Cyberataki, klęski żywiołowe czy awarie mogą spowodować przestój, który odbije się na kondycji finansowej i reputacji przedsiębiorstwa. Jakie środki należy wdrożyć, aby dane w Data Center były bezpieczne? Jaki model centrum danych warto wybrać? Przekonajmy się.
Dlaczego warto zadbać o cyfrowe bezpieczeństwo danych w Data Center?
Według szacunków Cybersecurity Ventures globalne koszty wynikające z aktywności cyberprzestępców w 2024 roku przekraczają 9,5 biliona dolarów. Wartość ta wzrosła o ponad 18% względem poprzedniego roku, co pokazuje, jak duża jest skala zagrożeń związanych z atakami hakerskimi.
Wśród konsekwencji incydentów bezpieczeństwa można wymienić:
- straty finansowe,
- wyciek danych,
- przestoje w działalności,
- utratę reputacji,
- problemy prawne,
- utratę przewagi konkurencyjnej,
- naruszenie zaufania klientów i partnerów biznesowych.
Awarie sprzętu, fizyczne uszkodzenia infrastruktury czy klęski żywiołowe również mogą spowodować poważne problemy z dostępnością zasobów IT przedsiębiorstwa.
Chcąc chronić dane przed zagrożeniami, warto przechowywać je w dobrze zabezpieczonym Data Center. Firmy mogą podejść do tego na dwa sposoby:
- stworzenie własnego centrum danych – zapewnia pełną kontrolę nad projektem i dopasowanie do specyficznych potrzeb przedsiębiorstwa, ale wiąże się ze znacznymi kosztami, wyzwaniami organizacyjnymi i wysokim zapotrzebowaniem na specjalistów;
- skorzystanie z zewnętrznego centrum danych – oferuje większą elastyczność, niższe koszty i lepszą dostępność specjalistów.
W obu przypadkach centra danych powinny spełniać rygorystyczne standardy dotyczące bezpieczeństwa fizycznego i cyfrowego.
Sposoby zapewnienia bezpieczeństwa danych w Data Center
Data Center może funkcjonować w różnych modelach i zakresie – od samodzielnej jednostki w firmie, przez przestrzeń wynajętą w zewnętrznej serwerowni, aż po kompleksowe rozwiązania z zakresu usług chmurowych. Tworząc centrum danych samodzielnie, przedsiębiorstwa powinny zastanowić się nad dostępnymi rozwiązaniami w kontekście potencjalnych zagrożeń, posiadanego budżetu i własnych możliwości technicznych oraz organizacyjnych. Wybór zewnętrznego Data Center nie oznacza jednak, że nie trzeba wiedzieć, co wpływa na bezpieczeństwo danych – łatwiej będzie wówczas wybrać partnera do współpracy.
Ochrona danych przed hakerami
Według instytutu Ponemon średni czas przestoju wynikający z ataku DDoS wynosi 54 minuty, generując 1,118 mln dolarów straty – a to tylko jedno z wielu możliwych zagrożeń. Dlatego Data Center muszą posiadać mocne zabezpieczenia. Firewall, nowoczesne oprogramowanie antywirusowe i rozwiązania chroniące przez atakami DDoS to absolutna podstawa.
Jeśli firma zdecyduje się na zewnętrzne Data Center, zapewnieniem takich rozwiązań powinien zająć się dostawca usługi. Można wówczas liczyć na całodobowy monitoring aktywności sieciowej i wsparcie specjalistów od cyberbezpieczeństwa w razie incydentu.
Fizyczna ochrona sprzętu
Szacuje się, że średni czas przestoju spowodowanego pożarem w centrum danych wynosi 17,5 godziny. Chociaż takie katastrofy zdarzają się rzadko, Data Center powinno być wyposażone w urządzenia do wczesnej detekcji dymu i system gaszenia, który nie uszkodzi infrastruktury IT.
Ogień nie jest jednak jedynym zagrożeniem dla sprzętu w Data Center – należy zadbać o system chłodzenia, który zapewni wydajność i żywotność infrastruktury, a także o ochronę oraz monitoring całego obiektu.
Ubezpieczenie w postaci kopii zapasowych
W ramach strategii zarządzania danymi w Data Center powinno wykonywać się kopie zapasowe, które pozwalają szybko przywrócić dane w razie awarii lub ataku. Przydaje się to szczególnie w przypadku ataków ransomware, które stanowiły aż 70% wszystkich incydentów odnotowanych w 2023 roku.
Zarządzanie kopiami zapasowymi we własnym centrum danych wymaga poświęcenia dodatkowych zasobów, w tym przestrzeni dyskowej i pracy specjalistów. Firmy, które decydują się na usługi zewnętrznego Data Center, mogą zwykle korzystać z backupu jako części usługi.
Rozproszenie danych po wielu obiektach
Korzystanie z zewnętrznego centrum danych ma jeszcze jedną zaletę – możliwość korzystania z rozproszonej i redundantnej infrastruktury. Znacząco podnosi to bezpieczeństwo danych, ponieważ nawet w sytuacji, gdy jedna lokalizacja ulegnie fizycznej awarii lub poważnemu atakowi, systemy informatyczne przełączą się na korzystanie z zasobów w drugiej lokalizacji. Odseparowanie ich od siebie redukuje ryzyko przestoju.
Wsparcie ekspertów
Data Center to nie tylko sprzęt i towarzysząca mu infrastruktura, ale też ludzie. Obsługa, konserwacja i monitoring sprzętu wymagają fachowej wiedzy z różnych dziedzin IT. Warto zadbać o to, żeby wsparcie techniczne było całodobowe – dzięki temu możliwe jest szybsze opanowanie potencjalnego kryzysu i redukcja strat. Pod tym względem zewnętrzne Data Center wypada znacznie bardziej korzystnie kosztowo.
Jak Netia dba o bezpieczeństwo w swoich centrach danych?
Firmy poszukujące bezpiecznych, dobrze zorganizowanych i nowoczesnych rozwiązań powinny zainteresować się usługą Netia Data Center, w ramach której mogą skorzystać m.in. z kolokacji własnego sprzętu, wynajmu serwerów dedykowanych czy usług w chmurze. Dla wielu organizacji jest to znacznie bardziej opłacalne rozwiązanie niż samodzielna inwestycja w skomplikowaną i drogą infrastrukturę IT.
Zasoby informatyczne firm, które znajdują się w centrach danych Netii, są chronione przed atakami hakerskimi przez zaawansowane rozwiązania zgodne z normą ISO IEC 27001, takie jak firewall, oprogramowanie anty-malware czy anty-DDoS.
Sprzęt umieszczony w każdym Data Center Netii chronią także nowoczesne systemy przeciwpożarowe wykorzystujące technikę gaszenia gazem. Ponadto ekologiczny system chłodzenia, działający w redundancji N+1, zapewnia optymalne warunki do pracy sprzętu komputerowego wrażliwego na zmiany temperatur i przegrzewanie.
Obiekty Data Center Netii są zabezpieczone przez systemy kontroli dostępu, monitoring i całodobową ochronę. Dzięki temu nikt niepożądany nie uzyska fizycznego dostępu do sprzętu i znajdujących się na nim danych.
WARTO PRZECZYTAĆ: