Apple częściowo dokonuje recyklingu swoich urządzeń samodzielnie, przy wykorzystaniu specjalnych robotów (Daisy i Dave’a), ale częściowo polega na wsparciu zewnętrznych firm. Amerykański gigant zdecydował się pozwać jedną z nich za rzekome odsprzedanie sporej ilości produktów, które miały zostać rozłożone na części.

GEEP Canada odsprzedało co najmniej 103,845 iPhone’ów, iPadów i Apple Watchy

Pozew dotyczy okresu od stycznia 2015 do grudnia 2017. W tym czasie Apple przekazało firmie GEEP Canada (teraz będącej częścią Quantum Lifecycle) ponad 500 000 sztuk urządzeń elektronicznych. Według pozwu, co najmniej 5 336 kilogramów urządzeń Apple zostało wywiezionych z placówek GEEP zamiast zostać zniszczone.

Jak firma odkryła kradzież? Dokonała audytu, w ramach którego dowiedziała się, że około 18% urządzeń wysłanych do zniszczenia wciąż łączy się z Internetem za pomocą sieci komórkowej, co nie powinno być możliwe w przypadku urządzeń prawidłowo poddanych recyklingowi.

Apple chce ponad 22 milionów dolarów

Firma zażądała od GEEP Canada co najmniej 31 milionów dolarów kanadyjskich (około 22.7 milionów dolarów amerykańskich) zadośćuczynienia. Co ciekawe, GEEP co prawda zaprzecza swojego udziału w kradzieży jako firma, ale przyznaje, że coś takiego miało miejsce.

Obwinia o to 3 byłych pracowników, wobec których wniosła pozew. Zdaniem GEEP Canada dokonali oni kradzieży bez wiedzy firmy, natomiast trzeba wskazać, że byli to członkowie kadry zarządzającej. W związku z tym Apple uważa, że ma podstawy do pozwania nie indywidualnych osób, a całej firmy.

Warto wspomnieć, że GEEP poza recyklingiem zajmowało się dla niektórych klientów także “odświeżaniem” starych urządzeń i sprzedawaniem ich. Apple jednak nie chciało swoich urządzeń sprzedawać ponownie, a jedynie wyciągnąć z nich cenne części, które można dalej wykorzystać.

Produkty wysłane do recyklingu nie są odpowiednie do sprzedaży konsumentom i, jeśli zostały odbudowane z podrobionymi częściami, mogłyby spowodować poważne problemy, włącznie z defektami elektrycznymi lub defektami baterii. – Apple

Jak cała ta sprawa się zakończy? Ciężko powiedzieć. GEEP chce, żeby to wspomniani trzej pracownicy ponieśli koszty zadośćuczynienia, jeśli Apple wygra. Firma wskazuje, że z powodu zerwania przez Apple umowy po odkryciu kradzieży była narażona na bardzo wysokie straty. Koniecznie dajcie znać w komentarzach, co o tym wszystkim sądzicie!

WARTO PRZECZYTAĆ:

brave Popularność Brave na iOS-ie gwałtownie wzrosła. Wszystko dzięki Unii
Od 6 marca 2024 roku obowiązują kluczowe postanowienia unijnego Aktu o rynkach cyfrowych, który m.in. zabrania technologicznym gigantom zamykania swoich platform przed konkurencją. Już widać
apple spotify Apple dostało 1,84 miliarda euro kary od Unii. Chodzi o Spotify
Zajęło to około 5 lat, ale Spotify w końcu się doczekało. Unia Europejska zdecydowała się uznać działania Apple względem streamingowego giganta za niezgodne z przepisami
samochód Apple Apple rezygnuje z projektu samochodu elektrycznego
Jeszcze niedawno wszystkie media rozpisywały się na temat tego, że za kilka lat do sprzedaży trafi samochód od Apple. Teraz już wiadomo, że ten projekt
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *