Rozwój technologii sprawia, że praktycznie każda firma korzysta z systemów informatycznych. Zatrudnienie specjalisty IT lub utworzenie wewnętrznego działu IT jest jednak kosztowne i trudne w realizacji, szczególnie dla przedsiębiorstw z poza branży IT. Mają one jednak możliwość skorzystania z outsourcingu IT, czyli usług zewnętrznych. Na czym one polegają? Czy takie rozwiązanie jest opłacalne? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czym jest outsourcing IT?

Outsourcing IT to zewnętrzne usługi informatyczne, które są świadczone przez wyspecjalizowaną firmę na warunkach określonych w umowie miedzy podmiotami. Outosurcing IT może obejmować m.in.:

 • stałą obsługę informatyczną;
 • doradztwo informatyczne;
 • administrację serwerami;
 • administrację sieciami komputerowymi;
 • stałą opiekę serwisową;
 • konserwację i naprawę sprzętu (komputerów i drukarek);
 • pogotowie komputerowe;
 • bezpieczeństwo i archiwizację danych tzw. backup IT;
 • szkolenia informatyczne;
 • audyty bezpieczeństwa;
 • usługi helpdesk dopasowane do indywidualnych potrzeb klienta.

Dlaczego warto skorzystać z outsourcingu IT?

Outsourcing IT to rozwiązanie, które przynosi wiele korzyści dla przedsiębiorstwa. Zaliczyć do nich można zarówno wygodę, jak i oszczędność czasu, czy pieniędzy. Firma zleca usługi na zewnątrz i nie musi się martwić o to, w jaki sposób zostaną one wykonane. Ważny jest jedynie rezultat działań.

Skorzystanie z outsourcingu IT sprawia, że firma nie musi rekrutować pracownika od obsługi informatycznej, ani utrzymywać jego etatu. Zamiast tego ma dostęp do doświadczonych specjalistów z branży, którzy posiadają wiedzę i umiejętności w zakresie szeroko pojętego IT.

Outsourcing IT – brak problemów z rekrutacją i zatrudnieniem

Problemy z rekrutacją w branży IT są znane nie od dziś. Według szacunków na polskim rynku pracy brakuje obecnie kilkudziesięciu tysięcy specjalistów IT. Znalezienie odpowiedniego kandydata do pracy nie jest więc proste, a w wielu przypadkach konieczne będzie skorzystanie z usług agencji rekrutacyjnej (więcej na ten temat można przeczytać w artykule: Kiedy warto skorzystać z pomocy agencji rekrutacyjnej).

Utworzenie i utrzymanie etatu dla specjalisty IT wiąże się z dużymi kosztami, które obejmują zarówno jego wynagrodzenie, jak i sprzęt niezbędny do wyposażenia stanowiska pracy. Należy zadbać również o rozwój pracownika, zapewniając mu dostęp do szkoleń i eventów branżowych.

Rozwiązaniem problemów z rekrutacją i zatrudnieniem własnego specjalisty IT jest skorzystanie z outsourcingu usług. W takim przypadku powyższymi aspektami zajmuje się firma świadcząca usługi zewnętrzne, co pozwala przedsiębiorcy osiągnąć wymierne oszczędności oraz uwolnić czas, który musiałby on poświęcić na poszukiwania odpowiedniego kandydata.

Dostęp do najlepszych specjalistów

Zatrudnienie w firmie własnego specjalisty IT może być w pewnym sensie ograniczeniem. Wynika to z faktu, że jedna osoba nie jest w stanie posiadać umiejętności z całego zakresu IT. Z drugiej strony utworzenie działu IT w firmie może okazać się zbyt kosztowne i zwyczajnie nieopłacalne. Pod tym względem zdecydowaną przewagę ma outsourcing IT, który umożliwia dostęp do zespołu wykwalifikowanych specjalistów. Współpracują oni ze sobą i uzupełniają się swoja wiedzą, co pozwala świadczyć najwyższej jakości usługi IT.

Dlaczego outsourcing IT się opłaca?

Wymienione wyżej zalety outsourcingu IT dowodzą, że skorzystanie z tego rozwiązania jest opłacalne. Opłacalność ta wzrasta szczególnie w przypadku zatrudniania developerów na krótsze okresy. Outsourcing IT umożliwia optymalizację procesów biznesowych, co sprawia, że firma zaczyna działać efektywnie. Skorzystanie z usług zewnętrznych redukuje również koszty oraz minimalizuje ryzyko zatrudnienia osoby posiadającej niewystarczające kompetencje. Outosurcing IT jest szczególnie zalecany firmom, którym zależy na sprawnej obsłudze IT oraz ograniczeniu obowiązków z nią związanych.

Outsourcing IT to rozwiązanie, które jest wygodne oraz przynosi wymierne korzyści finansowe. Przedsiębiorca, dzięki skorzystaniu z usług zewnętrznych, może skupić się na tym co potrafi robić najlepiej, czyli rozwijaniu własnego biznesu. Outsourcing IT zwiększa efektywność działania firmy i pozwala jej zdobyć przewagę nad konkurencją.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Wybór zasilacza do karty graficznej Nvidia z serii RTX – kilka wskazówek
Dobra karta graficzna potrzebuje porządnego zasilania. Wybór zasilacza zależy od kilku rzeczy, takich jak moc, jakość i to, jak bardzo dany sprzęt obciąża system. Karty
Robot sprzątający Dreame X40 Ultra – pomoc w codziennych porządkach
Zachowanie porządku w domu jeszcze do niedawna wymagało nieco wysiłku, a użycie tradycyjnego odkurzacza dla wielu osób nie należało do przyjemności. Dzisiaj mamy na szczęście
AI nie tylko dla ekspertów: sposoby na wprowadzenie sztucznej inteligencji do codziennej pracy
Sztuczna inteligencja coraz śmielej wkracza zarówno do naszego życia osobistego, jak i zawodowego. Wzbudza przy tym całe spektrum emocji – od zachwytu swoimi możliwościami po
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *