Battlefield 4 to kolejna (obecnie już uważana za dość starą) odsłona popularnej serii strzelanek od Electronic Arts (EA). Świetnie przyjęta przez krytyków, przez graczy już nieco mniej entuzjastycznie, ale mimo wszystko, jeśli ktoś jest fanem FPS-ów, warto, aby “czwórkę” wypróbował. Wciąż jest ona bez większych problemów dostępna, czy to indywidualnie, czy jako część abonamentu EA Play. Zanim jednak otworzy się portfel, warto zweryfikować, czy i w jakim stopniu sprzęt spełnia Battlefield 4 wymagania na PC.

Co prawda po tak leciwym tytule trudno się spodziewać wysokich wymagań, ale jeśli na przykład ktoś chce zainstalować grę na komputerze stworzonym z myślą o grach retro, a więc z niezbyt mocnymi podzespołami, mogą one okazać się istotne. Nikt w końcu nie chce wydawać pieniędzy na grę, która później będzie się tylko nieustannie zacinała, uniemożliwiając komfortową rozgrywkę. Wymagania BF4 zebraliśmy dla Was poniżej, zarówno minimalne, jak i zalecane. Zapraszamy do lektury!

Battlefield 4 wymagania sprzętowe na PC – najważniejsze informacje

Battlefield 4 wymagania sprzętowe zostały opublikowane przez twórców, a więc zdaje się, że można im zaufać. Nie należą do najwyższych, zwłaszcza, jeśli chodzi o wymagania minimalne. Spełnienie wymagań minimalnych powinno gwarantować bezproblemową, płynną rozgrywkę przy niskich ustawieniach graficznych.

Jeśli komuś zależy na jak najlepszych wrażeniach wizualnych, to powinien zwrócić uwagę na wymagania zalecane. Jeśli laptop lub komputer im dorównuje (lub najlepiej je przekracza), wysokie ustawienia graficzne powinny być w zasięgu jego możliwości.

bf 4 wymagania
Źródło: Electronic Arts

Minimalne wymagania sprzętowe

  • System operacyjny: 32-bitowy system z rodziny Microsoft Windows
  • Procesor: Athlon X2 2,8 GHz (AMD)/Core 2 Duo 2,4 GHz (Intel)
  • Pamięć RAM: 4 GB
  • Miejsce w pamięci wewnętrznej: 30 GB
  • Karta graficzna: AMD Radeon HD 3870/Nvidia GeForce 8800 GT (min. 512 MB VRAM-u)

Zalecane wymagania sprzętowe

  • System operacyjny: Windows 8 64-bitowy
  • Procesor: sześciordzeniowy (AMD)/ czterordzeniowy (Intel)
  • Pamięć RAM: 8 GB
  • Miejsce w pamięci wewnętrznej: 30 GB
  • Karta graficzna: AMD Radeon HD 7870/NVIDIA GeForce GTX 660 (min. 3GB VRAM-u)

BF 4 – data premiery i platformy

Battlefield 4 jest już grą dość leciwą. W Ameryce Północnej wersja na PC, PS3 i Xboxa 360 pojawiła się 29 października 2013 roku. Gracze europejscy musieli poczekać nieco dłużej – w naszej części świata można było zagrać 31 października 2013, czyli kilka dni później.

Miesiąc później gra trafiła także na konsole kolejnej generacji. Na PlayStation 4 Battlefield 4 trafił 12 listopada 2013 w przypadku Ameryki Północnej i 29 listopada w przypadku Europy. Z kolei na Xboxie One premiera miała miejsce 22 listopada 2013.

Jako ciekawostkę można dodać, że w Chinach obowiązuje zakaz sprzedaży Battlefielda 4 od 27 grudnia 2013. Chińskie ministerstwo kultury zdecydowało się na taki krok po premierze DLC o nazwie “China Rising”, zawierającego cztery mapy umieszczone właśnie w Chinach. Uznano za obraźliwe umiejscowienie Chin w roli “tego złego”.

Battlefield 4 wymagania – jak sprawdzić, czy sprzęt je spełnia?

Wiemy już, jakie są Battlefield 4 wymagania sprzętowe, pojawia się więc pytanie, jak zweryfikować, czy sprzęt je spełnia, czy też nie. Jest na to kilka sposobów. Najprostszym i najszybszym jest skorzystanie z gotowego narzędzia, które po pobraniu “ściąga” specyfikację urządzenia i porównuje ją z wymaganiami danej gry. Takim narzędziem jest na przykład Can You Run It.

Jeśli jednak ktoś nie chce rzeczonego narzędzia instalować, to może także dokonać weryfikacji ręcznie. Jak to zrobić tłumaczyliśmy między innymi w poradniku, jak sprawdzić specyfikację komputera. W przypadku laptopów przydatny może okazać się również artykuł na temat tego, jak sprawdzić model laptopa.

Ogółem mówiąc, nie jest to szczególnie trudne. Kiedy już wiemy, jakie podzespoły mamy my, a jakie są wymagane, można porównać ich wydajność na podstawie własnej wiedzy lub dostępnych w sieci benchmarków.

Należy pamiętać, że w wymaganiach od twórców co prawda podawany jest jeden (lub dwa) konkretny model karty graficznej, ale oczywiście nie chodzi tutaj o to, że trzeba mieć akurat tę kartę graficzną. Ważniejsza jest wydajność, która powinna być co najmniej równa, a najlepiej wyższa.

Jakie oceny zebrał Battlefield 4?

Oceny Battlefielda 4, jak to często bywa, były bardziej pozytywne w przypadku krytyków, a mieszane w przypadku graczy. Na Metacriticu wersja na PC otrzymała ocenę 81/100 od krytyków i 6.2/10 od graczy.

W przypadku innych platform wygląda to bardzo podobnie, chociaż na pierwszy plan wysuwa się niewątpliwie wersja na PS4 (85/100 od krytyków i 7.1/10 od graczy). Jest więc całkiem nieźle, chociaż nie powalająco.

W maju 2014 EA ogłosiło, że Battlefield 4 sprzedał się w ponad 7 milionach egzemplarzy. Nie jest to złym wynikiem, ale warto wskazać, że w pierwszym tygodniu sprzedaży wyniki były o 69% gorsze niż w przypadku wydanego 2 lata wcześniej Battlefielda 3.

Przy czym trzeba zauważyć, że pierwotnie gra wyszła tylko na PC i konsole wcześniejszej generacji, więc wiele osób z pewnością zdecydowało się kupić ją później, kiedy już pojawią się wersje na PS4 i Xboxa One.

battlefield 4 wymagania sprzetowe pc
Źródło: Electronic Arts

Battlefield 4 wymagania sprzętowe – podsumowanie

Jak przystało na grę z 2013 roku, Battlefield 4 wymagania sprzętowe są stosunkowo niskie. Kupione w ciągu ostatnich kilku lat komputery i laptopy gamingowe powinny sobie z tym tytułem bez problemu poradzić, nawet, jeśli mówimy o modelach i podzespołach raczej budżetowych. Kłopoty mogą spotkać jedynie ewentualnie sprzęty biznesowe, ale obecnie nawet one są dość mocne (jak na warunki 2013 roku) z uwagi na wykorzystanie wcale nie tak słabych zintegrowanych kart graficznych.

Fanów serii zapraszamy do zapoznania się z innymi podobnymi materiałami, które dla nich przygotowaliśmy. Między innymi stworzyliśmy artykuły, w których opisujemy Battlefield 1 wymagania sprzętowe oraz Battlefield 5 wymagania na PC. Gdybyśmy jakiegoś tematu jeszcze nie poruszali na naszym portalu, a chcielibyście, abyśmy to zrobili, dajcie nam koniecznie znać w komentarzach – chętnie poznamy Wasze sugestie i pomysły!

WARTO PRZECZYTAĆ:

wiedźmin 1 wymagania Wiedźmin 1 wymagania na PC – wszystko, co musisz wiedzieć!
Wiedźmin to w tym momencie seria gier, której nie trzeba niemal żadnemu graczowi (nie mówiąc już o konkretnie polskich graczach) przedstawiać. Miliony osób na całym
strzelanki na telefon Odkryj najlepsze strzelanki na telefon!
Jeszcze nie tak dawno temu przez “gry mobilne” mieliśmy na myśli proste gry logiczne, idealne do gry na małym ekranie. Pomyślcie sobie: jakie są według
the sims Nowe “Simsy” będą miały tryb multiplayer i dla jednego gracza
Poprzednie “Simsy”, czyli The Sims 4, miały premierę w 2014 roku, a więc coraz bardziej niebezpiecznie zbliżamy się do dziesiątej rocznicy. Fani serii niecierpliwie czekają
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

2Komentarze

  • prezes1, 4 lipca 2023 @ 12:04 Odpowiedz

    radeon hd 7970 3 gigabajty videoram, geforce gtx 680 4 gigabajty videoram, procesor phenom 9850 black edition, intel core 2 quad Q6600 albo intel core 2 quad QX6800 B3, windows vista 32 bitowy to minimalne wymagania sprzętowe battlefield 4 directx 11

  • prezes1, 4 lipca 2023 @ 12:37 Odpowiedz

    karty graficzne radeon r9 390X, geforce gtx titan X maxwell 2.0 będą najdłużej optymalizowane w nowych grach komputerowych przez dużą ilość pamięci videoram dużą wydajność i obsługe open gl 4.6 ale 3dfx voodoo2, radeon 3d mach64, geforce fx 5800 ultra, geforce 6800 ultra, radeon x1900 xtx, geforce 8800 gtx, radeon hd 2900 xt, geforce gtx 480, geforce gtx 580, geforce gtx 680, radeon r9 290X będą legendarne przez kompatybilność wsteczną do starych systemów komputerowych windows, linux, unix w starych komputerach z pamięcią ddr2 ddr3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *