Jeśli mielibyśmy wierzyć wszystkim doniesieniom, Amazon w Polsce powstałby na przestrzeni ostatnich kilku lat co najmniej kilkakrotnie. Póki co żadne z nich się nie sprawdziło i wciąż pełnoprawnego Amazon Polska nie ma (aczkolwiek wielu Polaków decyduje się chociażby na robienie zakupów na platformie Amazon Niemcy). Jednak wygląda na to, że już całkiem niedługo ma się to zmienić, bowiem Gazeta Wyborcza donosi, że Amazon.pl wystartuje już w tym roku… a do tego w zakresie dostarczania przesyłek nawiąże współpracę z Pocztą Polską.

Amazon.pl już niedługo?

Spekuluje się, że otwarcie Amazona w Polsce może nastąpić już stosunkowo niedługo. Dużo tutaj zależy od tego, jak zakończą się negocjacje prowadzone z Pocztą Polską, która ma zająć się dostarczaniem przesyłek. Być może zostaną one sfinalizowane już w kwietniu tego roku.

Nie da się ukryć, że wybór Poczty Polskiej na dostawcę przesyłek to decyzja nieco kuriozalna. Amazon w wielu krajach, a zwłaszcza w swoim rodzimym USA, znany jest z przesyłek ekspresowych – w tym nawet z dostawy w dniu złożenia zamówienia. Do tego ciągle eksperymentuje, żeby przyspieszyć i zoptymalizować proces wysyłki i dostawy, między innymi poprzez zastosowanie dronów. Krótko mówiąc, jest to firma, która stawia na szybkość. Jak się to ma do Poczty Polskiej?

Niespecjalnie, jak zdaje sobie zapewne każdy, komu przyszło kiedykolwiek korzystać z jej usług – przynajmniej w zakresie listów. Dostarczanie paczek (co robią kurierzy Pocztexu, a nie zwykli listonosze) idzie im znacznie sprawniej, co może dawać pewną nadzieję. Wciąż jednak jest na co narzekać. Co ciekawe, rzekomo Poczta przeszła już testy jakościowe, a ciężko uwierzyć, że bardzo sprzyjający klientom Amazon zastosował wobec niej niską poprzeczkę.

Rzekomo planowana jest też własna usługa kurierska

Ostatecznie jednak zarzuty wobec Poczty Polskiej mogą nie mieć dużego znaczenia, ponieważ okazuje się, że współpraca ta może być mocno krótkoterminowa. Gazeta Wyborcza donosi bowiem również, że Amazon planuje w Polsce rozpocząć także działalność kurierską i samodzielnie dostarczać własne paczki. Ma to niewątpliwie sporo zalet: większa kontrola nad prędkością dostarczania, możliwość dowolnej i elastycznej modyfikacji procedur, a także być może mniejsze koszty.

Co ciekawe, do dostarczania przesyłek Amazon ma rzekomo wykorzystywać pojazdy elektryczne. Jest to ciekawa inicjatywa, aczkolwiek ciężko powiedzieć, czy Polska jest już na nią gotowa, biorąc pod uwagę dość niewielką ilość stacji ładowania w naszym kraju, zwłaszcza na terenach pozamiejskich. Jednak Amazon z pewnością zdaje sobie z tego sprawę i można się spodziewać, że będzie miał na to jakiś sposób.

Amazon w Polsce już jest… w teorii

Wbrew pozorom obecność Amazona w Polsce jest bardzo mocna – po prostu nie odczuwają tego konsumenci. Firma ta ma w naszym kraju nie tylko wiele centr logistycznych, ale także ogromną drukarnię książek, a nawet oddział zajmujący się pracami rozwojowo-badawczymi. Jednak Amazona.pl, czyli w pełni polskiej wersji najważniejszego dla klientów elementu tej całej układanki, jak nie było tak nie ma.

Do budowania infrastruktury w naszym kraju zachęcały Amazona niewątpliwie niskie jak na Europę koszty, przy jednoczesnym dość szerokim dostępie do wykwalifikowanych specjalistów (przynajmniej w porównaniu do większości innych europejskich państw legitymujących się tanią siłą roboczą). Jeśli jednak chodzi o otwieranie samego sklepu, ciężko powiedzieć, co stało przez tyle lat na przeszkodzie – względy logistyczne, a może obawa przed brakiem sukcesu z uwagi na mocną konkurencję (nie da się ukryć, że Allegro ma w naszym kraju bardzo mocno ugruntowaną pozycję, do pary z OLX’em oraz częściowo Wishem i Aliexpress)? Tak czy inaczej, najwyraźniej wreszcie problemy czy wątpliwości udało się rozwiązać.

Jak sądzicie, czy w tych doniesieniach jest ziarno prawdy, czy znowu okaże się, że nic z tego nie wyjdzie? Ekscytuje was prospekt Amazona w Polsce?

WARTO PRZECZYTAĆ:

https://techpolska.pl/systemy-workflow-ktore-firmy-moga-z-nich-korzystac/ Systemy workflow – które firmy mogą z nich korzystać?
Rozwój technologii pomaga w usprawnianiu procesów biznesowych, czyniąc je bardziej wydajnymi, dostępnymi oraz bezpiecznymi. Chcesz, aby Twoja firma funkcjonowała sprawniej? Rozważ systemy worflow. Czym dokładnie
Jakie zalety ma dropshipping? Jakie korzyści otrzymujesz? | Apilo
Obecnie handel elektroniczny stale ewoluuje, a jednym z najciekawszych i najbardziej obiecujących modeli biznesowych jest dropshipping. To podejście do handlu, które wykorzystuje zaawansowane technologie, aby
Magazyn e-commerce – jak usprawnić jego działanie?
Niemal każdy sklep internetowy musi korzystać z jakiejś formy magazynu e-commerce. To obiekt, w którym towary są składowane, przygotowywane do wysyłki i nadawane. Jego organizacja
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *