Czasy, kiedy inwestowanie w kryptowaluty było ciekawostką, którą zainteresowane było relatywnie niewielkie grono osób, już dawno minęły. Wraz z uregulowaniem sytuacji prawnej krypto w wielu krajach, w tym także i w Polsce, ich popularność wzrosła. Czy wszyscy, którzy chcieliby w ten sposób pomnożyć swój kapitał, wciąż mogą kupić BTC anonimowo? Zobaczmy!

Jak kupić Bitcoina anonimowo – najważniejsze informacje

Na przestrzeni kilku ostatnich lat ekosystem kryptowalut znacząco ewoluował. Rynek, który kiedyś był wolny od wielu różnych regulacji, podlega coraz bardziej restrykcyjnej kontroli ze strony organów wielu państw na całym świecie. Nasz kraj nie jest tutaj wyjątkiem.

Dużo zmieniło wprowadzenie zasad weryfikacji KYC (Know Your Costomer – Poznaj Swojego Klienta). Giełdy, które zamierzają pozwolić swoim użytkownikom na wymianę kryptowalut na tzw. tradycyjne waluty (FIAT), jak złotówki, dolary czy euro, muszą wcześniej zweryfikować swoich klientów. Trzeba m.in. wysłać skan dowodu osobistego. Coraz częściej wymagana jest też weryfikacja w banku lub u operatora GSM.

W praktyce oznacza to, że handel kryptowalutami, jak Bitcoin, LiteCoin, DogeCoin czy Ethereum, coraz to bardziej przypomina np. klasyczną giełdę papierów wartościowych. Te platformy, które unikają weryfikacji KYC, mogą wymieniać tylko jedną kryptowalutę na inną – o tym, jak kupić Bitcoina bez podawania danych dowiesz się z Bitcoinpl.org.

Co ciekawe, kilka dużych giełd, jak Kucoin.com czy OKX.com, pozwala właśnie na takie, w dużej mierze anonimowe, inwestowanie w kryptowaluty. Warto zauważyć też, że to bardzo dobry sposób, gdy chcemy dokładnie zrozumieć, jak działa ten rynek. Nie potrzeba dużego kapitału, by wymienić jedną krypto na inną.

Użytkownicy mogą wybierać zarówno z tych dużych, obecnych na rynku od lat kryptowalut, jak i z niszowych projektów, które dopiero co wystartowały. Wszystko zależy od przyjętej przez nas strategii inwestycyjnej.

Anonimowy zakup kryptowalut a giełdy zdecentralizowane – co trzeba wiedzieć?

Mimo tego, że świat krypto został już w dużej mierze uregulowany, to wciąż istnieją jeszcze platformy, które pomagają w zachowaniu anonimowości. Trzeba jednak przyznać, że tzw. giełdy DEX wymagają już od użytkownika nieco większej wiedzy o technologii blockchain. Trzeba też zachować o wiele większą ostrożność niż w przypadku tradycyjnych, nadzorowanych giełd, jak np. Egera.

Giełdy zdecentralizowane wykorzystują technologię P2P (peer-to-peer). Środki transferowane są bezpośrednio od jednego użytkownika łańcucha do drugiego. Nie występuje tu pośrednik, czyli scentralizowana instytucja, jak np. operator.

Skorzystanie z DEX-a nie rozwiązuje jednak głównego mankamentu: jeśli chcemy wymienić kryptowaluty na jedną z walut FIAT, to prędzej czy później będziemy musieli się „ujawnić” i podać swoje dane, jak choćby numer rachunku bankowego czy dokument tożsamości.

Istnieją jeszcze co najmniej dwie metody anonimowego zakupu Bitcoinów, jednak są one obarczone dość wysokim progiem ryzyka. Możemy kupić (lub sprzedać) krypto:

  • za gotówkę,
  • korzystając z sieci TOR.

W każdym przypadku warto jednak dwa razy zastanowić się nad bilansem zysków i strat. Handel gotówkowy z założenia jest obarczony dość dużym ryzykiem – zwłaszcza wtedy, gdy wartość transakcji jest spora. Na pozór anonimowa sieć TOR również nie jest rozwiązaniem idealnym. Paradoksalnie, jest ona dość dobrze zmapowana przez służby wywiadowcze, zapewne także i te, które zajmują się podatkami – tak w Polsce, jak i za granicą.

W praktyce może okazać się, że anonimowy zakup BTC lub dowolnej innej kryptowaluty jest po prostu nieopłacalny. O wiele lepiej skorzystać ze sprawdzonej, solidnej giełdy krypto, a następnie odprowadzić należny państwu podatek, w zamian ciesząc się z możliwości szybkiego przewalutowania naszego cyfrowego kapitału i przetransferowania go na konto w banku.

WARTO PRZECZYTAĆ:

p2p co to Sieć P2P – co to znaczy i jakie ma zastosowanie?
Sieć peer to peer służy przede wszystkim do przesyłania plików pomiędzy użytkownikami przy użyciu wybranego programu. Takie rozwiązanie ma wiele zalet i znacząco ułatwia proces
Dekodowanie Kryptowalut: Kluczowi Gracze na Rynku
W dzisiejszym cyfrowym świecie kryptowaluty stanowią rewolucję w globalnym krajobrazie finansowym. Kryptowaluty nie tylko umożliwiają globalne transakcje w zupełnie nowy sposób, ale również zmuszają do
Bybit – recenzja giełdy kryptowalut
Nie ma nic cenniejszego niż wiedza – to słowa, które idealnie wprowadzają nas w temat dzisiejszego artykułu. W dobie cyfryzacji i rosnącej popularności kryptowalut, coraz
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *