Organy ścigania nadal wyrażają rosnące obawy, że kryptowaluty promują działalność przestępczą. Europejska firma kryminalistyczna, Elliptic, poinformowała, że co najmniej 13% wszystkich dochodów z działalności przestępczej w Bitcoin przeszło przez portfele prywatności w 2020 roku, co utrudnia śledzenie transakcji kryptowalutowych. Był to 2% wzrost w stosunku do 2019 r., Wskazując, że przestępcy coraz częściej używają Bitcoinów do prania pieniędzy.

Raport Europolu z 2018 roku wykazał, że przestępcy wykorzystali Bitcoin do prania około trzech do czterech miliardów funtów i, trend ten szybko rośnie na całym świecie. Jednak zwolennicy kryptowalut utrzymują, że wpływ Bitcoina i innych wirtualnych walut na pranie pieniędzy i powiązane przestępstwa jest minimalny w porównaniu z transakcjami gotówkowymi.

Chociaż transakcje bitcoinowe odbywają się pod pseudonimem, to leżąca u ich podstaw technologia blockchain rejestruje wszystkie dane transakcyjne w cyfrowej księdze publicznej. Oznacza to, że możliwe jest zarządzanie ryzykiem przestępstw finansowych, takich jak pranie pieniędzy za pomocą Bitcoin. Firmy zajmujące się egzekwowaniem prawa i kryminalistyką poczyniły znaczące kroki w kierunku śledzenia nielegalnych działań związanych z kryptowalutami.

How Criminals Hide Bitcoin 

Przestępcy stali się bardziej innowacyjni w wykorzystywaniu walut cyfrowych, pomimo środków zaradczych wdrożonych przez organy ścigania i dostawców usług. W rezultacie możliwe jest, że przestępcy mogą ukryć Bitcoiny. Oto sposoby, których większość przestępców używa, aby zamaskować Bitcoin.

Portfele prywatności

Portfele prywatne są jednym z najczęstszych sposobów, za pomocą których przestępcy ukrywają transakcje kryptowalutowe. Użytkownicy mogą nabyć różne rodzaje takich portfeli od dostawców usług kryptowalutowych i giełd, takich jak bitcoinsup.pl . Portfele te zapewniają anonimowość transakcji, co utrudnia śledzenie ścieżki pieniężnej. Śledzenie środków staje się praktycznie niemożliwe, przede wszystkim jeśli przestępcy przeprowadzają kilka transakcji za pośrednictwem prywatnych portfeli.

Doskonałym przykładem jest niedawne włamanie na konta znanych użytkowników Twittera, gdzie przestępcy uciekli z Bitcoinami o wartości 120 000 dolarów. Kradzież $280 milionów kryptowalut z azjatyckiej platformy wymiany KuCoin również odbyła się za pośrednictwem prywatnych portfeli.

Zdecentralizowane giełdy kryptowalut

Niektóre raporty potwierdzają również, że przestępcy często używają zdecentralizowanych platform wymiany do prania brudnych pieniędzy poprzez Bitcoin. Anonimowe osoby bez powiązań z konkretną firmą prowadzą te platformy, co sprawia, że bardzo trudno jest śledzić transakcje. Poza tym, nieuregulowane giełdy kryptowalutowe zazwyczaj nie przeprowadzają kontroli tożsamości, ułatwiając niewykrywalne transakcje na różnych rynkach. Zdecentralizowane giełdy kryptowalutowe zapewniają anonimowość źródeł i ruchów funduszy w oparciu o ochronę prywatności osobistej. Niektórzy przestępcy ukrywają również swoje transakcje na tych platformach, angażując się w Initial Coin Offering (ICO), wykorzystując określoną kryptowalutę do zapłaty za inną.

Integracja

Eksperci definiują integrację jako ostatni etap w procesie prania kryptowalut, legalizujący nielegalne dochody. Wiąże się to głównie z przedstawianiem funduszy jako zysków z legalnego przedsięwzięcia lub wzrostu wartości waluty. Jest to bardzo trudne do obalenia, ponieważ Bitcoin i inne kryptowaluty działają na bardzo zmiennym rynku, gdzie ich wartości mogą się błyskawicznie zmienić w ciągu kilku sekund.

Podobnie jak przestępcy mogą używać zagranicznych kont bankowych w walutach fiat do prania brudnych pieniędzy, mogą również tworzyć firmy internetowe akceptujące płatności Bitcoin, aby dochody wydawały się legalne i przekształcać brudną kryptowalutę w czyste pieniądze. Przestępcy mogą następnie wypłacić fundusze do zewnętrznych portfeli lub nawet na swoje konta bankowe bez żadnego ryzyka.

Gry hazardowe online i platformy gier

Niektórzy przestępcy wykorzystują również internetowe strony z grami i hazardem do ukrywania i prania Bitcoinów. Głównie używają skradzionej kryptowaluty do zakupu kredytów lub wirtualnych żetonów na kilka transakcji przed wypłatą gotówki. To również sprawia, że śledzenie skradzionej kryptowaluty jest niezwykle trudne dla organów ścigania. Śledzenie transakcji staje się jeszcze trudniejsze, jeśli platformy hazardowe znajdują się w ciemnej sieci.

Firmy kryminalistyczne odkryły różne środki do śledzenia przestępców coraz częściej wykorzystujących Bitcoin i inne kryptowaluty do popełniania przestępstw finansowych. Opracowują one nowe technologie, które analizują transakcje blockchain z ludzką inteligencją, aby zdemaskować różne tożsamości użytkowników portfeli kryptowalutowych i śledzić ich transakcje.

Udostępnij

administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *