Sztuczne satelity to urządzenia badawcze stworzone przez ludzi. Orbitują one wokół ciał niebieskich wykonując określone misje. Szacuje się, że na samej orbicie okołoziemskiej jest ich już ponad 7 tysięcy nie wliczając w to śmieci kosmicznych, bo tych szacunkowo jest ponad 300 milionów z czego większość już dawno wyrwała się naukowcom spod kontroli.

Projekt “Mayak” realizowany przez moskiewskich studentów to próba przeciwdziałania samowolce kosmicznych śmieci. Jednym z wielu zadań satelity wyniesionego 14 lipca w przestrzeń kosmiczną są testy technik deorbitacyjnych polegających na usuwaniu kosmicznego złomu z orbity Ziemi poprzez spalanie go w atmosferze. To bardzo odpowiedzialna misja, ale również trzeba podkreślić, że nie stanowi głównego powodu, dla którego wysłano Mayak’a w kosmos.

Kilka dni po wejściu na orbitę satelita Mayak rozłożyć ma olbrzymi żagiel o łącznej powierzchni 51 metrów kwadratowych. Jest to moment, na który czekają wszyscy zainteresowani misją naukowcy oraz amatorzy astronomii. Konstrukcja żagla składa się z materiału, który w doskonały sposób będzie odbijał światło słoneczne. Jeśli, więc wszystko pójdzie po myśli konstruktorów to bardzo możliwe, że rosyjski satelita stanie się najjaśniejszym obiektem wzniesionym na orbitę okołoziemską.

Już teraz jasność satelity pozwala na jego obserwacje, a w związku z tym, że znajduje się on na orbicie polarnej to bez problemu dostrzec można go także nad Polską.

Dokładne daty najbliższych przelotów Mayaka nad Polską

Środa , 19 lipca 2017 roku

  • 00:05 – 00:10 – nisko nad północno-wschodnim horyzontem,
  • 01:41 – 01:47 – stosunkowo wysoko nad północno-zachodnim horyzontem,

Czwartek, 20 lipca 2017 roku

  • 00:15 – 00:20 – wysoko nad północno-wschodnim horyzontem,
  • 01:50 – 01:57 – wysoko nad północno-zachodnim horyzontem,

Piątek, 21 lipca 2017 roku

  • 00:24 – 00:27 – wysoko nad północno-wschodnim horyzontem
  • 02:00 – 02:07 – nisko nad północno-zachodnim horyzontem

Sobota, 22 lipca 2017 roku

  • 00:34 – 00:40 – bardzo wysoko nad północno-wschodnim horyzontem,
  • 02:10 – 02:17 – nisko nad północno-zachodnim horyzontem,

Niedziela, 23 lipca 2017 roku

  • 00:44 – 00:50 – bardzo wysoko północno-wschodnim horyzontem,
  • 02:20 – 02:26 – nisko nad północno-zachodnim horyzontem,
  • 23:20 – 23:23 – bardzo nisko nad północno-wschodnim horyzontem.

WARTO PRZECZYTAĆ:

lot na orbitę Crew Dragon zadokował, więc czas na podsumowanie lotu kapsuły SpaceX’a na orbitę
Amerykańscy astronauci zadokowali na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, przyszedł więc czas na podsumowanie misji, którą przez miniony weekend obserwowały, czy to z zapartym tchem, czy delikatnym
beidou Chiny dążą do ukończenia własnego GPS-a, dającego im niezależność od USA
Chiński system nawigacji, Beidou, już teraz jest poważnym graczem – używa go w jakimś stopniu (a przynajmniej tak twierdzą jego twórcy) ponad połowa krajów na
nokia Nokia zbuduje antenę 4G na Księżycu, możliwa będzie późniejsza rozbudowa do 5G
Fińska firma Nokia wygrała kontrakt na budowę na powierzchni Księżyca ultra-kompaktowej anteny 4G/LTE. NASA zapłaci jej za to 14.1 milionów dolarów. Kontrakt ten jest częścią
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *