Entuzjaści rzeczywistości rozszerzonej będą musieli obejść się smakiem – wygląda na to, że na okulary AR od Apple będziemy musieli poczekać znacznie dłużej, niż zakładano, a może i wcale nie trafią do konsumentów. Prace nad nimi zostały wstrzymane na czas nieokreślony.

Apple przerosły aspekty techniczne

Okulary rzeczywistości rozszerzonej nie odcinają człowieka całkowicie od świata zewnętrznego, a jedynie mają, jak sama nazwa wskazuje, “rozszerzać” to, co widzimy. Chodzi tutaj chociażby o nanoszenie na otaczający nas świat np. danych o godzinie, pogodzie, trasie, jaką musimy podążać, aby dojść w wybrane miejsce, czy otrzymanych powiadomień. Krótko mówiąc – Google Glass na sterydach.

Rzekomo Apple sądzi, że w przyszłości tego typu rozwiązania mogą nawet całkowicie zastąpić telefony… ale niewątpliwie jeszcze do tego daleka droga, zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę decyzję, którą rzekomo podjęła firma. O odłożeniu przez Apple okularów rozszerzonej rzeczywistości na półkę doniósł The Information, portal, który wielokrotnie informował o postępie prac nad tym projektem. Rzekomo chodzi o względy techniczne.

Firma z jednej strony chciała uzyskać odpowiednio dużą moc i sporą pojemność baterii, a z drugiej – zadbać o to, aby okulary były lekkie i wygodne. Okazało się, że póki co nie jest w stanie czegoś takiego stworzyć.

Jeśli wierzyć przeciekom, pierwotnie okulary AR miały trafić do konsumentów już w 2023 roku. Później ich premierę przełożono na 2025, a teraz nie ustalono już żadnej konkretnej daty. Podobno nawet sami pracownicy Apple zajmujący się technologią AR/VR nie wierzą już, że projekt kiedykolwiek zostanie ukończony.

Zamiast tego amerykański gigant rzekomo celuje w tańsze gogle AR/VR

Oprócz okularów AR Apple pracuje również nad pełnowymiarowymi goglami mieszanej rzeczywistości (AR/VR), które mają służyć m.in. do grania w gry, ale też uczestniczenia w metaverse.

Plotki wskazują, że mogą kosztować nawet 3000 dolarów, więc definitywnie nie będzie to sprzęt dla każdego – i to nawet w USA, nie mówiąc już w ogóle o Polsce. Premiera przewidziana jest już na ten rok.

Firma rzekomo doskonale zdaje sobie z tego sprawę, dlatego po zawieszeniu projektu dotyczącego okularów AR chce skupić swoje siły na opracowywaniu kolejnych gogli AR/VR, tym razem tańszych, na zakup których będzie mogło sobie pozwolić więcej osób.

Co o tym wszystkim myślicie? Jesteście niepocieszeni, że okulary rozszerzonej rzeczywistości od Apple nie trafią w najbliższych latach (jeśli w ogóle kiedykolwiek) do sprzedaży, a może nie przekonuje Was tego typu technologia? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!

WARTO PRZECZYTAĆ:

konferencja Apple Zbliża się majowy event od Apple. Co obejmie konferencja?
Firma Apple ogłosiła, że już za tydzień, czyli po weekendzie majowym, odbędzie się nowy event. Ma to być specjalne wydarzenie, transmitowane w Internecie, podczas którego
apple vision pro 2 Apple Vision Pro 2 dopiero w 2027 roku?
Gogle VR Vision Pro trafiło do pierwszych użytkowników w lutym 2024 roku — i praktycznie od razu pojawiły się pytania o plany co do kolejnych
whatsapp app store Koniec z WhatsAppem i Threads w chińskim App Store. Chodzi o “bezpieczeństwo narodowe”
Dotychczas czystki w chińskim Internecie nie obejmowały WhatsAppa i Threads, jednak właśnie się to zmieniło. Apple poinformowało, że dostało polecenie usunięcia tych aplikacji z chińskiego
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *