Historia bitcoina jest stosunkowo świeża, gdyż kryptowaluta powstała w 2009 roku. Mimo to bardzo szybko zdążyła wejść do obiegu i przebić się do mainstreamu. W ciągu kilkunastu lat wartość bitcoina wzrosła z kilku centów do kilkudziesięciu tysięcy dolarów amerykańskich. Czym dokładnie jest bitcoin i czy faktycznie można na nim zarabiać? 

Bitcoin – co to jest? 

Historia bitcoina sięga 2008 roku. To właśnie wtedy osoba podpisująca się jako Satoshi Nakamoto opublikowała w internecie dokument o tytule ‘Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System’. Plik ten był zarysem funkcjonowania alternatywnego systemu płatniczego. Bitcoin jest połączeniem właśnie systemu płatniczego i jednostki rozliczeniowej. Bitcoin powstał więc, żeby ludzi mogli korzystać z cyfrowego nośnika wartości, który nie byłby zależny od żadnej jednostki centralnej, takiej jak bank, czy firmy płatnicze. Z założenia miał to być transgraniczny środek płatniczy, do którego każda chętna osoba może mieć dostęp z poziomu smartfona, lub komputera. Co ważne, wartość bitcoina zależy od gry popytu i podaży, a nie od polityki monetarnej banku centralnego lub rządu. 

Takie rozwiązanie było możliwe do wprowadzenia dzięki zastosowaniu specjalnego oprogramowania opartego na technologii blockchain i kryptografii. Bitcoin został uruchomiony w 2009 roku i funkcjonuje do dziś.

Jak działa bitcoin? 

Jak już wiesz, bitcoin to cyfrowa kryptowaluta. Transakcje za jej pomocą realizowane są z wykorzystaniem kryptografii w rzeczywistości wirtualnej, w sieci typu peer to peer (sieć równorzędna) oraz technologii blockchain. Jeśli jesteś posiadaczem bitcoinów, to wszystkie Twoje monety przechowywane są w specjalnym portfelu, który ma unikalny adres. I to z tego poziomu dokonuje się wszelkich transakcji, czy wymian. Co ważne, każda transakcja jest zabezpieczona kryptograficznie za pomocą klucza publicznego oraz klucza prywatnego. 

Klucz publiczny potrzebny nam jest do tego, aby określić adres, na który chcemy zrealizować transakcję. Z kolei klucz prywatny umożliwia autoryzację wybranej transakcji. Warto przy tym wiedzieć, że bardzo ważne jest zachowanie klucza prywatnego tylko dla siebie. Jeśli wpadnie on w niepowołane ręce, to możemy stracić zgromadzone na koncie środki. Innymi słowy, klucz prywatny daje nam dostęp do portfela. Jak więc wygląda przeciętna transakcja?

Po otwarciu portfela musimy wprowadzić adres publiczny odbiorcy. Następnie algorytm używa klucza prywatnego do autoryzacji transakcji, która trafia do kolejki. Tam oczekuje na potwierdzenie tak zwanego mempool.

Poznaj zasady funkcjonowania bitcoina

Choć zasady działania bitcoina brzmią bardzo skomplikowanie, to dzięki giełdom kryptowalut handel bitcoinami nie różni się wiele od np. handlu na rynku akcji. Co ważne, giełdy kryptowalut udostępniają stosunkowo łatwe w obsłudze platformy inwestycyjne, takie jak BitIQ, co dodatkowo ułatwia proces. 

Decydując się na inwestowanie w bitcoiny, warto pamiętać, że sieć tej kryptowaluty nie podlega kontroli żadnej odgórnej instytucji. Oznacza to, że nikt nie może np. zwiększyć emisji BTC, lub też wycofać, czy zablokować transakcji dokonywanej w sieci. Platforma działa dzięki komputerom użytkowników, którzy udostępniają ich moc obliczeniową do wykonywania skomplikowanych działań matematycznych. Jest to niezbędne, ponieważ do przeprowadzenia, weryfikowania i szyfrowania operacji w sieci wykorzystywana jest kryptografia. 

Co więcej sieć bitcoina jest publiczna, jednak zawarte w niej transakcje mają charakter pseudoanonimowy. W takim przypadku nikt nie może poznać tożsamości użytkowników sieci, ale za to każdy zainteresowany ma możliwość wglądu do przeprowadzanych w niej operacji, czy sald poszczególnych portfeli. 

Jak można zarabiać na bitcoinach? 

W przypadku bitcoinów są co najmniej dwie możliwości zarobków. Jedną z nich jest inwestowanie w kryptowalutę. Jeśli wartość bitcoina wzrośnie, to automatycznie na nim zarobisz. Drugą opcją, już bardziej skomplikowaną, jest tak zwane ‘kopanie’ bitcoinów. Proces ten możemy porównać do procesu emisji pieniądza w tradycyjnym systemie bankowym. W tym drugim przypadku bank centralny odpowiada za emisję, natomiast jeśli chodzi o bitcoiny, to jest to efekt komputerowej grywalizacji. Do tego potrzebny jest specjalistyczny sprzęt i bardzo dużo energii. Nie zawsze jest to więc opłacalne rozwiązanie. Warto przy tym wiedzieć, że docelowa liczba bitcoinów jest ograniczona. Oznacza to, że pewnym momencie kopanie nowych bitcoinów stanie się niemożliwe. Na czym dokładnie polega ten proces?  

W praktyce proces kopania to odgadywanie cyfr z bardzo dużego szeregu. Potrzebna jest do tego bardzo duża moc obliczeniowa i dlatego do kopania używa się wyspecjalizowanych, energochłonnych procesów. Kto pierwszy zgadnie ten ciąg i dołączy go do łańcucha danych (blockchain), ten zgarnia nagrodę w postaci bitcoinów. Jest to jednak skomplikowane zadanie i jeśli nie chcesz poświęcać dużo czasu (i pieniędzy) na takie działania, to prostszym rozwiązaniem jest inwestowanie w kryptowalutę. Bitcoin ma konkretną wartość, która w zależności od popytu i podaży się waha. Jeśli kupisz bitcoiny po niskim kursie, który wzrośnie, to możesz zarobić na tym dodatkowe pieniądze.

WARTO PRZECZYTAĆ:

p2p co to Sieć P2P – co to znaczy i jakie ma zastosowanie?
Sieć peer to peer służy przede wszystkim do przesyłania plików pomiędzy użytkownikami przy użyciu wybranego programu. Takie rozwiązanie ma wiele zalet i znacząco ułatwia proces
Dekodowanie Kryptowalut: Kluczowi Gracze na Rynku
W dzisiejszym cyfrowym świecie kryptowaluty stanowią rewolucję w globalnym krajobrazie finansowym. Kryptowaluty nie tylko umożliwiają globalne transakcje w zupełnie nowy sposób, ale również zmuszają do
Bybit – recenzja giełdy kryptowalut
Nie ma nic cenniejszego niż wiedza – to słowa, które idealnie wprowadzają nas w temat dzisiejszego artykułu. W dobie cyfryzacji i rosnącej popularności kryptowalut, coraz
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *