęp do znajdujących się na nim danych.

Procesory AMD są bezpieczne.

Luka, której temat poruszamy w tym artykule nie dotyczy użytkowników komputerów z procesorami AMD. Zdaniem ekspertów łatka tworzona przez Microsoft i innych twórców systemów operacyjnych nie wpłynie na wydajność urządzeń z procesorami tej firmy.

Źródło: spidersweb.pl

WARTO PRZECZYTAĆ:

windows 12 intel Dyrektor finansowy Intela sugeruje, że Windows 12 pojawi się w 2024 roku
Dyrektor finansowy Intela udzielił wywiadu podczas Citi 2023 Global Technology Conference. Stwierdził on tam, że nadchodzący rok będzie ekscytujący zwłaszcza dla systemu Windows. Wypowiedź odnosiła
ps5 pro PlayStation 5 Pro z procesorem AMD Zen 2 i 60 jednostkami RDNA 3. Wyciekła specyfikacja
Jeszcze niezapowiedziana konsola PlayStation 5 Pro cały czas jest wyczekiwana. Ma ona oferować lepszy Ray Tracing, wyższą wydajność oraz zapewne zmianę konstrukcji. Wygląda jednak na
snapdragon 8 gen 3 Snapdragon 8 Gen 3 może być wydajniejszy i bardziej energooszczędny niż A17 Pro
W tym roku Qualcomm może “przegonić” Apple pod względem produkowanych chipów. Snapdragon 8 Gen 3 jest prawdopodobnie tworzony przy użyciu procesu TSMC N4P zamiast tajwańskich
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

2Komentarze

  • Co cie to, 20 kwietnia 2020 @ 12:38 Odpowiedz

    hahahaha ale bzdury. Szybko lećcie do sklepów kupować nowe procesory bez luki !!! Szybko szybko !!! 😀 hahaha

  • Co cie to, 4 stycznia 2018 @ 17:04 Odpowiedz

    hahahaha ale bzdury. Szybko lećcie do sklepów kupować nowe procesory bez luki !!! Szybko szybko !!! 😀 hahaha

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *