Coraz częściej na świecie słyszy się o różnego rodzaju włamaniach czy kradzieżach. Każdy mieszkaniec swojej posiadłości obawia się o swoje rzeczy i o samych siebie, w czym absolutnie nie ma nic dziwnego.
W trosce o bezpieczeństwo domowników, ale i nie tylko powstały urządzenia zwane czujnikami ruchu. Sprzęty te kojarzą się nam przede wszystkim z uruchamianiem alarmów, jednak często znajdują też swoje inne zastosowania. Podstawową wiedzę w temacie czujników ruchu powinien posiadać każdy, a zakup takiego urządzenia do swojego domu również warto przemyśleć. Poniżej znajdziemy najważniejsze informacje odnośnie tego, jaki czujnik wybrać.
Jak działa czujnik ruchu?
Najprościej mówiąc, urządzenie to ma na celu wykrycie jakiejkolwiek aktywności, obejmującej jego zasięg. Nie wykrywa ono tylko ludzi, ale wszystkie zmiany zachodzące w danym obszarze. W zależności od rodzaju czujnika, posiadamy dwie metody działania. Urządzenia określane mianem pasywnych działają na podczerwień, wykrywając tym samym zmiany cieplne w otoczeniu. Detektory na bieżąco rejestrują sytuację w postaci promieniowania cieplnego, a nawet minimalny ruch jest w stanie wprowadzić zmiany w promieniowaniu podczerwonym i zakłócić dotychczasowy, zarejestrowany ład.
Nieco inna sytuacja ma miejsce w urządzeniach aktywnych. Z reguły czujniki te wykorzystują fale elektromagnetyczne. Uznajmy, że detektor posiada nadajnik i odbiornik. To pierwsze wypuszcza falę elektromagnetyczną, której zadaniem jest odbicie się od przeciwległej powierzchni i powrót do odbiornika. W przypadku ruchu fala wypuszczona będzie znacznie różniła się od fali powrotnej, co spowoduje uruchomienie się alarmu.
Zastosowanie czujników ruchu
Powiedzieliśmy sobie, że czujniki ruchu służą głównie do uruchamiania alarmów w budynkach mieszkalnych czy handlowych. Teza ta jest dalej podtrzymywana, jednak ich drugim, najpopularniejszym zastosowaniem jest po prostu uruchamianie światła. Z pewnością niejednokrotnie spotkaliśmy się z lampą ogrodową na czujnik ruchu lub z tego typu halogenem przy wjeździe do garażu i drzwiach do domu.
Co ciekawsze, urządzenia te montuje się również na klatkach schodowych w domach czy blokach. Dużo wygodniejszym sposobem jest wywołanie ruchu, aniżeli szukanie ręką wyłącznika w ciemnym korytarzu. Sprzęty te możemy podpinać również do takich instalacji jak klimatyzacja czy ogrzewanie.
Zalety takich detektorów
Czujniki ruchy stały się popularnymi urządzeniami w niejednym domu. Dzięki ich stosowaniu czujemy się bardziej bezpieczni w swoich miejscach zamieszkania, co jest zdecydowanie najważniejsze. Ponadto, w przypadku podłączenia ich do oświetlenia oszczędzamy sporo energii elektrycznej. Detektor podczas braku ruchu przez dłuższą chwilę wyłącza zasilanie dla lamp, co daje nam gwarancję mniejszych rachunków w skali roku.
Stosowanie tych urządzeń dla instalacji wentylacyjnych jest również bardzo korzystne. Wykrywając ruch w łazience, sprzęt włącza nam wiatrak, co w dużej mierze zapobiega wilgoci na przestrzeni lat. Podobnie jest z klimatyzacją. W upalne dni trzeba sobie jakoś radzić, a po co klimatyzacja ma chodzić, kiedy nas nie ma w pomieszczeniu.
WARTO PRZECZYTAĆ: