Nowy rok, nowe ograniczenia w zakresie wsparcia WhatsAppa dla starszych smartfonów. Już 1 stycznia komunikator oficjalnie nie będzie działać na 45 kolejnych modelach telefonów.

WhatsApp przestanie obsługiwać m.in. niektóre iPhone’y i Samsungi

Pełna lista modeli, które od 1 stycznia 2023 nie będą mogły odpalać WhatsAppa prezentuje się następująco:

 • Archos 53 Platinum
 • Grand S Flex ZTE
 • Grand X Quad V987 ZTE
 • HTC Desire 500
 • Huawei: Ascend D, Ascend D1, Ascend D2, Ascend G740, Ascend Mate, Ascend P1
 • iPhone: 5c, 5
 • Lenovo A820
 • LG: Enact, Lucid 2, Optimus 4X HD, Optimus F3, Optimus F3Q, Optimus F5, Optimus F6, Optimus F7, Optimus L2 II, Optimus L3 II, Optimus L3 II Dual, Optimus L4 II, Optimus L4 II Dual, Optimus L5, Optimus L5 Dual, Optimus L5 II, Optimus L7, Optimus L7 II, Optimus L7 II Dual, Optimus Nitro HD
 • Memo ZTE V956
 • Quad XL
 • Samsung: Galaxy Ace 2, Galaxy Core, Galaxy S2, Galaxy S3 mini, Galaxy Trend II, Galaxy Trend Lite, Galaxy Xcover 2
 • Sony: Xperia Arc S, Xperia miro, Xperia Neo L
 • Wiko: Cink Five, Darknight ZT.

Warto zauważyć, że WhatsApp ma pewne ogólne wymagania dla wszystkich smartfonów, które chcą z niego korzystać. Między innymi chodzi tutaj o wersję systemu operacyjnego. W przypadku iOS-a minimum to iOS 12, natomiast Androida – wersja 4.1.

W praktyce oznacza to, że chociaż np. iPhone 5 nie był dotychczas na liście niewspieranych modeli smartfonów, to i tak nie pozwalał korzystać z komunikatora, jako że po najnowszej aktualizacji z 2019 roku działa na nim maksymalnie iOS w wersji 10.3.4.

WhatsApp kończy wsparcie dla starszych modeli, aby skupić się na nowych

Jak firma wybiera, które urządzenia przestać wspierać od danego momentu? Kryteria są stosunkowo jasne:

Aby wybrać, co przestać wspierać, co roku, podobnie jak inne firmy technologiczne, sprawdzamy, które urządzenia i oprogramowanie są najstarsze i mają najmniejszą liczbę osób wciąż z nich korzystających. Urządzenia te mogą również nie mieć najnowszych aktualizacji zabezpieczeń lub mogą nie mieć funkcji wymaganych do uruchomienia WhatsAppa – WhatsApp

Dalsze wspieranie przestarzałych modeli ograniczałoby WhatsAppowi pole manewru przy wprowadzaniu nowych funkcji – starsze urządzenia po prostu by sobie z nimi nie poradziły.

Trudno więc się dziwić, że modele, które zadebiutowały w wielu przypadkach ponad dekadę temu (np. iPhone 5 miał premierę w 2012 roku) sprawiają firmom technologicznym problemy.

Chociaż pewnie wciąż mają one pojedynczych użytkowników, to jest to garstka osób (w skali wszystkich użytkowników smartfonów, których są miliardy – modeli tracących wsparcie używa zapewne góra kilka milionów), dla której WhatsApp nie jest skłonny wstrzymywać rozwoju aplikacji.

Co Wy o tym wszystkim sądzicie? Znacie kogoś, kogo dotknie ta zamiana, a może sami macie któryś z telefonów z powyższej listy? Dajcie znać w komentarzach!

WARTO PRZECZYTAĆ:

messenger Messenger dostał szyfrowanie E2E w rozmowach audio i wideo
Jak pisaliśmy już w naszym artykule dotyczącym tego, jaki szyfrowany komunikator wybrać, Messenger dotychczas nie wybijał się na przód stawki pod względem prywatności i bezpieczeństwa.
google chat zmiany Google Chat się zmienia. Zobacz, co przygotowali twórcy!
Od pewnego czasu Google intensywnie pracuje nad aktualizacjami swoich aplikacji. Chce, aby cały system miał jednolity wygląd. Zmiany wprowadzono już w Kalendarzu, Mapach czy Dysku,
jeff bezos mohammad bin salman Jeff Bezos rzekomo został zhakowany przez… wiadomość na WhatsAppie od księcia Arabii Saudyjskiej
Już wcześniej słyszeliśmy, że Arabia Saudyjska mogła mieć coś wspólnego ze zhakowaniem w 2018 roku telefonu Jeffa Bezosa, właściciela Amazona i najbogatszego człowieka świata. Teraz
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *