Ceny kart graficznych osiągnęły niebotyczne poziomy. Koszt zakupu przeciętnego modelu wzrósł o co najmniej kilkadziesiąt procent, a liczba układów dostępnych w sprzedaży jest najniższa od lat. Czy to się wkrótce zmieni? Kiedy karty graficzne zaczną tanieć?

Przyczyny wzrostu cen kart graficznych

Stworzenie wydajnego komputera gamingowego lub koparki do miningu jest obecnie wyjątkowo kosztowne. Kupujący są zmuszeni do wydawania na karty graficzne znacznie wyższych sum niż jeszcze kilka lat temu. Co składa się na tak drastyczny wzrost cen?

Producenci podzespołów komputerowych obwiniają o wzrost cen sprzedawców w sklepach elektronicznych. Twierdzą, że wysokie marże związane z dużym popytem są główną przyczyną wysokich podwyżek. Sprzedawcy mówią natomiast, że to producenci nie nadążają za popytem i oferują zbyt małą liczbę kart graficznych. Jednocześnie podnoszą ich ceny do horrendalnych poziomów, aby maksymalnie zarobić na wysokim popycie. Niektórzy dodają wręcz, że niska podaż układów graficznych jest celowym zagraniem producentów, którzy chcą zarobić jak najwięcej bez wydawania na jakiekolwiek inwestycje, zwiększające poziom produkcji.

Szukasz karty graficznej? Sprawdź, jakie układy są dostępne od ręki https://www.komputronik.pl/category/1099/karty-graficzne.html

Z pewnością obie strony mają nieco racji, jednak jest to tylko jedna ze składowych wzrost cen komponentów do budowy komputerów. Ceny podzespołów rosną ze względu na wysokie koszty produkcji. Surowce znacznie podrożały, a pensje wzrosły nawet w krajach trzeciego świata. To właśnie tam produkuje się sporą część układów, które trafiają na europejski i amerykański rynek. Cegiełkę do podniesienia cen kart graficznych dołożyła pandemia covid-19. Łańcuchy dostaw zostały czasowo przerwane z powodu lockdownu, a koszty logistyki po raz kolejny wzrosły.

Wysoki popyt na karty graficzne – z czego wynika?

Popyt napędza wzrost cen graficznych, gdyż nawet drogie komponenty znajdują nabywców niemalże natychmiast po wyprodukowaniu. Ma to związek ze zwiększonym zapotrzebowaniem na sprzęt komputerowy. W większości krajów na świecie firmy przeszły na pracę zdalną, co wymusiło na pracownikach zakup sprzętu do wykonywania obowiązków służbowych. Również szkoły rozpoczęły naukę zdalną, przez co komputery i laptopy zaczęły wyprzedawać się błyskawicznie.

Zainteresowanie kartami graficznymi napędzili też gracze. W dobie pandemii liczba osób spędzających czas na graniu znacznie wzrosła. Wydajne układy sprzedają się znakomicie, pomimo że ich ceny rosną praktycznie z miesiąca na miesiąc.

Zamów najnowszą kartę graficzną NVIDIA https://www.komputronik.pl/search-filter/1099/karty-graficzne-nvidia

Karty graficzne podrożały także z powodu dużej liczby koparek do kryptowalut. Osoby, szukające zarobku na kopaniu bitcoina lub innej waluty wirtualnej, kupowały liczne karty graficzne, drastycznie obniżając ich dostępność dla innych użytkowników. Przeciętny użytkownik korzysta tylko z jednego układu. Właściciele koparek posiadają natomiast nawet kilkanaście kart w jednym komputerze do pozyskiwania kryptowaluty. Najbardziej wytrwali „górnicy” kupują setki układów, niemalże zerując stany magazynowe w sklepach ze sprzętem komputerowym.

Czy karty graficzne zaczną tanieć?

W najbliższym czasie raczej nie można spodziewać się dużych spadków cen kart graficznych. Wysoki popyt sprawia, że nawet przy większej podaży układów ich ceny pozostaną na obecnym poziomie. Niektórzy twierdzą, że na horyzoncie pojawiają się już pierwsze oznaki spadków cen kart graficznych, lecz wciąż jest to odległa przyszłość. Część „górników” stopniowo wyprzedaje posiadane układy, ze względu na spadek opłacalności kopania kryptowalut. Zanim jednak rynek zostanie zalany przez używane podzespoły minie jeszcze co najmniej kilkanaście miesięcy. Kupujący, którzy czekają na większe spadki cen, muszą uzbroić się w cierpliwość.

Oferta kart graficznych AMD –  https://www.komputronik.pl/search-filter/1099/karty-graficzne-amd – czeka na Ciebie – zamów kartę graficzną w dobrej cenie.

WARTO PRZECZYTAĆ:

cyberprzestępcy Cyberprzestępcy, którzy zhackowali Nvidię, mają… dziwne żądania
Hakerzy, którzy wykradli cenne dane, zazwyczaj próbują je sprzedać bądź żądają okupu, aby ich nie rozpowszechniać. Cyberprzedstępcy, którym udało się zhackować Nvidię, czołowego producenta kart
Granie w chmurze – podsumowanie dostępnych usług
Granie w chmurze, czyli tzw. cloud gaming stał się bardzo popularny. Pozwalają na to coraz szybsze łącza internetowe. Pojęcie oznacza po prostu granie w gry
nvidia geforce now ceny W przypadku pierwszych dwóch opłaty członkowskie będą wyższe o 30%, podczas gdy każdy, kto będzie korzystał z GeForce Now w Kanadzie, zostanie dotknięty podwyżkami zaczynającymi się od 30% i sięgającymi nawet 40%, w zależności od pakietu, z którego korzystasz. Ceny GeForce idą ostro do góry w wielu krajach, w tym w Polsce
Kolejna usługa subskrypcyjna podnosi ceny. Tym razem nie chodzi o streaming muzyki czy wideo, a gier. GeForce Now ni stąd, ni zowąd znacząco zmieniło koszty
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *