Portal The Intercept uzyskał rzekomo wewnętrzne dokumenty Amazona, z których wynika, że firma planuje filtrować (blokować lub zgłaszać przełożonym) wypowiedzi pracowników w tworzonym właśnie pracowniczym komunikatorze. Chodzi tutaj zarówno o pojedyncze słowa, jak i całe zdania, takie jak np. “to jest głupie”.

“Podwyżka” i “łazienka”  – to rzekomo według Amazona niewłaściwe słowa

Na opublikowanej liście wyrazów uznanych za złe znajdują się m.in. “właściciel”, “niewolnik”, “niesprawiedliwość”, “niesłuszność” czy “praca niewolnicza”. Amazon rzekomo chce wykluczać z rozmów m.in. “podwyżkę”, “płacę zapewniającą minimum egzystencji”, “różnorodność”, “etykę”, i, uwaga… “łazienkę”.

Dlaczego pracownicy Amazona potencjalnie nie mogliby rozmawiać ze sobą większości tych tematów, pewnie się domyślacie. Jeśli chodzi o to ostatnie, to dość powiedzieć, że Amazon miał swego czasu aferę związaną z nietypowym zastosowaniem butelek, spowodowanym brakiem możliwości wyjścia na przerwę w trakcie wielogodzinnej pracy.

Amazon odpowiedział na doniesienia, o których mowa. Nie zaprzeczył odfiltrowywania wspomnianych powyżej kontrowersyjnych słów/wyrażeń, ale twierdzi, że w finalnej wersji aplikacji ma to działać inaczej.

Nasze zespoły zawsze myślą o nowych sposobach, aby pomóc pracownikom we wzajemnej współpracy. Ten konkretny program nie został jeszcze zatwierdzony i może się znacznie zmienić lub nawet w ogóle nie zostać uruchomiony.

Jeśli pojawi się w pewnym momencie, nie ma planów, aby wiele słów, o których mówisz, było odfiltrowywanych. Jedyne rodzaje słów, które mogą być filtrowane, to te, które są obraźliwe lub nękające, co ma na celu ochronę naszego zespołu – Barbara Agrait, rzeczniczka Amazona

Niedawno pracownicy Amazona utworzyli pierwszy związek zawodowy

“The Intercept” opublikował tę listę w ciekawym momencie. Jednym ze znajdujących się na niej zwrotów jest “związek zawodowy”. Otóż właśnie, po raz pierwszy w historii, pracownikom Amazona z jednego z centrów dystrybucyjnych udało się utworzyć związek zawodowy, mimo wielu przeszkód stojących na ich drodze.

Ten konkretny magazyn w Staten Island zatrudnia niespełna 5000 osób, z czego 2654 zagłosowało na tak, a 2131 na nie. Jakiś czas temu przeprowadzono głosowanie w sprawie utworzenia związku zawodowego również w innym magazynie Amazona, tym razem w Bessemer w stanie Alabama.

Po pierwszym podejściu organizacja rządowa National Labor Relations Board oskarżyła Amazona o zastraszanie i przesłuchiwanie pracowników. Głosowanie powtórzono, ale wynik był niejasny (zgłoszono zastrzeżenie co do kilkuset głosów) i sprawę ma rozstrzygnąć sąd.

Co o tym wszystkim sądzicie? Wierzycie Amazonowi, że w ostatecznej wersji komunikatora tego typu filtry się nie pojawią? Koniecznie dajcie nam znać w komentarzach!

Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *