Dark Net przewija się wśród mrocznych, internetowych historii. Co można tam znaleźć? To miejsce, gdzie znajdują się fora, sklepy, blogi czy też strony z filmami. Różnica między zwykłym internetem, a Dark Netem to brak ograniczeń. Mroczna strona obejmuje wszystko – wraz z handlem nielegalnymi towarami, niepokojącymi forami czy niebezpiecznymi osobami. Dark Netu nie można znaleźć w standardowej wyszukiwarce. Sprawdź, czym dokładnie jest oraz co należy wiedzieć, by bezpiecznie do niego wejść!

Czym jest Dark Net? Najważniejsze, teoretyczne informacje

Dark Net to ogólnie mówiąc część internetu, która nie jest dostępna dla standardowej przeglądarki. Można tam znaleźć różnego rodzaju strony – anonimowe fora, sklepy, blogi, newsy itd. Warto wiedzieć, że Dark Net jest mimo wszystko większy, niż standardowy internet i to znacznie.

Ciemna strona sieci obejmuje strony, do których stosunkowo trudno się dostać. Trzeba po prostu wiedzieć o konkretnym adresie – otrzymać go od kogoś. Większość dużych serwisów jest odpowiednio ukryta i dostępna nie dla wszystkich. Nie znaczy to, że do Dark Netu nie może wejść każdy. Wystarczy tylko zachować bezpieczeństwo i eksplorować ukryte standardowo strony. Mają one rozszerzenie .onion. Potrzeba tutaj specjalnej przeglądarki, jak Tor lub ewentualnie Grams – zależnie od preferencji.

Dark Net to charakterystyczne miejsce, gdzie możesz trafić na niebezpieczne osoby, nieodpowiednie materiały czy nawet nielegalne rzeczy. Bezpieczeństwo pozostaje kwestią najważniejszą – inaczej narażasz się na ataki hakerskie lub próby wykradania danych. Często w Dark Necie można przypadkowo natrafić na wirusa komputerowego, co przysparza sporo problemów.

Jak bezpiecznie wejść do Dark Netu? Zawsze pozostawaj anonimowy

Dark Net to mimo wszystko dość łatwo dostępne miejsce. Należy jednak pamiętać o tym, że nie każdy powinien tam wchodzić. Trzeba mieć na uwadze kwestię bezpieczeństwa. Będzie ono tutaj najważniejsze. W Dark Necie niestety znajduje się wiele niebezpiecznych osób czy też wirusów – wszystko to może zaszkodzić niezabezpieczonemu użytkownikowi. Należy zadbać o odpowiednią przeglądarkę, antywirusa i nie klikać w podejrzane linki czy bannery.

Najpopularniejszą przeglądarką, jeśli chodzi o Dark Net,  jest Tor Browser. Wygląd i obsługa przypomina standardowe programy – pojawia się jednak także sporo różnic. Przede wszystkim Tor Browser pozwala łatwo wyłączyć dodatkowe skrypty, jak Flash czy JavaScript. Nowsze wersje robią to automatycznie. Taki zabieg ma na calu zachowanie bezpieczeństwa oraz przede wszystkim anonimowości w Dark Necie.

tor browser 11

Tor Browser umożliwia jednak znacznie więcej. Przeglądarka pozwala automatycznie ukrywać swoją tożsamość przez odpowiednie filtry – VPN, Proxy itd. Bardzo ważne jest to, by w Dark Necie nie podawać żadnych swoich danych, wraz z e-mailem. Dodatkowo należy wystrzegać się pobierania plików. Warto zauważyć, że Dark Net oferuje dedykowane skrzynki mailowe, takie jak Mail2Tor lub TorBox. Zostały one stworzone z myślą o powyższej przeglądarce.

Aby skutecznie poruszać się po ciemnej stronie internetu, trzeba posiadać specjalne linki z zakończeniem .onion. Po prostu wpisanie tutaj frazy w wyszukiwarce niestety nie zadziała. Adresy można znaleźć w wielu miejscach – przede wszystkim na The Hidden Wiki czy też Liberty Wiki. Są tam specjalne listy najpopularniejszych, często odwiedzanych stron w Dark Necie. Poruszanie się w tym miejscu wymaga przeglądarki Tor lub podobnej, która obsługuje linki z zakończeniem .onion. Dodatkowe zadanie programu to szyfrowanie i ukrywanie użytkownika.

mail to tor

Dlaczego ludzie odwiedzają Dark Net? Co można tam znaleźć?

Najczęściej odwiedzanie Dark Netu wynika po prostu z ciekawości. To nieregulowana przepisami, anonimowa oraz dość mroczna część internetu. Można znaleźć tam na przykład handel nielegalnymi towarami czy też usługi mocno wątpliwe moralnie. Materiałów w Dark Necie jest kilkukrotnie więcej, niż przy standardowym internecie. Można tam znaleźć po prostu niemal wszystko.

Najpopularniejsze w Dark Necie ciągle pozostają portale aukcyjne. Można kupić broń, narkotyki, nielegalne usługi lub nawet organy. Są to miejsca kierowane przez przestępców i niebezpieczne osoby. Należy pamiętać, że nie zawsze zakupy w sklepie oznaczają dostawę. Oszustwa są na porządku dziennym, jeśli chodzi o Dark Net. To bardzo niebezpieczne pod każdym względem miejsce.

Oprócz handlu wątpliwymi towarami – można znaleźć anonimowe fora. Są to często serwisy z wywołującą przemoc zawartością, dziecięcą pornografią czy nielegalną treścią. Dark Net jest zdecydowanie niebezpieczną oraz wątpliwą moralnie częścią internetu. Wchodzenie tam kierowane ciekawością to po prostu nie zawsze dobry wybór.

Warto zwrócić uwagę na skalę oszustw w Dark Necie. To zupełnie anonimowe miejsce, więc najczęściej dokonywanie zakupów lub pobieranie programów czy też klikanie w reklamy będzie wiązało się z kradzieżą – danych albo pieniędzy. Dark Net jest bardzo niebezpieczny. To między innymi miejsce, gdzie znajdują się wirtualni przestępcy. Można paść ich ofiarą przez przypadek. Należy więc odpowiednio dbać o swoje bezpieczeństwo.

Dark Net to nie tylko podejrzane serwisy, czyli pozytywne aspekty ukrytej sieci

Dark Net oznacza ukrytą sieć – niedostępną w standardowej przeglądarce. Jest obszerny i nie zawiera wyłącznie podejrzanych treści. Można tam znaleźć także wiele przydatnych informacji. Warto wiedzieć, że służby również korzystają z Dark Netu. Dzięki temu udało się znaleźć setki internetowych przestępców. Anonimowy internet daje wiele możliwości. W Dark Necie można znaleźć nawet Facebooka. Jeżeli tylko jakaś strona jest regionalnie zablokowana – z każdego miejsca dostaniesz się do niej przez Dark Net.

Kiedy warto rozważyć używanie ukrytego internetu?

  • Jeżeli żyjesz w państwie z szeroką cenzurą, ponieważ przez Dark Net można uzyskać dostęp do większej zawartości internetu
  • Chcesz sprawdzić anonimowe fora na mało popularne tematy – Dark Net to również ogromna baza niestandardowej wiedzy
  • Chcesz przeczytać newsy na serwisach informacyjnych bez cenzury nakładanej przez państwo
  • Zamierzasz znaleźć niestandardowe bazy danych
  • Zależy Ci na uzyskaniu maksymalnej prywatności i anonimowości

Dark Net ma pewne zalety. Jest to mimo wszystko niebezpieczne miejsce, po którym trzeba potrafić się bezpiecznie i skutecznie poruszać. Jeżeli nabędziesz takich umiejętności, możesz w ten sposób wiele zyskać. Dark Net to ogromna baza wiedzy – zawarto tam informacje, których po prostu nie ma, gdy korzystasz ze standardowej przeglądarki. Warto również zwrócić uwagę na brak cenzury, co w niektórych krajach może być po prostu niezbędne.

Dlaczego bezpieczeństwo użytkownika jest tak istotne w Dark Necie?

Ukryta strefa internetuj nie jest dostępna dla każdego, ponieważ dla zwykłego użytkownika będzie po prostu niebezpieczna. Największy minus Dark Netu to niezwykle popularne ataki hakerskie oraz oszustwa. Bardzo łatwo paść ofiarą internetowego przestępcy, jeżeli nie zachowuje się najważniejszych środków bezpieczeństwa. Warto wiedzieć, że w Dark Necie każde zabezpieczenie jest przydatne – im bardziej chroniony użytkownik, tym po prostu lepiej.

tor vpn onion
Bezpieczeństwo jest istotne. Jak je jednak zachować? Przede wszystkim przeglądarka Tor Browser maskuje tożsamość użytkownika – dodatkowo można ją zmieniać, restartując program. Ważny jest również VPN, dedykowane do Dark Netu aplikacje posiadają wbudowaną już funkcję. Korzystanie z lepszego, płatnego abonamentu będzie jednak znacznie bezpieczniejsze, jeżeli częściej zamierzasz korzystać z ukrytej sieci.

Aby być bezpiecznym w Dark Necie, wystarczy kierować się kilkoma podstawowymi zasadami:

  • Nigdy nie udostępniaj swoich danych osobowych, kart płatniczych i innych wrażliwych informacji w Dark Necie
  • Nie pobieraj plików, które znajdują się w ukrytej sieci (dotyczy również .torrent) – zwykle są to niebezpieczne wirusy
  • Nie wchodź na mocno podejrzane strony
  • Staraj się nie klikać w reklamy, bannery, przyciski na stronach w Dark Necie – również mogą być to po prostu wirusy

Dark Net jest ogromny. Można znaleźć tam przydatne rzeczy oraz zupełną skrajność, jeśli chodzi o nielegalne kwestie. Korzystanie z niego nie musi być niebezpieczne – trzeba tylko stosować się do zasad i używać odpowiedniej przeglądarki.

Dark Net – ciemna strona internetu, którą każdy ma pod ręką

Dark Net nie jest czymś niesamowitym i niedostępnym. Można uzyskać dostęp od razu po pobraniu Tor Browsera. To naprawdę proste – trzeba tylko pamiętać o swoim bezpieczeństwie. Znajdziesz tam zarówno przydatne informacje, jak i rzeczy, które niewiele osób, kiedykolwiek chce zobaczyć. Trzeba pamiętać, że to również pewne narzędzie, jest dostępne dla ludzi. Dark Net można wykorzystać na wiele sposobów – także do dobrych celów.

Warto wiedzieć, że istnieje również Deep Web. Dark Net jest jego częścią. Zawiera on wszystkie informacje, do których nie ma dostępu standardowy użytkownik po prostu przez przeglądarkę. Mogą być to strony z rozszerzeniem .onion, ale i konta użytkowników, produkty schowane za paywallem czy też elementy subskrypcji. Wszystko, do czego nie ma łatwego dostępu bez płatności lub zainstalowania odpowiedniego programu to właśnie Deep Web. To największa część całego internetu. Dark Net jest tylko ciemniejszą stroną całej sieci, gdzie przede wszystkim można natrafić na niebezpieczne osoby i strony.

Zawsze ta “tajemnicza” część internetu będzie czymś ciekawym, wyróżniającym się oraz przyciągającym. W ramach sprawdzenia można wejść do Dark Netu i zapewne nie sprawi to większych problemów. Da się zobaczyć najpopularniejsze strony internetowe czy też wyszukać interesujące nas rzeczy. Mimo wszystko nie ma tam tak wielu przydatnych rzeczy, by używać go częściej. Tylko w skrajnych przypadkach Dark Net jest używany przez użytkownika regularnie. To niebezpieczne, nieprzewidywalne i niekontrolowane środowisko. Najlepiej zachować ostrożność lub nawet po prostu unikać “ciemnej” strony sieci.

Udostępnij

administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *