Czy pompy ciepła nadają się tylko do nowych budynków? Czy na pewno ogrzeją dom, gdy na dworze będzie mróz? I czy są głośne? Na temat pomp ciepła krąży wiele mitów mogących wprowadzać w błąd potencjalnych inwestorów. Dlatego zawsze warto sięgać tylko po rzetelne i aktualne informacje. Takie jak zebrane w poniższym kompendium wiedzy na temat możliwości i korzyści wynikających z zastosowania tej technologii. Czytaj dalej i dowiedz się więcej.

Czy pompa ciepła to dobre rozwiązanie do starego domu?

Jeden z popularniejszych mitów głosi, że pompy ciepła najlepiej instalować w nowych, dopiero budowanych i wykańczanych domach. Trzeba jednak wiedzieć, że odpowiednio przygotowane starsze budynki również mogą korzystać z tej technologii, a jej instalacja czasami wcale nie jest dużo bardziej skomplikowana.

Zasadniczą rolę odgrywa tu odpowiednie ocieplenie i modernizacja systemu grzewczego. Należy także mieć na uwadze, że najpierw należy przeprowadzić termomodernizację budynku (jeśli jest taka potrzeba), a dopiero później dobierać moc pompy ciepła. W przeciwnym razie może dojść do przewymiarowania, co poskutkuje nieefektywną pracą urządzenia i zwiększonym zużyciem energii.

Czy pompa ciepła ogrzeje dom, gdy na zewnątrz będzie -15°C?

Jeśli pompa ciepła nie daje rady ogrzać domu, nie jest to winą samego urządzenia, ale jego niewłaściwego doboru. Urządzenia te są bowiem bardzo wydajne i potrafią ogrzać dom, nawet gdy temperatura powietrza na zewnątrz spada do kilkudziesięciu stopni poniżej zera. Przykładowo pompy ciepła Immergas, takie jak Magis, Magis PRO czy Magis Combo pozwalają na efektywne przenoszenie ciepła i grzanie pomieszczeń, gdy temperatura zewnętrzna wynosi -25°C.

Aby pompa ciepła pracowała efektywnie, jej moc musi być dobrze dobrana do zapotrzebowania budynku na ciepło. Aby je określić, należy uwzględnić szereg czynników, czasami nieoczywistych jak np. liczba balkonów, rodzaj dachu (np. skośny, płaski) albo rodzaj okien (np. trzyszybowe). Najlepiej więc, aby oceny dokonał fachowiec.

Czy pompa ciepła zapewnia komfort akustyczny?

Tak, i to nie tylko akustyczny. Nowoczesne pompy ciepła nie są bowiem głośniejsze niż tradycyjne kotły na paliwa stałe. Producenci oferują urządzenia o zredukowanym poziomie hałasu i coraz mniejszych wymiarach, co ułatwia ich integrację z otoczeniem.

Warto zwrócić też uwagę, że pompa ciepła nie wymaga tradycyjnej kotłowni. Miejsca, gdzie może być zlokalizowana, nie muszą spełniać tak restrykcyjnych wymogów, jak np. pomieszczenia, gdzie zainstalowany jest kocioł gazowy. Ponadto ogrzewając dom pompą ciepła, nie potrzeba miejsca do przechowywania opału. Dzięki temu urządzenie to może być zamontowane m.in. w pomieszczeniu gospodarczym, pralni czy garażu. To z kolei sprawia, że jest ono idealne do mniejszych domów, gdzie przestrzeń jest na wagę złota.

Czy z pompą ciepła można oszczędzić na rachunkach za ogrzewanie?

To pytanie nurtuje chyba każdego inwestora, który myśli o instalacji pompy ciepła. Odpowiedź jest podobna, jak w przypadku pytania o efektywność ogrzewania przy dużym mrozie: dobrze dobrana pompa ciepła może znacząco obniżyć rachunki za ogrzewanie. Pompy ciepła są bowiem znane z bardzo dobrej efektywności energetycznej wyrażanej współczynnikiem COP (Coefficient of Performance).

Wskaźnik COP informuje, o ilości energii cieplnej, którą pompa ciepła jest w stanie wyprodukować w stosunku do ilości energii elektrycznej, którą zużywa do pracy. Przykładowo w pompie ciepła Immergas MAGIS PRO V2 współczynnik COP w warunkach A7/W35 plasuje się na poziomie 4,81-5,2. Oznacza to, że na każdą jednostkę zużytej energii elektrycznej, pompa ciepła dostarcza ok. 5 jednostek energii cieplnej. Dla porównania nawet w nowoczesnych kotłach na węgiel sprawność wytwarzania ciepła wynosi ok. 70-75%.

Czy pompa ciepła ma sens?

Powyższe argumenty wskazują na to, że montaż pompy ciepła to jak najbardziej sensowna inwestycja. Chociaż koszty początkowe instalacji mogą być wyższe w porównaniu z tradycyjnymi systemami grzewczymi, to w dłuższej perspektywie niwelują się one dzięki oszczędnościom na rachunkach. Ponadto pompy ciepła mają dłuższą żywotność, co także sprawia, że koszty rozkładają się w czasie.

Pompy ciepła mogą być używane do ogrzewania, chłodzenia oraz przygotowywania ciepłej wody użytkowej, dzięki czemu stanowią kompleksowe rozwiązanie dla domu. Decydując się na ich zakup i montaż, można liczyć na wsparcie finansowe z jednego z licznych programów jak np. „Czyste Powietrze”.

Więcej na temat pomp ciepła Immergas można przeczytać tutaj: https://www.immergas.pl/klient-indywidualny/pompy-ciepla/.

Artykuł sponsorowany.


Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Udostępnij

WARTO PRZECZYTAĆ:

Przewodnik po Zestawach do Monitoringu Domu
W dzisiejszym świecie, gdzie bezpieczeństwo stało się priorytetem, monitoring jest nieodzownym elementem ochrony naszych domów i firm. Dzięki postępowi technologicznemu, zestawy monitoringu są teraz bardziej
google nest Nowoczesny głośnik Google Nest
Już niedługo do sprzedaży trafi głośnik Google Nest. Jest to długo wyczekiwany następca popularnego Google Home. W przeciwieństwie do tradycyjnych głośników, rozwiązanie to umożliwia nie tylko
google home po polsku Google Home – czy jest dostępne po polsku?
Inteligentne głośniki od Google biją rekordy popularności na całym świecie – na ich zakup decyduje się także coraz większa ilość Polaków. Czy Google Home po

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *