Masz sporo gier na PS3 i ciekawi Cię, czy zadziałają one także na konsoli następnej generacji? Nie chcesz płacić dwa razy za ten sam tytuł? Ta kwestia interesuje wiele osób, ponieważ, po kupieniu nowej konsoli, często pozbywamy się starej lub przynajmniej chowamy ją do szafy. Nie bardzo chce nam się dalej z niej korzystać, skoro mamy nową, ale z drugiej strony chcielibyśmy powrócić do niektórych kultowych gier. Czy gry z PS3 działają na PS4? Wszystko wyjaśnimy poniżej (rekomendujemy także artykuł o tym, jaką konsolę wybrać). Zapraszamy!

Czy gry z PS3 działają na PS4?

Najłatwiej można odpowiedzieć na pytanie, czy gry z PS3 działają na PS4, w taki sposób: w przeważającej większości nie, ale to skomplikowane. Nie zastosowano tutaj tradycyjnej kompatybilności wstecznej, co w praktyce oznacza, że nie można po prostu włożyć do napędu w PlayStation 4 płyty przeznaczonej do PS3 i cieszyć się graniem.

Co prawda można zagrać na PS4 w niektóre gry z PS3, ale nie w formie oryginalnej, a poprzez remastery dostępne w PlayStation Store. Są one w teorii całkiem nowymi odsłonami danych gier (z poprawioną grafiką, rozdzielczością i tak dalej), w które włożono pracę, a nie tylko wersją na PS3 odpaloną na PS4, więc nie są one dostępne za darmo.

Krótko mówiąc, jeśli kupiliśmy grę na PS3, a chcemy zagrać w nią na PS4, musimy zapłacić za remaster, a więc usprawnione wydania gier, nawet, jeśli posiadamy wersję oryginalną na poprzednią konsolę i na premierę konsoli nowej chcemy ją wymienić bez utraty możliwości grania w ulubione tytuły.

O ile taki remaster w ogóle istnieje — wersje odnowione przygotowano dla wielu ciekawych tytułów, ale nie dla wszystkich. Musimy się więc pogodzić z tym, że w wiele swoich ulubionych gier z PS3 po prostu na PlayStation 4 nie zagramy. Niestety, gry dostępne w ramach remasterów to głównie największe hity, a bardziej niszowe pozycje usprawnionych wersji raczej się nie doczekały.

W jakie gry z PS3 można zagrać na PS4?

Łącznie remasterów gier z PlayStation 3 jest co najmniej kilkadziesiąt, każdy więc powinien znaleźć wśród nich jakąś perełkę. Są to przede wszystkim tytuły, które na PS3 spotkały się z ciepłym przyjęciem, dlatego też duże było prawdopodobieństwo, że dobrze sprzedadzą się także w wersji zremasterowanej. Wśród gier na PS3, które doczekały się remasterów na PS4, można wymienić:

  • Uncharted: Trylogia Nathana Drake’a
  • Beyond: Dwie Dusze
  • The Last of Us: Remastered
  • God of War 3: Remastered
  • Darksiders Warmastered Edition
  • Heavy Rain
  • Sleeping Dogs
  • gry z serii GTA (GTA III, GTA Vice City, GTA San Andreas).

Jeśli którejś z Waszych ulubionych gier na PS3 tutaj nie ma, nie oznacza to, że nie dostała ona remastera — poniżej wymieniliśmy tylko (naszym zdaniem) największe hity.

Inne konsole Sony a kompatybilność wsteczna

Warto skorzystać z tej okazji, aby omówić, jak wyglądała kompatybilność wsteczna w innych konsolach Sony, zarówno tych, które pojawiły się przed PS4, jak i po. Jeśli chodzi o PlayStation 2, to było ono w pełni kompatybilne z grami z pierwszego PlayStation. Podobnie z PS3 – było ono w pełni kompatybilne z grami z PS2 (przynajmniej na początku), a także grami z PlayStation.

Wyjątkiem była jedynie kolejna generacja — jak już wspomniano, PS4 nie posiadało kompatybilności wstecznej z grami z PS3. Naprawiono to jednak w generacji najnowszej. PS5 jest bowiem w dużej mierze kompatybilne z grami z PS4 (aczkolwiek wielu deweloperów przygotowuje też specjalne porty czy wersje na najnowszą konsolę Sony), więc tutaj wsteczna kompatybilność już jak najbardziej istnieje.

Kompatybilność wsteczna na PS4 – podsumowanie

Niestety, odpowiedź na pytanie, czy gry z PS3 zadziałają na PS4 okaże się zapewne niezadowalająca dla wielu osób. W istocie, konieczność zakupu remastera (jeśli taki w ogóle istnieje), aby zagrać w grę, którą przecież już kiedyś kupiliśmy, może być trudne do przełknięcia. Nie da się ukryć, że pod tym względem Microsoft okazał się bardziej przyjazny użytkownikom – w każdym razie w przypadku poprzedniej generacji, ponieważ PS5 jest kompatybilne ze zdecydowaną większością gier z PS4.

Jeśli zainteresował Was ten temat, być może przypadnie Wam do gustu również inny artykuł, w którym poruszyliśmy temat PS5 vs Xbox Series X – która konsola jest lepsza. Dajcie znać, jeśli macie pomysły na kolejne artykuły, które Waszym zdaniem powinniśmy napisać!

WARTO PRZECZYTAĆ:

PlayStation Vita 2 PlayStation Vita 2 jest w produkcji? Ponoć będzie współpracować z PS6!
Chociaż dla niektórych może to być niemałym zaskoczeniem, to okazuje się, że Sony intensywnie pracuje nad PlayStation Vita 2. To niespodzianka, ponieważ mogłoby się wydawać,
Kiedy będzie PS5? [AKTUALIZACJA] Kiedy będzie PS5? Już wiemy! Data premiery i specyfikacja
Pytanie o treści “kiedy będzie PS5?” pada wśród graczy bardzo często już od dłuższego czasu. PlayStation 4 to oczywiście wciąż bardzo lubiana i popularna konsola,
the last of us part 2 remastered Premiera The Last of Us Part 2 Remastered (PS5) już dzisiaj!
Z niektórymi grami tak jest, że czujemy do nich dużą sympatię, nawet jeśli od premiery minęło już sporo czasu. Jednym z takich tytułów z pewnością
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *