AMD ogłosiło oficjalnie przejęcie firmy open-source Nod.ai. Ma to przyspieszyć rozwój technologii związanych ze sztuczną inteligencją. Warto zauważyć, że obecnie NVIDIA i AMD są w swego rodzaju „wyścigu technologicznym”. Jest on powiązany ze sztuczną inteligencją oraz technologiami takimi jak DLSS czy FSR. Obecnie NVIDIA dominuje, jednak AMD zamierza znacząco wzmocnić rozwój zasobów – między innymi przejmując firmy, które mogą w tym pomóc.

AMD podkreśla, że Nod.ai znacząco zwiększy możliwości firmy związane ze sztuczną inteligencją

Firma opublikowała długi post blogowy dotyczący przejęcia Nod.ai. AMD podkreśla tam, że chce zwiększyć zdolność do dostarczania klientom SI otwartego oprogramowania. Ma to zapewnić użytkownikom możliwość łatwego wdrażania wydajnych modeli sztucznej inteligencji – na przykład językowych czy obliczeniowych. Programy te mają być dostosowane do sprzętu oferowanego przez AMD.

Oczekuje się, że przejęcie Nod.ai znacznie zwiększy naszą zdolność do dostarczania klientom AI otwartego oprogramowania, które pozwala im łatwo wdrażać wysoce wydajne modele dostosowane do sprzętu AMD. Dodanie utalentowanego zespołu Nod.ai przyspiesza naszą zdolność do rozwijania technologii kompilatorów open-source i umożliwia przenośne, wysokowydajne rozwiązania AI w całym portfolio produktów AMD.

Technologie Nod.ai są już dziś szeroko wdrażane w chmurze, na brzegu sieci i w szerokiej gamie urządzeń końcowych – Vamsi Boppana, SVP AI firmy AMD

Miejmy nadzieję, że Nod.ai rzeczywiście wniesie dużo do AMD. Możemy spodziewać się, że firma wprowadzi nowe rozwiązania związane ze sztuczną inteligencją. Dla zwykłego użytkownika oznacza to nadchodzące usprawnienia technologii FSR, poprawienie wydajności kart graficznych czy optymalizację pracy procesorów.

Co Nod.ai właściwie wniesie do firmy AMD?

Nod.ai jest znane z bardzo wydajnego mechanizmu dystrybucji systemu uczenia maszynowego o nazwie “SHARK”. Oprogramowanie automatycznie optymalizuje modele SI bez konieczności wprowadzania ręcznych poprawek. Dzięki temu można bardzo szybko wprowadzać kolejne rozwiązania. AMD liczy na rozbudowanie istniejących produktów – CDNA, XDNA, RDNA oraz „Zen”.

Na ten moment oficjalnie nie wiemy, co planują obie firmy. Transakcja przejęcia została jednak zakończona. Nod.ai w kolaboracji z AMD pozwoli stworzyć konkurencję dla produktów NVIDIA – na przykład CUDA. Przez najbliższe lata obie firmy mogą zbliżyć się pod względem technologicznym.

WARTO PRZECZYTAĆ:

xAl stworzy superkomputer xAI Elona Muska zebrało 6 miliardów dolarów!
xAI wystartowało w lipcu 2023. Teraz, niecały rok później, firma zaczyna się rozkręcać. Właśnie udało jej się zamknąć rundę finansowania z imponującym wynikiem — zebrano
Humane na sprzedaż Humane Al Pin to duży niewypał. Marka idzie na sprzedaż
A miało być tak pięknie! Humane, czyli startup, który miał ogromne plany i chciał mocno zaznaczyć swoją obecność na rynku urządzeń Al, niestety poniósł porażkę.
chiny ai Chiny stworzyły model AI oparty na myśli Xi Jinpinga!
Filozoficzne rozważania prezydenta Chin są uważane w tym kraju za na tyle ważne, że w 2017 roku zdecydowano się wpisać je do konstytucji.  Tzw. myśl
Udostępnij

Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *