Napisz do nas

TechPolska.pl

Znajdziesz nas

W top 10 najlepiej sprzedających się smartfonów na świecie w 2022 roku znalazły się modele od zaledwie dwóch producentów… i 80% z nich to urządzenia Apple. Amerykański gigant całkowicie zdominował ranking przedstawiony przez firmę Counterpoint Research.

Oprócz iPhone’ów do rankingu załapały się tylko modele budżetowe

Na pierwszym miejscu rankingu z wynikiem 5% uplasował się iPhone 13, czyli podstawowy wariant poprzedniej generacji smartfonów Apple, który zadebiutował 14 września 2021 roku. Drugie miejsce, z niemal o połowę mniejszą sprzedażą (2,6%), zajął iPhone 13 Pro Max. Podium zamknął iPhone 14 Pro Max z wynikiem 1,7%.

Na czwartym miejscu pojawił się wreszcie inny producent, Samsung, ze swoim budżetowym Galaxy A13 (1,6% globalnego rynku). Dalsze miejsca okupowało już z powrotem Apple z iPhone’em 13 Pro, 12, 14, 14 Pro i SE 2022. Koreańska firma powróciła na 10 miejscu z modelem Galaxy A03.

Poniżej możecie zobaczyć ranking w całej okazałości, wraz z danymi dla poszczególnych miesięcy:

najlepiej sprzedające się smartfony 2022
Źródło: Counterpoint Research

W łącznej sprzedaży wszystkim modeli Apple też wygrywa, ale już z mniejszą przewagą

Wyraźna wygrana w tym zestawieniu nie oznacza oczywiście, że Apple odpowiada za 80% całej sprzedaży smartfonów na świecie. Dominacja producenta iPhone’ów w rankingach skupiających się na pojedynczych modelach, a nie łącznej sprzedaży wynika przede wszystkim z faktu, że oferuje on relatywnie niewielką ilość modeli.

Jego największy rywal, Samsung, poza szeregiem flagowców ma w ofercie także wiele innych modeli ze średniej i niskiej półki cenowej, podobnie inni producenci smartfonów z Androidem.

Takie rozwiązanie sprawia, że każdy fan danej marki może znaleźć opcję na swoją kieszeń, ale utrudnia “wybicie się” poszczególnym modelom (tym bardziej biorąc pod uwagę, że producent sprzętów na iOS jest jeden, a na Androida – bardzo wielu, więc konkurencja jest zaciekła).

Jeśli chodzi o dane globalnej sprzedaży smartfonów w 4 kwartale 2022 roku, Apple co prawda również zajmuje 1 miejsce, ale z wynikiem dalekim od 80% – 23%. Dalej mamy m.in. Samsunga (19%), Xiaomi (11%) czy OPPO (10%).

globalna sprzedaż marek smartfonów
Źródło: Counterpoint Research

A jaki model smartfona Wy używacie? Któryś ze światowej topki, a może taki, który nie zmieścił się w przytoczonym zestawieniu? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!

Udostępnij

administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *