Napisz do nas

TechPolska.pl

Znajdziesz nas

Apple nie dołącza już do swoich najnowszych smartfonów ładowarki – w pudełku poza smartfonem jest tylko kabel. Jeden Brazylijczyk uznał to za naruszenie jego praw konsumenckich, w związku z czym pozwał firmę… i właśnie wygrał. Zasądzono na jego rzecz niewielkie odszkodowanie.

Brak ładowarki w pudełku to według sądu niedozwolona praktyka

Sędzia zajmujący się sprawą uznał sprzedaż iPhone’a i ładowarki za “sprzedaż wiązaną“. W praktyce oznacza to, że firma wymaga od klienta, aby kupił od niej dwa różne osobne produkty, aby jeden z nich mógł działać prawidłowo.

Taka sprzedaż est praktyką niedozwoloną w Brazylii, w związku z czym Apple będzie musiało zapłacić odszkodowanie o wysokości 5000 reali brazylijskich (to równowartość nieco ponad 4600 złotych).

Prawnicy Apple argumentowali w sądzie, że z uwagi na dołączony do zestawu kabel Lightning -> USB C, klienci mogą kupić ładowarkę od innego producenta, a niekoniecznie muszą zaopatrzyć się w to akcesorium w Apple. Sędziego jednak te argumenty nie przekonały.

Stwierdził, że nie wszystkie ładowarki innych firm mają port USB-C. Skomentował także twierdzenie Apple, że firma przestała dokładać do pudełka ładowarki ze względu na dbałość o środowisko, a także brak wystarczającej ilości komponentów.

Nie jest właściwym, aby takie rozwiązanie [brak ładowarki w pudełku – dop. red.] miało na celu zmniejszenie wpływu na środowisko, ponieważ zgodnie ze wszystkimi dowodami pozwany nadal produkuje to niezbędne akcesorium, tylko teraz sprzedaje je osobno – sędzia Vanderlei Caires Pinheiro z sądu cywilnego w mieście Goiânia

Brazylijskie organy państwowe już raz ukarały Apple za brak ładowarek w pudełku

To nie pierwszy raz, kiedy Apple ma w Brazylii kłopoty z prawem z powodu swojej polityki odnośnie do braku ładowarki w pudełku ze smartfonem. Firma wprowadziła zmiany w 2020 roku, a w 2021 brazylijskie władze nałożyły na nią karę grzywny o wysokości 2 milionów dolarów.

Stwierdziły wtedy, że producent nie wykazał pozytywnego wpływu na środowisko naturalne związanego z podjętym krokiem.

Co ciekawe, Apple we Francji sprzedaje nowe smartfony i z ładowarką, i ze słuchawkami. Francuskie prawo zabrania bowiem sprzedaży smartfonów bez tych dwóch elementów. Być może więc producent zdecyduje się na podobny ruch w Brazylii, jako że wyrok w tej sprawie może zostać uznany za precedensowy i wpłynąć na przyszłe procesy.

Share:

administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *