Chiny chcą do 2035 roku całkowicie wyeliminować sprzedaż pojazdów napędzanych tylko tradycyjnym paliwem i zamiast tego zastąpić je tylko i wyłącznie pojazdami przyjaznymi środowisku. Chodzi tu zarówno o tzw. hybrydy, jak i pojazdy wykorzystujące jedynie ekologiczną energię.

50% pojazdów sprzedanych w 2035 roku ma wykorzystywać tylko energię ekologiczną

Z roku na rok ma być sprzedawane coraz mniej pojazdów wykorzystujących tradycyjne paliwo, natomiast w 2035 roku 50% wszystkich sprzedanych pojazdów ma wykorzystywać tylko energię ekologiczną (przede wszystkim chodzi tu o samochody elektryczne), a pozostałe 50% ma być hybrydami.

Skąd to wiemy? Krajowa organizacja ekspertów motoryzacyjnych ogłosiła we wtorek swoje plany dotyczące właśnie pojazdów elektrycznych. Ich raport powstał pod kierownictwem Ministerstwa Przemysłu i Technologii Informacyjnych. Ma on posłużyć jako podstawa dla chińskich zasad i polityk motoryzacyjnych w nadchodzących latach.

W 2019 roku sprzedano w Chinach… 5% pojazdów wykorzystujących energię ekologiczną

Jest to ambitny cel, biorąc pod uwagę, że w zeszłym roku spośród wszystkich pojazdów zakupionych w Chinach pojazdy wykorzystujące energię ekologiczną stanowiły zaledwie 5%. W ciągu następnych 15 lat co roku sprzedaż ta ma być stopniowo podnoszona, aż wreszcie w 2035 roku osiągnie wspomniane 50%.

Plan odejścia od pojazdów wykorzystujących tradycyjne paliwo wpisuje się w szerszą politykę klimatyczną Chin. Warto przypomnieć, że we wrześniu tego roku prezydent Chin, Xi Jinping, ogłosił, że kraj ten planuje do 2060 roku osiągnąć pełną neutralność klimatyczną. Jest to o tyle ważne, że aktualnie Chiny są na świecie liderem, jeśli chodzi o emisję dwutlenku węgla.

Chiny mają też w planach uniezależnić się od Stanów Zjednoczonych (i nie tylko), skąd importuje niektóre części do samochodów. Kraj ten chce zbudować swoją własną sieć dostaw, żeby w produkcji pojazdów stać się całkowicie samowystarczalny.

Japonia też ma plan, ale mniej ambitny

W Japonii pojazdy elektryczne i hybrydy są już znacznie popularniejsze niż w Chinach – stanowiły aż 39% wszystkich pojazdów sprzedanych w zeszłym roku.

Ten kraj również planuje z roku na rok jeszcze bardziej sprzedaż tego typu pojazdów zwiększyć. Rząd Japonii chce, aby do 2030 roku sprzedaż pojazdów ekologicznych w tym kraju wynosiła między 50% a 70% całej sprzedaży samochodów.

Co sądzicie o tym ambitnym planie Chin? Uważacie, że uda się go zrealizować? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!

Udostępnij

Administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *