Seria Crysis od Cryteka to uznany cykl strzelanek, który do dzisiaj cieszy się sporą popularnością (pewna w tym zasługa wypuszczonych w ostatnich latach remasterów, które odżywiły markę). Jeśli ktoś jeszcze nie miał okazji się z nią zapoznać, a lubi ten gatunek gier, warto nadrobić zaległości. Gracze mają do wyboru wersję oryginalną oraz remaster, przy czym ta pierwsza jest dostępna bez dodatkowych opłat dla subskrybentów EA Play, zaś druga wymaga zakupu.

Niezależnie od tego, który wariant zdecydujecie się wypróbować, rekomendujemy najpierw sprawdzić wymagania Crysisa 2 (czy to oryginału, czy odświeżonej wersji). Dzięki temu będziecie w stanie szybko i sprawnie ustalić po pierwsze, czy tytuł ten będzie w ogóle grywalny nawet na niskich ustawieniach sprzętowych, a po drugie potencjalnie także, czy nie będzie problemu z “wymaksowaną” grafiką. Wszystko, co warto wiedzieć na ten temat zebraliśmy dla Was w dalszej części tego artykułu!

Crysis 2 – wymagania wersji oryginalnej

Oryginalny Crysis 2 zadebiutował w marcu 2011 roku, a dokładniej mówiąc: 22 marca w Ameryce Północnej, 24 marca w Australii i Azji oraz 25 marca w Europie. Gra jest oczywiście dostępna dla komputerów z systemami Microsoft Windows, ale poza tym stworzono także wersje na konsole PlayStation 3 oraz Xbox 360.

Jak łatwo się domyślić, gra, która ma ponad dekadę, nie ma zbyt wysokich (jak na obecne standardy) wymagań, natomiast niewątpliwie może sprawić pewne problemy na przykład niektórym retrokomputerom. Dla nich wymagania Crysisa 2 faktycznie mogą być wysokie, ponieważ mówimy tu o tytule, który jak na swoje czasy wygląda naprawdę nieźle.

wymagania sprzetowe crysis 2
Źródło: Crytek

Oczywiście, nie tak dobrze jak wysokobudżetowe gry z ostatnich lat (w tym remaster “dwójki”), ale nie można powiedzieć, aby tytuł ten bardzo słabo się zestarzał. Gra hula na silniku CryEngine 3. Poprzedziła ją pierwsza część trylogii, czyli Crysis, z roku 2007, natomiast doczekała się także sequela w postaci Crysisa 3 w 2013 roku.

Jak “dwójka” została przyjęta? Przez krytyków – bardzo dobrze, przez graczy nieco gorzej, ale wciąż twórcy nie mogą narzekać. Oceny wersji PC-towej na Metacriticu mówią same za siebie. Łączny wynik od krytyków to 86/100, natomiast od graczy 7.0/10. Dla porównania, pierwszy Crysis zebrał nieco lepsze oceny (91/100 i 8.1/10), za to trzeci nieco gorsze (76/100 i 6.7/10). Można więc powiedzieć, że Crysis 2 to nie tylko druga część trylogii, ale też druga najlepsza odsłona w serii.

Wymagania minimalne Crysisa 2

Twórcy Crysisa 2 przygotowali tylko jedną konfigurację – tę przedstawiającą komponenty o wydajności niezbędnej do spełnienia wymagań minimalnych tytułu. Nie stworzyli natomiast konfiguracji zalecanej. Była to niestety dawniej dość często spotykana praktyka. Obecnie się już jej nie stosuje, co widać chociażby po nowszych grach Cryteka, o czym jednak więcej za chwilę.

Tymczasem chcielibyśmy przedstawić Wam wspomniane wymagania minimalne Crysisa 2 (w wersji oryginalnej):

System operacyjny Windows XP, Vista lub Windows 7 z najnowszym dodatkiem Service Pack
Procesor Intel Core 2 Duo 2 GHz lub AMD Athlon 64 x2 2 GHz lub lepszy
Pamięć RAM 2 GB
Karta graficzna NVidia 8800GT z 512 MB VRAM-u lub lepsza, ATI 3850HD z 512 MB VRAM-u lub lepsza
Miejsce na dysku 9 GB dostępnej przestrzeni
Karta dźwiękowa kompatybilna z DirectX
DirectX wersja 9.0c
crysis 2 wymagania na pc
Źródło: Crytek

Wymagania Crysisa 2 Remastered

Crysis 2 Remastered miał swoją światową premierę 15 października 2021 roku, a więc nieco ponad dekadę od dnia, w którym do sklepów trafił oryginał. Warto przy okazji wspomnieć, że zremasterowane zostały też pozostałe części trylogii.

Przy przygotowywaniu remasterów położono duży nacisk na to, by dostosować je do współczesnych standardów, przede wszystkim w zakresie jakości grafiki. Efekt jest widoczny już na pierwszy rzut oka, ale przekłada się wyraźnie na wymagania Crysisa 2 Remastered. Inaczej mówiąc, odświeżona wersja gry wygląda znacznie lepiej, ale w związku z tym także wymaga znacznie więcej od komputera czy też laptopa.

Crysis 2 Remastered – wymagania minimalne

Wymagania minimalne Crisis 2 Remastered są następujące:

System operacyjny Windows 10 64-bitowy
Procesor Intel(R) Core(TM) i5-3470
Pamięć RAM 8 GB
Karta graficzna NVIDIA GeForce GTX 1060
Miejsce na dysku 54 GB dostępnej przestrzeni
Karta dźwiękowa kompatybilna z DirectX
DirectX wersja 11

Crysis 2 Remastered – wymagania zalecane

Już wymagania minimalne zremasterowanej “dwójki” znacznie przewyższają te, które przytoczyliśmy w odniesieniu do oryginalnego Crysisa 2. Nie inaczej jest w przypadku rekomendowanej konfiguracji, która nie jest co prawda astronomiczna, ale na pewno nie każdy posiada sprzęt o takiej wydajności.

Wymagania zalecane Crysis 2 Remastered przedstawiają się tak:

System operacyjny Windows 10 64-bitowy z najnowszymi aktualizacjami
Procesor Intel(R) Core(TM) i5-8600 lub nowszy
Pamięć RAM 16 GB
Karta graficzna NVIDIA GeForce GTX 1660 TI
Miejsce na dysku 54 GB dostępnej przestrzeni
Karta dźwiękowa kompatybilna z DirectX
DirectX wersja 11

Crysis 2 wymagania – podsumowanie

Jeśli chodzi o wymagania Crysis 2 raczej nie będzie wyzwaniem dla większości nowoczesnych komputerów ani laptopów gamingowych – o ile mówimy o wersji oryginalnej, z 2011 roku. W przypadku wydanego dekadę później Crysis 2 Remastered sytuacja przedstawia się już zupełnie inaczej.

Nie obejdzie się bez całkiem potężnego sprzętu, zwłaszcza, jeśli ktoś chce grać na wysokich ustawieniach graficznych. Jest to kwestia, którą zdecydowanie warto rozważyć zastanawiając się, czy zainwestować w oryginał, czy w remaster.

Gdyby po “dwójce” naszła Was chęć także na zapoznanie się z sequelem, zapraszamy do materiału, w którym omawiamy wymagania Crysis 3. Są one naturalnie nieco wyższe niż w przypadku odsłony omawianej w tym artykule, natomiast wciąż mówimy o dość wiekowej grze, więc w wielu przypadkach wymagania przez nią postawione nie powinny okazać się problematyczne.

Udostępnij

administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *