Wszelkie nagłe spowolnienia pracy laptopa i co gorsza: pełne zawieszenia, nigdy nie wróżą nic dobrego. Pół biedy, jeśli zdarzyło się to raz i nie wróciło. Czasem się zdarza. Jeśli jednak zaczyna się to zdarzać regularnie, można śmiało powiedzieć: problem narasta i pora się nim zająć. Jakie podjąć działania? Co robić, gdy laptop się zawiesza? Sprawdźmy!

Co zrobić, gdy laptop się zawiesza? Poradnik krok po kroku

Nie panikuj, jesteśmy z tobą. Nie ma żadnych powodów do płaczu, gdyż rozwiążemy twój problem w kilku prostych krokach. Informacyjnie: zaczniemy od najprostszych, ale sprawdzonych metod. Pamiętaj: jeśli coś wydaje się głupie, ale działa, to znaczy, że nie jest głupie. Prawdopodobnie w szczególności przy pierwszej metodzie możesz się zdziwić.

Jeśli cię to interesuje, pod koniec sprawdzimy przyczyny zawieszania się laptopa. Podamy również kilka dobrych nawyków, które warto sobie przyswoić, żeby jak najrzadziej mieć takie problemy. Tymczasem przejdźmy do najważniejszej części, czyli poradnika, co zrobić, gdy laptop się zawiesza i nie reaguje.

Laptop się zawiesza, co robić?!

 1. Załóżmy na chwilę, że nie jest to jeszcze regularna uciążliwość. Co zrobić, jeśli laptop się zawiesił? Po prostu go… wyłączyć i włączyć. W teorii system operacyjny powinien działać w taki sposób, żeby się nie zawieszać, jednak w rzadkich sytuacjach może to się wydarzyć. Starsi użytkownicy na pewno pamiętają czasy, gdy zawieszenie się komputera nie było niczym nienormalnym. Współcześnie nie jest to norma, ale niekoniecznie jest to coś groźnego. Wyłączenie i ponowne włączenie laptopa pozwoli systemowi przywrócić pliki tymczasowe do oryginalnego stanu i rozpocząć pracę od zera. To, że raz powstał błąd, nie musi oznaczać, że powstanie znowu. Jeżeli komputer zrestartuje się sam z siebie, przeprowadzi dodatkowo panel naprawczy, który nie potrwa długo.
 2. Laptop się zawiesił i nie reaguje? Zastosuj się do powyższego punktu. Przytrzymaj przycisk włączania laptopa, w ten sposób wymusisz na nim odcięcie prądu i wyłączenie.
 3. Jeżeli przez “laptop się zawiesza” rozumiesz nagłe drastyczne spowolnienie pracy, może to oznaczać, że zepsuł się jakiś proces lub program. W takim wypadku naciśnij skrót klawiaturowy “Ctrl” + “Shift” + “Esc”. Alternatywnie możesz również nacisnąć skrót “Ctrl” + “Alt” + “Delete”, a następnie w menu wybrać pozycję “Menedżer zadań”. Tam sprawdź, który program zajmuje większość zasobów procesora, pamięci lub dysku. Kliknij go prawym przyciskiem myszy i z rozwijanego menu wybierz opcję “Zakończ zadanie”. To powinno przywrócić zawieszonemu laptopowi sprawność i pozwolić ci naprawić sytuację, np. przez odinstalowanie programu, ściągnięcie aktualizacji lub wyrzucenie go z autostartu, żeby nie zawieszał laptopa po uruchomieniu. Uwaga: cały proces wymaga cierpliwości, gdyż zajmie dużo czasu.
 4. Jeśli udało ci się przyspieszyć laptopa, wykonaj wszystkie niezbędne skany antywirusowe, aby wykluczyć potencjalne niebezpieczeństwo z tej strony.
 5. Jeżeli masz problem z wykonaniem trzeciego i czwartego punktu, postaraj się uruchomić laptop w trybie awaryjnym. W tym celu przy uruchamianiu laptopa wciśnij przycisk “F8” (lub kombinację “Shift” + “F8”). Jeżeli to nie skutkuje, sprawdź w internecie, jak wchodzi się do trybu awaryjnego w twoim modelu laptopa. Tryb awaryjny uruchamia system operacyjny tylko z niezbędnymi procesami. W tym trybie postaraj się odinstalować ostatnie programy, które mogły spowodować zawieszanie się laptopa. Przede wszystkim warto również stworzyć kopię zapasową swoich dokumentów.
 6. Jeśli powyższe punkty nie pomogą, znajdź swoją płytę lub pendrive z instalatorem Windowsa i przeprowadź naprawę systemu. Sam proces powinien przebiec automatycznie, bez waszego udziału. Jeżeli to nie naprawi sytuacji, może to oznaczać problem sprzętowy, a do rozwiązania tego w przypadku laptopa będzie raczej potrzebny profesjonalny serwis. Zanim jednak do tego dojdziemy, przyjrzyjmy się kilku konkretnym sytuacjom, które mogą naprowadzić nas na trop, co jeszcze można zrobić.

Doświadczone osoby rozpoznają schemat działań, które w praktyce trudno odróżnić od zachowania, gdy komputer się zawiesza. W końcu laptop to nic innego jak przenośny komputer.

Laptop się zawiesza przy ponownym uruchamianiu

Jeśli laptop zawiesza się przy ponownym uruchamianiu, może to oznaczać trudny do rozwiązania problem sprzętowy. Najpierw jednak postaraj się wejść do BIOS-u. W tym celu podczas uruchamiania trzymaj wciśnięty przycisk “F2”, “F10” lub “Delete”. Jeśli żaden z nich nie działa, sprawdź w internecie, jak się wchodzi do BIOS-u w twoim modelu laptopa, gdyż mogą wystąpić drobne różnice. Tam sprawdź, czy komputer poprawnie wykrywa wszystkie komponenty.

Jeżeli wszystko jest ok i laptop zawiesza się, próbując uruchomić system operacyjny, sytuacja powinna być do uratowania. W takiej sytuacji zastosuj się do porad opisanych w punktach 5 i 6 w poprzednim akapicie.

Laptop zawiesza się przy włączaniu

Jeżeli laptop zawiesza się przy włączaniu, może to oznaczać problem z systemem operacyjnym lub którąś zainstalowaną aplikacją. Czy problem pojawił się niedługo po zainstalowaniu nowego oprogramowania? Najpewniej znalazłeś winowajcę. Jeśli laptop “tylko” zwalnia, zastosuj się do instrukcji z punktu trzeciego. Jeśli laptop się w pełni zawiesza przy włączaniu, przejdź do instrukcji z punktów 5 i 6, możesz też sprawdzić, co robić, gdy komputer się włącza, ale system nie startuje.

Laptop zawiesza się po kilku minutach

Jeżeli laptop zawiesza się po kilku minutach, może mieć to związek z dwiema sytuacjami:

 • Następuje to po uruchomieniu jakiegoś konkretnego programu. W takim wypadku musisz znaleźć, który to i go usunąć. W trudniejszych sytuacjach ponownie możesz zastosować się do porad z punktów 5 i 6.
 • Laptop może się zawieszać po kilku minutach od uruchomienia z powodu przegrzania. Czy czujesz ciepło (a wręcz gorąco) kładąc dłonie na klawiaturę? Czy laptop zawiesza się szybciej po uruchomieniu wymagającej gry? To wskazuje na przegrzewanie. Laptopy bywają trudne w samodzielnym czyszczeniu, ale i tak można je przedmuchać sprężonym powietrzem. Z reguły można też odkręcić niektóre części z dołu i przedmuchać tam. Warto również zapewnić laptopowi więcej przestrzeni od spodu do oddychania. Zawsze można dokupić podkładkę chłodzącą lub oddać do profesjonalnego czyszczenia.

Jak zapobiegać sytuacjom, gdy laptop się zawiesza?

Jest takie znane polskie powiedzenie: “lepiej zapobiegać niż leczyć”. Jest w tym dużo prawdy. Prawidłowa profilaktyka sprawia, że sytuacja opisana w niniejszym poradniku może nigdy nie wystąpić. Z tego powodu warto sobie przyswoić kilka poniższych dobrych praktyk i nawyków.

 • Dbaj o swój sprzęt! Regularnie odkurzaj nie tylko laptop z kurzu, ale również jego najbliższe otoczenie. Kurz zawsze będzie się osadzał, przeszkadzał i wymagał regularnego czyszczenia. Warto sprawić, żeby to czyszczenie nie musiało być częste.
 • Zadbaj o miejsce na laptop. Nawet jeśli nie możesz sobie pozwolić na podkładkę chłodzącą, warto, żebyś nie trzymał laptopa płasko na biurku. Postaraj się zapewnić mu podwyższenie, co poprawi cyrkulację powietrza od spodu i wpłynie pozytywnie na chłodzenie.
 • Dbaj o swój sprzęt nie tylko pod względem fizycznym. Nie zaśmiecaj systemu i dysku niepotrzebnymi programami. Jeśli potrzebujesz ich dużo – nie trzymaj ich w autostarcie, ale uruchamiaj, gdy są potrzebne i wyłączaj, gdy przestaną być. Jeżeli ich przydatność się wyczerpie, warto je w ogóle odinstalować.
 • Miejsca na dysku niby mamy już bardzo dużo… ale i tak warto zostawić trochę wolnego miejsca. System wymaga trochę wolnego miejsca na dysku twardym, ponieważ potrzebuje go jako pamięci tymczasowej. Zapchanie dysku również spowalnia pracę laptopa!
 • Regularnie aktualizuj sterowniki i system. Używaj antywirusa.

Przyczyny zawieszania się laptopa

Większość przyczyn zawieszania się laptopa podaliśmy w zasadzie w poradniku. Postarajmy się to jednak zebrać w jednym miejscu. Jakie są przyczyny zawieszania się laptopa?

 • Problem softwarowy – Może to być wadliwe oprogramowanie lub losowy błąd.
 • Wirusy – Co prawda nie są już tak popularne, jak kiedyś, ale wciąż mogą być groźne.
 • Przeciążenie/przegrzanie – Laptopy, podobnie jak komputery, zrestartują się, gdy temperatura będzie zbyt wysoka.
 • Problem hardwarowy, czyli problem ze sprzętem – Niestety taka możliwość nie jest wykluczona. W przypadku laptopa może być trudna do diagnozy i oznaczać odwiedziny w serwisie.

Laptop się zawiesza? Nic straconego! Z naszymi poradami poradzisz sobie z najtrudniejszym problemem.

WARTO PRZECZYTAĆ:

world of warcraft w chinach WoW w Chinach płaci gotówką za raportowanie cheaterów!
Z cyklu: “nagłówki nie do ogarnięcia”. Netease (firma, która jest wydawcą WoW-a na rynek Chiński) zapowiedziała specjalny event na lipiec, w którym nagrodą za raportowanie
Elon Musk zablokuje iPhone'y Czy Unia Europejska pracuje nad cenzurą X?
Czy Unia Europejska pracuje nad cenzurą X? Platforma X (były Twitter) od czasu przejęcia przez milionera Elona Muska jest prawdziwą solą w oku ludzi, którym
Co zrobić ze starym laptopem? Co zrobić ze starym laptopem? Podpowiadamy!
Przychodzi taki okres w życiu każdego, że w końcu decydujemy się na nowy sprzęt. Komputery nie są wieczne i często, nawet jeśli działają, to przestają
Udostępnij

Na co dzień zajmuję się organizacją konkursu łazików marsjańskich, żeby wieczorami móc oddać się graniu. Lubię klimaty post-apo, jeździć na woodstock i preferuję PvE od PvP. Posiadam komplet smoczych kul. Odwiedź mnie na Twitchu: https://www.twitch.tv/grokoko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *