Każdy, kto w ostatnich miesiącach (a w zasadzie nawet już i latach) próbował złożyć dobrego PC-ta, zapewne nie raz lamentował nad wysokimi cenami i beznadziejną dostępnością topowych kart graficznych.

Za taki stan rzeczy odpowiada w dużej mierze światowy niedobór tych komponentów, spowodowany ogromnymi kopalniami kryptowalut. Jest jednak światełko w tunelu, ponieważ po tym, jak Chiny ostatnio zaczęły mocniej regulować kryptowaluty, ceny kart graficznych w tym kraju zaczęły gwałtownie spadać.

Chiny na poważnie wzięły się za kryptowaluty

Najlepszym dowodem na to, jak duże znaczenie mają Chiny dla globalnego rynku kryptowalut, jest to, że w zeszłym roku “kopacze” z tego kraju byli odpowiedzialni za aż 65% hash rate Bitcoina (hash rate to jednostka mocy obliczeniowej całej sieci).

Władze tego kraju nie są z tego faktu zadowolone, a wręcz przeciwnie, ponieważ kopanie kryptowalut zużywa olbrzymie ilości energii elektrycznej, w tym często energii pochodzącej z tzw. tradycyjnych, a więc mało ekologicznych źródeł.

W związku z tym chiński rząd oficjalnie ogłosił, że nie będzie dłużej tolerował kryptowalut – w dużej mierze chodzi tutaj o ich kopanie, ale też transakcje wykonywane przy ich pomocy. W związku z tym wiele portali płatniczych i dostawców komponentów zaczęło ogłaszać, że przestaje oferować swoje usługi w Chinach.

Ceny kart graficznych topnieją w oczach

Reakcja na rynku kart graficznych w Chinach na te działania rządu była niemal natychmiastowa. Nie mowa tutaj o obniżkach rzędu kilku-kilkunastu procent, a o naprawdę potężnych przecenach (a w zasadzie ciężko to nazwać przecenami – bardziej jest to wracanie cen do normy).

Karta graficzna Asus RTX3060 jeszcze niedawno kosztowała w tym kraju 13,499 renminbi (niecałe 8 tysięcy złotych), teraz można ją kupić już za 4,699 renminbi (plus minus 2750 złotych). To wciąż niemało, ale nie da się ukryć, że różnica jest gigantyczna. Podobna zależność wystąpiła w przypadku innych topowych kart.

Co ciekawe, działania chińskiego rządu wpłynęły nie tylko na ceny kart graficznych, ale też samych kryptowalut. Mniej lub bardziej spadła wartość takich topowych kryptowalut, jak Bitcoin, Dogecoin (ta kryptowaluta oberwała najmocniej, tracąc kilkadziesiąt procent wartości) oraz Ethereum.

Co Wy o tym wszystkim sądzicie? Zgadzacie się z ograniczaniem możliwości kopania kryptowalut i cieszycie się z tego, że może wpłynie to pozytywnie na ceny kart graficznych, czy niekoniecznie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!

WARTO PRZECZYTAĆ:

huawei watch 4 pro blood sugar Jak śledzenie poziomu cukru we krwi przez zegarek Smartwatch zmienia sposób leczenia cukrzycy
Śledzenie poziomu cukru we krwi za pomocą zegarka Smartwatch rewolucjonizuje zarządzanie cukrzycą, zapewniając osobom chorym na cukrzycę cenne narzędzia i informacje umożliwiające monitorowanie poziomu cukru
Czy pompa ciepła jest dla mnie?
Czy pompy ciepła nadają się tylko do nowych budynków? Czy na pewno ogrzeją dom, gdy na dworze będzie mróz? I czy są głośne? Na temat
smartwatch meski Smartwatch dla stylowego i wymagającego mężczyzny. Jaki wybrać?
Wybór odpowiedniego smartwatcha to decyzja, która może znacząco wpłynąć na nasze codzienne życie. Smartwatch to nie tylko elegancki dodatek, ale także zaawansowane narzędzie, które ułatwia
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *