Internet Rzeczy (z ang. Internet of Things) jest jedną z kluczowych technologii transformacji cyfrowej. Nowoczesny menedżer wie, w jaki sposób wykorzystać możliwość wzajemnej komunikacji pomiędzy urządzeniami, aby zwiększyć wydajność firmy i odkryć nowe źródła dochodu. Jeśli chcesz poznać korzyści płynące z wdrożenia rozwiązań IoT w Twojej firmie – ten artykuł jest dla Ciebie.

Zainwestuj w przyszłość – Internet of Things

Według danych McKinsley Digital w ciągu 1 sekundy 127 nowych urządzeń łączy się z Internetem. Jeśli trend się utrzyma, w 2030 roku łączna liczba urządzeń działających w sieci osiągnie poziom 50 miliardów. Dynamika rozwoju tego rynku jest niesamowita, co przekłada się na zachowanie właścicieli firm oraz konsumentów.

Według „Worldwide Quarterly Smart Home Device Tracker IDC” tylko w 3 kwartale 2021 globalny rynek urządzeń smart home powiększył się o 10,3% (w Europie Zachodniej 17,9%) w porównaniu z rokiem poprzednim. Inteligentne produkty na stałe zagościły w naszych domach, a Twoi odbiorcy wręcz oczekują implementacji rozwiązań IoT.

Inwestycja w IoT to nie tylko znaczące zwiększenie zysków firmy. To także zmniejszenie kosztów produkcji, innowacyjność oraz możliwość pozyskania i analizy danych płynących z urządzeń smart.

Kluczowym korkiem, który musisz zrobić, jeśli zamierzasz wdrożyć IoT do swoich usług czy produktów, jest znalezienie odpowiedniego partnera technologicznego. Takiego, który przeprowadzi Twoją firmę przez cały proces transformacji technologicznej oraz dostarczy wysokiej jakości produkt, który zaspokoi potrzeby Twoich Klientów.

Jak wybrać sprawdzonego partnera technologicznego do IoT?

Rynek jest pełen ofert współpracy w zakresie implementacji rozwiązań IoT w produktach różnych branż. Należy zwrócić uwagę na 6 kluczowych aspektów, od których powinna zależeć Twoja decyzja o podjęciu współpracy:

  1. Wiedza i doświadczenie w IoT danej firmy
  2. Kompleksowość świadczonych usług
  3. Hardware i urządzenia – czy dostawca ma wiedzę, co najlepiej sprawdzi się w przypadku Twojego produktu
  4. Testowanie oprogramowania – czy poza stworzeniem oprogramowania pod IoT należycie je przetestuje
  5. Infrastruktura – czy potrafi przygotować architekturę do analizy danych, które wygenerują Twoje urządzenia
  6. Analityka – czy jest w stanie tak przygotować dane, żebyś mógł na ich podstawie szybko podejmować decyzje biznesowe

Zakres współpracy zawsze zależy od Twoich potrzeb i oczekiwań. Sprawdź możliwości jednego ze sprawdzonych dostawców rozwiązań IoT.

Wiedza i doświadczenie w IoT

Doświadczenie w zakresie wdrażania IoT jest kluczowe. Musisz być pewny, że Twój partner posiada odpowiedni zespół specjalistów, który wielokrotnie sprawdził się w tej dziedzinie.

Od partnera oczekujesz profesjonalnej analizy potrzeb, doradztwa i dedykowanych rozwiązań. Dlatego tak ważne jest, aby od początku współpracy partnera cechowało elastyczne podejście i mocne osadzenie w Twoim biznesie. To daje Ci pewność, że inwestycja będzie idealnie wkomponowana w obecnie istniejącey system i infrastrukturę.

Kompleksowość usług IoT

Zastanawiasz się, w jaki sposób przebiega proces implementacji rozwiązań IoT? Firma, z którą podejmiesz współpracę, ma za zadanie stworzyć oprogramowanie, zapewnić odpowiedni sprzęt (hardware), następnie przetestować zarówno software jak i urządzenie pod kątem komunikacji z aplikacją lub bazą danych na serwerze lub w chmurze.

Solwit współpracował przy implementacji IoT do takich produktów jak między innymi:

 1. smart gogle pływackie,
 2. inteligentne, ułatwiające zasypianie zabawki dla dzieci,
 3. smart dyspensery do mydła i papieru,
 4. sterowniki PLC do automatyzacji w zarządzaniu obiektem,
 5. Acoustic Event Detection (AED) – system rozpoznawania dźwięków z wykorzystaniem analizy audio bezpośrednio na wbudowanym urządzeniu (on edge) – autorski system Solwitu.

Hardware i urządzenia

Masz prawo wymagać od potencjalnego partnera wykonania kompleksowej usługi. Stworzenie oprogramowania to nie wszystko – jego zadaniem jest także zapewnienie odpowiedniego sprzętu i komponentów IoT.

Dzięki zintegrowanymi z platformami Internetu Rzeczy czujnikami, hardware będzie współpracował ze stworzonym oprogramowaniem. To właśnie one umożliwiają zdalne sterowanie urządzeniem. Płynące z nich dane możesz także wykorzystać do analityki biznesowej, a odpowiednio je interpretując, zbudujesz przewagę konkurencyjną.

Testowanie oprogramowania

Zapewnienie cyberbezpieczeństwa stworzonych rozwiązań IoT jest kluczowe. Jeśli chcesz dostarczyć swoim Klientom produkt końcowy najwyższej jakości, musi przejść on dogłębne testy oprogramowania. Urządzenie powinno być funkcjonalne oraz w pełni odporne na ataki z zewnątrz. Cyberbezpieczeństwo Twoich klientów jest najważniejsze.

Infrastruktura

Tylko odpowiednio przygotowana infrastruktura sprawi, że w pełni wykorzystasz potencjał IoT. Właściwy partner technologiczny zintegruje istniejące w Twojej organizacji systemy i aplikacje z urządzeniami IoT  oraz zapewni dostęp do nich w chmurze.

Chmura jest niezbędna w przypadku inwestycji w IoT. Dlatego do zadań partnera należy także wsparcie w konfiguracji usług chmurowych oraz ich  utrzymaniu. Dostawca usług chmurowych powinien dostosować produkt do procesów w Twojej firmie.

Zespół Solwitu ma duże doświadczenie w migracji biznesu do rozwiązań chmurowych. Nasi inżynierowie i architekci nie tylko przeprowadzą Cię przez cały proces, ale pokażą jak pozyskiwać wartościowe dane, które możesz wykorzystać do dalszego rozwoju.

Analityka

Dane, które otrzymasz dzięki implementacji rozwiązań IoT pozwolą wejść Twojej firmie na kolejny poziom. Skonstruujemy dla Ciebie przejrzyste dashboardy, które pozwolą Ci analizować płynące informacje w czasie rzeczywistym. Odpowiednio je przetwarzając, dokonasz lepszych prognoz, co zwiększy skuteczność Twoich decyzji biznesowych.

Jeśli Twoim celem jest stworzenie urządzenia IoT codziennego użytku, system powinien być  zintegrowany z aplikacjami, takimi jak Amazon Alexa, Google Home czy IFTTT.  Dzięki temu Twoi klienci będą sterować urządzeniami w sposób zdalny np. poprzez aplikację mobilną lub głosowo.

Podsumowanie

Wybierając odpowiedniego partnera do stworzenia rozwiązania IoT w Twojej firmie, pamiętaj, aby wybrać sofware house oferujący kompleksowe podejście. Jest to bardzo ważna decyzja, dlatego upewnij się, czy firma posiada odpowiednie doświadczenie, współpracuje ze sprawdzonymi producentami hardware, potrafi przetestować zarówno oprogramowanie jak i całe urządzenie i przede wszystkim – czy tworzyła z sukcesami takie rozwiązania w przeszłości.

 

Dzisiejszy świat wymaga od firm nadążania za nowymi technologiami i nie tyle sprostaniu wymaganiom klientów, co ich przewidywaniem i kreowaniem. Zdajemy sobie sprawę, że może to być wyzwaniem. Jako partner technologiczny, wychodzimy z założenia, że każdy produkt i każdy biznes może być smart. Idąc tym tropem, opracowujemy dedykowane rozwiązania dla firm z różnych branż. Tworzymy i testujemy pełne systemy IoT, rozpoczynając od oprogramowania wbudowanego (embedded), poprzez backend i analitykę, kończąc na aplikacjach mobilnych lub webowych. Kładziemy szczególny nacisk na bezpieczeństwo rozwiązań oraz ich jakość starając się, żeby wesprzeć Cię na każdym etapie powstawania produktu wraz z jego późniejszym utrzymaniem. – Piotr Wierski, Head of Test and Embedded BU, Solwit S.A.

Szukasz partnera technologicznego, który będzie współtworzył z Tobą lub wykona kompletny produkt wyposażony w IoT? Skontaktuj się z nami!

Udostępnij

Administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *