Nie każdy jest fanem gier z serii Counter Strike – trudno jednak o gracza, który by chociaż o niej nie słyszał. Największą popularnością obecnie cieszy się Counter Strike: Global Offensive, natomiast pierwsza odsłona serii ma status wręcz kultowy i wciąż gra w nią masa osób. Żywa jest też scena modyfikacji, nie mówiąc już o sporej ilości dostępnych serwerów.

Jeśli odkurzyliście starego PC lub laptopa i zastanawiacie się, czy klasyczny CS, czyli CS 1.6, na nim zadziała, to trafiliście w dobre miejsce. Poniżej przygotowaliśmy dla Was listę wymagań CS 1.6 na różne platformy, od Windowsa, przez Linuxa, po macOS-a. Przy okazji wyjaśnimy również, skąd wzięło się właśnie 1.6 (i czy faktycznie częścią to oznaczenie jest częścią oficjalnej nazwy gry).

Co warto wiedzieć o wymaganiach Counter Strike 1.6?

Część graczy może pamiętać CS-a 1.6 nie tylko z gry w domu lub kafejce internetowej, ale też na przykład na szkolnych komputerach podczas lekcji informatyki. Już samo to wskazuje, że wymagania tej gry nie mogą być zbyt wysokie – i faktycznie takie nie są.

Drugą mocną wskazówką jest data premiery, o której szerzej opowiemy w dalszej części tego materiału. Swoje daje do myślenia również grafika, którą możecie podejrzeć choćby na poniższym screenie, przy czym mimo podstarzałej warstwy wizualnej CS-owi 1.6 nie można do dnia dzisiejszego odmówić świetnej grywalności.

cs 1.6 wymagania sprzetowe
Źródło: Valve

CS 1.6 – wymagania na Windowsie

Wymagania minimalne Counter Strike’a 1.6 dla systemów z rodziny Microsoft Windows to:

System:Windows XP
Procesor:500 MHz
Pamięć RAM:96 MB
Karta graficzna:z 16 MB VRAM-u

Dodatkowo twórcy wskazują, że graczom będą potrzebne też… myszka, klawiatura i połączenie z Internetem (jako że CS to gra przede wszystkim wieloosobowa).

Nie da się ukryć, że z dzisiejszej perspektywy wymagania na poziomie 96MB RAM-u czy 16MB VRAM-u brzmią raczej śmiesznie, należy jednak pamiętać, że mówimy tutaj o grze sprzed kilku dekad, i to nie z gatunku tych najbardziej wymagających sprzętowo.

Konfiguracja zalecana prezentuje się z kolei tak:

System:Windows XP
Procesor:800 MHz
Pamięć RAM:128 MB
Karta graficzna:z 32 MB VRAM-u

Counter Strike 1.6 – wymagania na Linuxie

W przypadku wersji na Linuxa, która miała premierę w 2013 roku, a więc ponad dekadę po premierze wersji windowsowej, wymagania wyglądają zgoła inaczej.

Deweloperzy przygotowali jednak tylko jeden ich zestaw, a mianowicie wymagania minimalne:

System:Linux Ubuntu 12.04
Procesor:dwurdzeniowy procesor Intel lub AMD 2,8 GHz
Pamięć RAM:1 GB
Karta graficzna:nVidia GeForce 8600/9600GT, ATI/AMD Radeaon HD2600/3600
Miejsce na dysku:4 GB
Karta dźwiękowa:kompatybilna z OpenAL

Ponadto od graczy, a właściwie ich komputerów i laptopów, wymagane są odpowiednie wersje sterowników graficznych (wskazane lub nowsze). Dla nVidii jest to 310, a dla AMD 12.11.

Nie może zabraknąć dodatkowo OpenGL w wersji 2.1.

CS 1.6 – wymagania na macOS-ie

W przypadku macOS-a, tak, jak i Linuxa, twórcy zdecydowali się stworzyć jedynie wymagania minimalne, nie możemy więc zaprezentować Wam wymagań zalecanych.

System:Mac OS X Snow Leopard 10.6.3
Pamięć RAM:1 GB
Karta graficzna:NVIDIA GeForce z serii 8 lub nowszej / ATI Radeon z serii X1600 lub nowszej / Intel z serii HD 3000 lub nowszej

Jeśli dziwi Was, że wymagania CS-a 1.6 na macOS-a są takie wysokie (w porównaniu z wymaganiami dla Windowsa, to warto wskazać, że premiera tej gry na system od Apple miała miejsca dopiero 24 stycznia 2013, tak, jak w przypadku wersji na Linuxa.

CS 1.6 czy po prostu Counter Strike – o co chodzi z nazwą?

Opisaliśmy już wymagania CS 1.6, ale warto przy okazji odpowiedzieć także na kilka innych istotnych pytań związanych z tą popularną strzelanką.

CS 1.6 to nazwa, którą kojarzy zapewne każdy gracz… a jednak na Steamie, sklepie Valve, które przecież było producentem tej gry, takiego tytułu nie znajdziemy. Dostępna jest tam za to gra o nazwie Counter Strike – bez oznaczenia numerycznego. O co w takim razie chodzi i która nazwa jest poprawna?

counter strike 1.6 wymagania
Źródło: Valve

Zacznijmy od tego, że Counter Strike miał pierwotnie premierę 12 czerwca 1999 roku, wtedy jeszcze jako mod do Half-Life’a. 8 listopada 2000 roku gra pojawiła się w wersji pudełkowej, zaś 8 września 2003 – w wersji do pobrania. Taka jest oficjalna nazwa tego tytułu.

1.6 dodawane do nazwy to tylko skrót myślowy fanów, mający wskazać, że chodzi konkretnie o finalną wersję pierwszego Counter Strike’a (a nie któryś z sequeli, np. również bardzo popularny Global Offensive). Wersję o oznaczeniu 1.6, która została opublikowana 12 września 2003 roku.

CS 1.6 wymagania – podsumowanie

Z dzisiejszej perspektywy wymagania CS 1.6 są naprawdę bardzo niskie, więc nie tylko sprzęty gamingowe, ale też laptopy i komputery o zacięciu bardziej biznesowym powinny sobie z tą grą bez większego problemu poradzić. Może być nieco większy problem w przypadku sprzętów retro, ale i w ich przypadku pewne szanse są – wszystko zależy od dokładnej specyfikacji.

Swoją specyfikację możecie łatwo porównać z powyższymi wymaganiami za pomocą Can You Run It lub podobnych programów, względnie narzędzi do sprawdzania specyfikacji urządzenia i różnych benchmarków dostępnych w sieci.

Gdybyście oprócz oryginalnego CS-a zagrywali się również w najnowszą odsłonę (nie licząc Counter Strike Nexon: Zombies, które raczej nikogo nie zainteresowało), czyli Counter Strike: Global Offensive, to chcielibyśmy zaprosić Was do zapoznania się również z naszym materiałem, w którym opisywaliśmy topowe bindy do CS: GO. Liczymy, że okażą się one dla Was przydatne podczas rozgrywki!

WARTO PRZECZYTAĆ:

steam awards 2023 Steam Awards 2023: poznaliśmy wszystkie nominacje!
Tradycyjnie jak co roku gracze, mający aktywne konta na Steamie, mogą wziąć udział w plebiscycie, w ramach którego oddadzą głos na gry, które zasługują na
wiedźmin 3 wymagania Wiedźmin 3 wymagania sprzętowe – minimalne i zalecane
Wiedźmin 3 to tytuł w Polsce (i pewnie nie tylko) już wręcz kultowy. Ta wypuszczona w 2015 roku gra doczekała się dwóch dużych dodatków, wielu
wiedźmin 2 wymagania Wiedźmin 2 wymagania na PC – sprawdź, czy możesz zagrać!
Wiedźmin 2: Zabójcy Królów to gra, która ma wielu zwolenników na całym świecie. Nie da się jednak ukryć, że w Polsce z oczywistych względów jest
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

1 Komentarz

  • Avgn64, 2 stycznia 2023 @ 15:33 Odpowiedz

    Ale trzeba miec brak weny zeby w 2022 zrobic taki artykul XD Gralem w CS na celeronie 300mhz z raptem 64 ram na pokladzie i smigalo az milo… a ktos tutaj analizuje wymagania gry z lat 90 i zastanawia sie czy pojdzie na wspolczesnym sprzecie xD wyglup roku xD ale czego sie spodziewac po artykule od kobiety i to takiej ktorej nawet nie bylo na swiecie w latach 90 albo dopiero sie rodzila xD

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *