BBC (British Broadcasting Corporation), czyli brytyjski nadawca publiczny, wraca do korzeni. Z uwagi na trudności w dotarciu do mieszkańców Rosji z zagranicznym przekazem, powrócono do nadawania programów informacyjnych przy pomocy technologii wykorzystywanej w czasie II wojny światowej.

Rosja zbanowała stronę internetową BBC – ale jest już zamiennik rodem z II wojny światowej i zimnej wojny

Jak ogłosiła rosyjska agencja prasowa RIA, w Rosji zablokowano portal internetowy BBC, odcinając tym samym mieszkańców tego kraju od kolejnego źródła informacji. Na dosłownie kilka godzin przed blokadą BBC już uruchomiło alternatywną metodę dostarczania informacji.

Chodzi tutaj o radio wykorzystujące fale krótkie, działające na częstotliwościach, które przenoszą się na bardzo duże odległości. Jest dostępne w wersjach przenośnych, co jeszcze bardziej ułatwia korzystanie z niego w trudnych warunkach.

Transmisje BBC na falach krótkich będą dostępne na częstotliwościach 15735 kHz od 18:00 do 20:00 i 5875 kHz od północy do 2 w nocy czasu ukraińskiego. Ich odbiór ma być możliwy w Kijowie oraz w bliżej niesprecyzowanej “części Rosji”.

Wiadomości mają być czytane w języku angielskim. Tym samym BBC powraca do nadawania przy użyciu fal krótkich po dłuższej przerwie. Technologia ta przestała być użytkowana w 2008 roku, po 76 latach od wdrożenia tego typu transmisji.

Wykorzystywanie fal krótkich do komunikacji na dużych dystansach było bardzo popularne w czasach II wojny światowej i zimnej wojny, ale potem zapotrzebowanie na transmisje tego typu znacznie spadło.

BBC odnotowało ogromny wzrost odwiedzin z Rosji

Trudno wyrokować, czy komunikacja za pomocą fal krótkich na dobre wróci do łask w obecnej sytuacji. Bez wątpienia jednak zapotrzebowanie na informacje z zagranicznych mediów w Rosji jest bardzo duże.

BBC zanotowało w zeszłym tygodniu ponad trzykrotny wzrost zainteresowania swoimi materiałami w języku rosyjskim (10,7 miliona odwiedzin w porównaniu do 3,1 miliona odwiedzin przed wybuchem wojny).

Co więcej, liczba odwiedzających anglojęzyczne treści w Rosji wzrosła w zeszłym tygodniu o 252 procent. Podwoiła się też liczba odwiedzin materiałów BBC w języku ukraińskim w porównaniu do wcześniejszych wyników.

W Rosji zablokowano też inne serwisy informacyjne

Zgodnie z informacjami płynącymi z rosyjskiej agencji informacyjna RIA, BBC nie jest jedynym zagranicznym źródłem informacji, które zostało odcięte. Oprócz tego rosyjski organ zajmujący się nadzorem komunikacji komunikację (Roskomnadzor) ograniczył również dostęp do finansowanego przez rząd USA Radio Liberty i amerykańskiej państwowej stacji radiowej Voice of America.

Zablokowano również Meduzę, czyli rosyjski i anglojęzyczny serwis informacyjny, który posiada swoją siedzibę na Łotwie, a także niemieckiego nadawcę państwowego Deutsche Welle. Poza wspomnianym powyżej radiem krótkofalowym sposobów na obejście cenzury jest jeszcze kilka.

Rosjanie mogą m.in. skorzystać z domeny BBC w przeglądarce Tor (aktualna domena BBC to https://www.bbcnewsd73hkzno2ini43t4gblxvycyac5aw4gnv7t2rccijh7745uqd.onion) lub pobrać aplikację BBC na smartfona ze sklepów z aplikacjami na Androidzie i iOS.

Pozostaje jedynie mieć nadzieję, że mimo trudności w dostarczaniu informacji dotrą one do jak największej ilości osób.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Wilgotność powietrza w magazynie – na co wpływa?
W coraz większej liczbie magazynów utrzymuje się określony stopień wilgotności i temperaturę poprzez zastosowanie systemów nawilżających, osuszających, grzewczych i chłodzących. Dzięki niej w magazynie przez
Technologiczne zabawki dla dzieci – na które warto zwrócić uwagę?
Letnie dni sprzyjają spędzaniu czasu na świeżym powietrzu, jednak niektóre dzieci nie przepadają za typowymi aktywnościami w ogrodzie. Dotyczy to w szczególności dzieci i nastolatków
Procesory, czyli poradnik pomagający przy komputerowym zawrocie głowy
Procesory – serce komputera? Witajcie w fascynującym świecie procesorów, serca każdego komputera! W tym artykule zgłębimy tajniki tych niepozornych, ale niezwykle istotnych elementów, które sprawiają,
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *