Są takie pozornie niegroźne momenty w życiu człowieka, które potrafią porządnie zmrozić krew w żyłach. Nic tak nie podaje w wątpliwość naszej pewności siebie, jak czytnik kart odrzucający płatność z powodu złego pinu. Ewentualnie zbyt późne odkrycie, że papieru toaletowego jednak nie starczy. Podobne uczucia wywoła nagła pomroczność jasna w kwestii zabezpieczeń laptopa. Co zrobić, gdy zapomniałem hasła do laptopa? Sprawdźmy!

Poradnik krok po kroku: co zrobić, gdy zapomniałem hasła do laptopa

Najważniejsze: nie panikuj i zachowaj spokój. Nie jest to najgorsza rzecz, jaka mogła ci się przydarzyć. Wszyscy codziennie zapominamy ważnych informacji, nie jest to nic wyjątkowego. Z tego samego powodu wyszli twórcy systemów operacyjnych Windows i macOS, którzy zaimplementowali rozwiązania na takie sytuacje. To sprawia, że odblokowanie laptopa nie jest trudne, nawet jeśli zapomniałeś do niego hasła.

Poniżej omówimy rozwiązanie problemu zapomnianego hasła do laptopa dla obu systemów operacyjnych. Na koniec uzupełnimy poradnik o kilka dobrych sposobów na to, żeby taka sytuacja się nie powtarzała.

Zapomniałem hasła do laptopa z Windows

Jeżeli zapomniałeś hasła do laptopa z Windows, spróbuj jeden z poniższych sposobów:

 • Resetowanie hasła.
 • Użycie konta Microsoft.
 • Tryb awaryjny.
 1. Resetowanie hasła. Jeżeli przy zakładaniu konta miałeś wystarczająco nowy system Windows, powinieneś widzieć tę opcję po wpisaniu błędnego hasła. System zapyta cię wtedy o podanie odpowiedzi do pytania zabezpieczającego. Jeśli podasz dobrą odpowiedź, Windows poprosi o podanie nowego hasła, którym po chwili będziesz mógł się zalogować do systemu. Jeśli nie ustawiłeś pytania zabezpieczającego, nie będziesz mógł zresetować hasła w ten sposób.
 2. Jeżeli używasz konta Microsoft, możesz zresetować hasło za pomocą maila lub numeru telefonu, które były dodane do konta. Po zweryfikowaniu przez kod wysłany SMS-em lub link na mail będziesz mógł zmienić hasło do konta Microsoft.
 3. Tryb awaryjny. W niektórych przypadkach można użyć trybu awaryjnego, aby przez niego utworzyć nowe konto z uprawnieniami administratora. Jeśli ta metoda się nie powiedzie, zawsze możesz w ten sposób odzyskać trochę danych, ponieważ…
 4. Przywracanie systemu do stanu początkowego. W ostateczności możesz usunąć stare konto, przywracając system za pomocą dysku instalacyjnego Windows. Niestety wraz z usunięciem konta usuniesz też wszystkie swoje dane.

Resetowanie hasła w tym przypadku będzie bardzo podobne, co odblokowanie komputera z Windows 10.

Zapomniałem hasła do laptopa z macOS

Właściciele laptopów Mac mogą zresetować hasło w dużo łatwiejszy sposób, o ile mają założone Apple ID. Większość nowych użytkowników powinna mieć je stworzone przy pierwszym uruchomieniu systemu.

Jeśli zapomniałeś hasła do laptopa z macOS, po trzecim złym haśle zobaczysz kilka opcji:

  1. Użyj Apple ID. Na ekranie logowania kliknij znak zapytania znajdujący się tuż obok pola do wpisania hasła. Następnie wybierz opcję resetu przy użyciu Apple ID. Następnie podaj swoje ID i postępuj zgodnie z instrukcjami. Jeżeli nie możesz zresetować przy pomocy Apple ID, drugą opcją będzie “Zrestartuj i pokaż metody resetowania hasła”.
  2. Wpisanie klucza odzyskiwania FileVault. Przy pierwszej konfiguracji FileVault powinieneś dostać klucz odzyskiwania (recovery key), który można użyć do zresetowania hasła.
  3. Resetowanie za pomocą dysku startowego Mac.

Jeżeli zbyt wiele razy wpiszesz złe hasło, Mac może się zablokować na określony czas. Do dalszych prób musisz odczekać wyświetlony czas, a następnie zrestartować komputer.

Co zrobić, aby w przyszłości nie zapomnieć hasła do laptopa?

Warto poznać tych kilka dobrych nawyków, które pomogą wam się uchronić przed takimi problemami:

 • Czym jest silne hasło? Wbrew pozorom nie jest to tworzenie trudnych do zapamiętania wzorów z mieszania znaczków, cyfr i małych/wielkich liter. Silne hasło powinno być przede wszystkim długie, ale jednak łatwe do zapamiętania. Szczegóły znajdziesz w naszym poradniku o zmianie hasła do WiFi.
 • Dodaj drugą metodę logowania. Wiele nowych laptopów ma wbudowany czytnik linii papilarnych lub możliwość odblokowania przez skan twarzy przy pomocy kamerki.
 • Zadbaj o opcje odzyskiwania, np. przez dodanie pytań zabezpieczających.

WARTO PRZECZYTAĆ:

world of warcraft w chinach WoW w Chinach płaci gotówką za raportowanie cheaterów!
Z cyklu: “nagłówki nie do ogarnięcia”. Netease (firma, która jest wydawcą WoW-a na rynek Chiński) zapowiedziała specjalny event na lipiec, w którym nagrodą za raportowanie
Elon Musk zablokuje iPhone'y Czy Unia Europejska pracuje nad cenzurą X?
Czy Unia Europejska pracuje nad cenzurą X? Platforma X (były Twitter) od czasu przejęcia przez milionera Elona Muska jest prawdziwą solą w oku ludzi, którym
Co zrobić ze starym laptopem? Co zrobić ze starym laptopem? Podpowiadamy!
Przychodzi taki okres w życiu każdego, że w końcu decydujemy się na nowy sprzęt. Komputery nie są wieczne i często, nawet jeśli działają, to przestają
Udostępnij

Na co dzień zajmuję się organizacją konkursu łazików marsjańskich, żeby wieczorami móc oddać się graniu. Lubię klimaty post-apo, jeździć na woodstock i preferuję PvE od PvP. Posiadam komplet smoczych kul. Odwiedź mnie na Twitchu: https://www.twitch.tv/grokoko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *