Choć wiek XXI zaczął się stosunkowo niedawno, to już przyniósł rozmaite wynalazki, bez których wielu z nas nie wyobraża sobie życia. W tym krótkim artykule nie będziemy w stanie opisać ich wiele, ale takie i podobne ciekawostki technologiczne znajdziesz na naszej stronie https://radartechnologiczny.pl na którą zapraszamy.

Niebieski Laser

Polscy wynalazcy swój wkład w naukę włożyli tworząc niebieski laser półprzewodnikowy pozwalający na stworzenie optycznego zapisu informacji – to dioda laserowa, którą w 2001 roku, na bazie azotku galu wynalazła grupa badawcza Instytutu Wysokich Ciśnień PAN w Warszawie we współpracy z TopGaN Sp. z o.o. Niebieski laser znalazł swoje zastosowanie w odtwarzaczach Blu-ray, gdzie realizuje zapis materiałów wizyjnych oraz danych, z użyciem diod laserowych. Każda konsola PlayStation wykorzystuje wynalazek polskich inżynierów. Co więcej obecnie niebieski laser znalazł też zastosowanie w nowej generacji telefonach komórkowych, a także w diagnostyce medycznej, druku laserowym, fotolitograficznych urządzeniach, a nawet w takiej dziedzinie jak astronomia.

Grafen – tania produkcja

Grafen – czyli włókno węglowe znacznie twardsze od stali wprowadzające rewolucyjne zmiany w wielu gałęziach przemysłu. Niezwykłe właściwości filtrujące, wytrzymałość, elastyczność i dwuwymiarowa struktura sprawiają, że materiał ten może zastąpić krzem, testy potwierdzają jego użyteczność jako tranzystora, a doskonałe przewodnictwo czynią z niego materiał użyteczny do wytwarzania przejrzystych i giętkich, dotykowych wyświetlaczy; mają zastosowanie również przy wytwarzaniu modułów fotowoltaicznych. Zdolność grafenu do rejestracji najdrobniejszej cząstki substancji szkodliwej czyni z niego materiał użyteczny w ochronie środowiska. Choć grafen został wynaleziony przez naukowców rosyjskich w 2010 roku, za co otrzymali nagrodę Nobla to jednak dopiero zespół  polskich ekspertów z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych w Warszawie opracował metodę produkcji na masową skalę. Z niezwykle drogiej technologii wytwarzania, za sprawą polskich inżynierów, stała się ona banalnie tania. Zespół dr Włodzimierza Strupińskiego opracował metodę, w której hodowany kryształ w wysokotemperaturowym procesie poddaje się dodawaniu atomów węgla z węglowodoru. Zastosowanie grafenu wciąż ulega ekspansji i staje się on użyteczny w kolejnych dziedzinach nauki, nawet leczeniu raka.

Pionowe siłownie wiatrowe

Pionowa siłownia wiatrowa wykorzystuje energię kinetyczną, która następnie zamienia się w obrotową. Jednym słowem wiatr jest „puszczony” po obwodzie. Modułowość rozwiązania natomiast sprawia, że  budowle mogą być dowolnej wysokości, na dole których energia jest przekazywana do generatora. Dzięki takiej konstrukcji generatory mogą stanąć w dowolnym miejscu, na przykład na dachu budynku czy na statku. Jest to młody wynalazek z 2008 roku pochodzący z Podlasia i produkowany tamże przez rodzinną firmę Piskorzów i wynalazcy Waldemara Piskorza. W latach 2013-2014 w projekt zaangażowały się inne podmioty i jest kontynuowany przez firmę ProEnergetyka Sp. z o.o. Obecnie wynalazek ten funkcjonuje na rynku i znajduje zastosowanie jako dodatkowe, czy niezależne źródło prądu przy zasilaniu domów niskoenergetycznych. Zaletą pionowych siłowni wiatrowych jest to, że nie wymagają spełnienia tak wielu formalności jakie są wymagane przy farmach wiatrowych, a ich budowa jest szybka.

Cudowna ciecz

Zagęszczana ścinaniem, ciecz koloidalna za sprawą gwałtownego działania siły zmienia swoją lepkość. Po uderzeniu, przez chwilę, ciecz zachowuje się tak, jak ciało stałe. Gdy działania siły ustaje – zmienia się z powrotem w ciecz. To właśnie jest cudowna ciecz wynaleziona przez wynalazców pracujących na Politechnice Warszawskiej,  zespołu z Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia, a także osób z Instytutu Technologii Bezpieczeństwa z Łodzi. Wynalazek jest przeznaczony do wykorzystania w przemyśle zbrojeniowym (kamizelki kuloodporne) i został zarejestrowany jako „inteligentny pancerz pasywny z zastosowaniem cieczy reologicznych ze strukturami nano”. Cieczą, która na chwilę staje się ciałem stałym interesuje się również przemysł branży odzieży sportowej, budownictwa i innych.


Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Udostępnij

WARTO PRZECZYTAĆ:

Dlaczego Empik GO wyróżnia się pośród innych aplikacji?
Aplikacje służące do czytania i słuchania książek są coraz powszechniejsze. Dla wielu osób, które doceniają kompaktowe rozwiązania oraz wszechstronność akcesoriów, stały się nieodłącznym elementem codziennego
pamięć ram ECC czy Non-ECC – jaką pamięć RAM wybrać do serwera?
Żaden komputer nie będzie w stanie sprawnie funkcjonować bez procesora, pamięci operacyjnej RAM, dysku twardego i kilku innych podzespołów. Jeśli myślisz o inwestycji w serwer
Aplikacje do nauki angielskiego – przegląd najlepszych narzędzi
Nauka języka angielskiego za pomocą aplikacji mobilnych zdobywa coraz większą popularność na całym świecie. Nowoczesne technologie oferują dziś wiele narzędzi, które pomagają skutecznie przyswajać język

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *