Często można spotkać się z pytaniem, co to jest HDR w telefonie. Nie da się ukryć, że chociaż funkcja ta jest już bardzo mocno rozpowszechniona i można znaleźć ją w niemal każdym nowoczesnym smartfonie, to jednocześnie wiele osób nie wie, do czego ona służy i na czym ona polega.

Warto poszerzyć swoją wiedzę na ten temat, ponieważ być może przełoży się to na lepsze zdjęcia (i w związku z tym na przykład lepszy odbiór w mediach społecznościowych). Wszystkie najważniejsze informacje zebraliśmy dla Was poniżej. Zapraszamy!

Co to jest HDR w telefonie i do czego służy?

Odpowiedź na pytanie, co to jest HDR w telefonie, należy zacząć od wyjaśnienia, co właściwie to pojęcie oznacza. HDR to skrót od High Dynamic Range, czyli w wolnym tłumaczeniu szeroki zakres dynamiczny. To funkcja dostępna w aparatach wielu współczesnych smartfonów, która polega na wykonywaniu trzech zdjęć w minimalnym odstępie czasowym, a następnie łączeniu ich w jedno.

Każde z tych zdjęć różni się poziomem naświetlenia – pierwsze z nich jest za mało doświetlone, drugie ma normalne naświetlenie, a trzecie jest prześwietlone. Może brzmieć to dziwnie, ale w praktyce dzięki temu połączeniu tych trzech zdjęć da się uzyskać takie, które będzie równomiernie naświetlone. Czyli nie będzie na nim żadnych wyjątkowo jasnych lub wyjątkowo ciemnych fragmentów.

Czy warto robić zdjęcia w trybie HDR (i kiedy to robić)?

Wiemy już, co to jest HDR w telefonie, ale pozostaje jeszcze kwestia użyteczności tej funkcji. Odpowiadamy więc: warto robić zdjęcia w trybie HDR – jednak nie zawsze. Jeśli znajdujemy się w miejscu, w którym występują duże kontrasty świetlne w poszczególnych częściach kadru, dzięki tej funkcji potencjalnie możemy “wyrównać” naświetlenie i sprawić, że zdjęcie będzie wyglądało spójnie i po prostu lepiej.

Jednak w przypadku, kiedy takich kontrastów nie ma, a za to zdjęcie jest robione w miejscu bardzo dynamicznym (np. na ruchliwej ulicy), ostateczny efekt będzie mało zadowalający. Zdjęcie może być po prostu rozmazane i niekoniecznie równo doświetlone.

Zalecamy więc włączać tryb HDR w przypadku, kiedy na przykład chcemy sfotografować jakiś ładny, ale mało dynamiczny widok, na przykład górę, kwiaty lub inne elementy przyrody czy też piękny budynek. Włączyć ten tryb można z reguły w ustawieniach aparatu.

Cęsto nie trzeba nawet w nich szczególnie grzebać, tylko wystarczy nacisnąć na przycisk “HDR” na górze ekranu i wybrać, aby był on zawsze włączony (bądź aby automatycznie się włączał tylko w momentach, w których sprzęt uzna, że będzie to opłacalne). Dużo tu jednak zależy od modelu telefonu.

Funkcja HDR w telefonie – podsumowanie

Mamy nadzieję, że udało nam się powyższej dostatecznie odpowiedzieć na pytanie, co to jest HDR w telefonie. Nie jest to takie oczywiste, bo sam skrót HDR na pierwszy rzut oka niewiele mówi. Jednak jak widać, jest to potencjalnie bardzo przydatna funkcja, więc warto ją wykorzystywać. Niekoniecznie zawsze, ale na pewno we wskazanych powyżej przypadkach.

Przy okazji chcielibyśmy polecić nasz poradnik dotyczący tego, jak przygotować telefon do sprzedaży, a także ten, w którym wyjaśnialiśmy, jak nagrać rozmowę telefoniczną. Jesteśmy otwarci na Wasze pomysły, więc jeśli jest coś, co chcielibyście zobaczyć coś w naszych następnych artykułach, koniecznie dajcie nam znać w komentarzach!

WARTO PRZECZYTAĆ:

huawei watch 4 pro blood sugar Jak śledzenie poziomu cukru we krwi przez zegarek Smartwatch zmienia sposób leczenia cukrzycy
Śledzenie poziomu cukru we krwi za pomocą zegarka Smartwatch rewolucjonizuje zarządzanie cukrzycą, zapewniając osobom chorym na cukrzycę cenne narzędzia i informacje umożliwiające monitorowanie poziomu cukru
Czy pompa ciepła jest dla mnie?
Czy pompy ciepła nadają się tylko do nowych budynków? Czy na pewno ogrzeją dom, gdy na dworze będzie mróz? I czy są głośne? Na temat
smartwatch meski Smartwatch dla stylowego i wymagającego mężczyzny. Jaki wybrać?
Wybór odpowiedniego smartwatcha to decyzja, która może znacząco wpłynąć na nasze codzienne życie. Smartwatch to nie tylko elegancki dodatek, ale także zaawansowane narzędzie, które ułatwia
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *