Zaskoczeni? Dotychczasowe plany były takie, że Baldur’s Gate 3 wyjdzie na PC na początku sierpnia, ale z konsol odwiedzi tylko PlayStation 5 na początku września. Teraz już wiemy, że najlepsza gra tego roku pojawi się na konsolach Microsoftu jeszcze w tym roku!

Czy Xbox jest za słaby dla Baldur’s Gate 3?

Zaraz po premierze na PC Baldur’s Gate osiągnął ponad 850 tysięcy jednoczesnych graczy na Steamie. Pozwoliło to nie tylko na wdarcie się przebojem do pierwszej dziesiątki najpopularniejszych gier na Steamie wszechczasów (to osiągnięcie robi jeszcze większe wrażenie, jeśli weźmiemy pod uwagę tylko gry single player).

To oznaczało, że oczekiwania Larian Studios zostały przekroczone ponad 8-krotnie! A to oczywiście nie brało pod uwagę liczby graczy, którzy kupili grę na platformie GOG oraz oczywiście konsol, na których gra jeszcze nie miała premiery.

Szybko doszło do tego, że Baldur’s Gate 3 stał się nie tylko najlepszą grą roku pod względem ocen w serwisach agregujących recenzje, ale w jednym został nawet najwyżej ocenianą grą wszechczasów! Mając taką podbudowę, można śmiało zakładać, że premiera na PS5 również nie przejdzie bez echa. Niestety do wczoraj nie było pewne, czy Baldur’s Gate 3 zadebiutuje na konsolach Microsoftu.

Czemu początkowo Baldur’s Gate 3 nie mógł pojawić się na konsolach z rodziny Xbox? Wszystko przez politykę Microsoftu. Najnowsza generacja składa się z dwóch modeli: mocniejszego Xbox Series X, który można porównać do PS 5. Drugim modelem jest Xbox Series S, czyli wersja bez napędu. Jej jednak nie da się porównać do PS 5 bez napędu, ponieważ jest to wyraźnie słabsza konsola.

Kiedy premiera Baldur’s Gate 3 na Xbox?

Polityka Microsoftu nakazuje jednak, aby obie konsole otrzymywały takie same gry. Co okazało się niemożliwe w przypadku Baldur’s Gate 3. Xbox Series S jest zbyt słaby, żeby można było na nim uruchomić grę w trybie co-op na podzielonym ekranie. Swen Vincke z Larian Studios dał znać w mediach społecznościowych, że udało im się dogadać z Microsoftem i uzyskać zgodę na wypuszczenie gry na słabszą konsolę bez blokujących funkcji.


Jak możemy przeczytać w powyższym poście:

Z wielką radością potwierdzamy, że po wczorajszym spotkaniu znaleźliśmy rozwiązanie, które pozwoli nam dostarczyć Baldur’s Gate 3 graczom Xbox jeszcze w tym roku, nad czym pracowaliśmy od dłuższego czasu.

Wszystkie ulepszenia będą dostępne, z trybem kooperacji na podzielonym ekranie w serii X. Seria S nie będzie oferować trybu kooperacji na podzielonym ekranie, ale będzie również zawierać progresję między zapisami Steam i Xbox Series.

To bardzo dobra informacja dla właścicieli tych konsol, którzy chcieli zagrać w najgłośniejszą dotychczasową premierę tego roku. I chociaż dokładna data premiery nie jest jeszcze znana, to wiemy, że wersja na Xboxa była już w produkcji, a studio ma się wyrobić z premierą jeszcze w tym roku.

Larian Studio powiedziało głośno, to na co wielu producentów narzekało od dawna. Trudno jest wydać dobrą grę na obie konsole, skoro optymalizację trzeba przeprowadzać pod kątem słabszego technicznie modelu. Czy zgoda Microsoftu będzie miała przełożenie na inne gry wychodzące na ich konsole?

Przekonamy się o tym w przyszłości, aczkolwiek warto zwrócić uwagę, że nie musi to być takie oczywiste. Microsoft nie mógł sobie pozwolić na utratę gry będącej pretendentem do gry roku – i to właściwie bez umowy o ekskluzywność producenta z konkurencją.

WARTO PRZECZYTAĆ:

xbox toster Toster Xbox Series S już w sprzedaży. Gracze będą zachwyceni
Pod koniec grudnia 2021 roku pierwsi zainteresowani otrzymali niewielkie lodówki przypominające wyglądem Xboxa Series X. Najwyraźniej społeczności Microsoftu bardzo spodobał się ten gadżet, ponieważ na
xbox game pass nowe gry Xbox Game Pass: gracze dostali 2 gry bez zapowiedzi
A to niespodzianka! Microsoft postanowił zaskoczyć subskrybentów i bez wcześniejszych zapowiedzi rozbudować usługę o dwie dodatkowe gry. Sprawdź, o jakie tytuły chodzi! Remnant 2 oraz
promocje na black friday dla geeków Najlepsze oferty na Black Friday dla geeków. Na to warto polować
Black Friday tuż tuż, niektóre sklepy już odpaliły największe promocje, inne dopiero to zrobią. Bazując na dotychczasowych doświadczeniach z przebiegiem tego wydarzenia w Polsce, stworzyliśmy
Udostępnij

Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *