
Pracownicy Amazona mogą bez komunikacji z odźwiernym czy mieszkańcami otwierać zamki elektroniczne w tysiącach budynków w Stanach Zjednoczonych – wszystko dzięki programowi Key for Business. Ma to umożliwić szybsze i wygodniejsze dostarczanie przesyłek, ale niektórzy wskazują na pewne zagrożenia związane z tego typu rozwiązaniami.
Key for Business pozwala kurierom uzyskać dostęp do budynku bez czekania na otwarcie drzwi
Odźwierny poszedł na przerwę (lub w ogóle go nie ma)? Nikt nie jest w domu i nie może w związku z tym odebrać domofonu, żeby wpuścić kuriera, aby zostawił paczkę w skrytce czy na recepcji? Tego typu problemy są dość często spotykane i utrudniają sprawne dostarczanie przesyłek.
Jest to tym bardziej problematyczne, że Amazon przykłada ogromną wagę do szybkości dostawy – w niektórych przypadkach oferuje nawet dostawę produktów tego samego dnia, w którym zostało złożone zamówienie. Znaleziono w związku z tym sposób na radzenie sobie z tego typu trudnościami.
Program Amazona Key for Business działa już od kilku lat, ale dopiero teraz zaczyna nabierać tempa. Firma przykłada coraz większą wagę do tego, aby kontrahenci zaczynali korzystać z tej usługi i obiecuje za to pewne benefity, takie jak darmowy montaż czy karty prezentowe.
Jak to działa? Po zamontowaniu systemu kurierzy Amazona mogą otwierać drzwi do budynku za pomocą specjalnej aplikacji Amazon Flex, a następnie zostawić paczkę w lobby czy spróbować dostarczyć ją do drzwi. Key for Business był testowany w 2018 roku, oficjalnie wystartował rok później i od tego czasu jest cały czas rozwijany, a ostatnio firma zaczęła kłaść na niego coraz większy nacisk.
Niektórzy wskazują na problemy z bezpieczeństwem i prywatnością
Chociaż Amazon Flex w ramach systemu Key for Business daje dostęp nie do poszczególnych mieszkań, a tylko do samego budynku, można spotkać się z opiniami, że jest to potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców. Kurier nie potrzebuje bowiem weryfikacji ze strony żadnej osoby – portiera czy mieszkańców, a może po prostu sam otworzyć sobie drzwi. Jest to wygodne, ale wiąże się z pewnym ryzykiem.
Amazon wdrożył już podobny system dla prywatnych domów, ale w ich przypadku mieszkańcy muszą sami wyrazić chęć instalacji i zgodzić się na nią. Warto zauważyć, że, przy instalacji takiego systemu, Amazon kontaktuje się bezpośrednio z właścicielem danego budynku (bloku, apartamentowca), nie z właścicielami poszczególnych mieszkań. Oni mogą nawet nie zostać poinformowani, że coś takiego zostało w nieruchomości zainstalowane.
Ciężko jednak spodziewać się, aby Amazon wycofał się z takich rozwiązań, biorąc pod uwagę, że zdają się one przynosić pozytywne efekty. W testach prowadzonych przez firmę, korzystanie z systemu Key for Business podniosło skuteczność dostawy przy pierwszej próbie z 96% do 98% – niby niewiele, ale dla tak wielkiej firmy, przy tak dużym wolumenie zamówień, ma to dość spore znaczenie.
Co Wy sądzicie o tym systemie Amazona? Uważacie, że Key for Business to dobre rozwiązanie, a może nie chcielibyście mieszkać w budynku, do którego w każdej chwili mógłby wejść kurier? Koniecznie dajcie nam znać w komentarzach!
WARTO PRZECZYTAĆ:





