Napisz do nas

TechPolska.pl

Znajdziesz nas

Wśród cech, które odróżniają klawiatury gamingowe od prostych modeli przeznaczonych do użytku biurowego, można wymienić m.in. większą ilość specjalnych przycisków i anty-ghosting, a także podświetlenie. Chcielibyśmy skupić się tym razem na tej ostatniej kwestii, jako że cieszy się ona dużą popularnością.

Nic w tym dziwnego – wielu graczy kładzie duży nacisk na aspekt wizualny swojego stanowiska komputerowego, a podświetlenie jest świetną dekoracją. Tylko czy naprawdę warto inwestować w model, który je oferuje? Na co zwracać uwagę, aby podjąć dobrą decyzję zakupową? Czytaj dalej, a wszystkiego się dowiesz!

Podstawowe typy podświetlenia w klawiaturach, które warto znać

Rodzaj podświetlenia w klawiaturach gamingowych jest naprawdę różnorodny. Najprostszym typem jest podświetlenie jednostrefowe, gdzie kolor czy efekt ustala się dla wszystkich klawiszy jednocześnie.

Inne rozwiązanie to, jak łatwo się domyślić, podświetlenie strefowe. Klawiatura jest w takiej sytuacji podzielona na kilka (np. cztery) obszary i dla każdego z nich można wybrać inne ustawienia podświetlenia. Jednocześnie nic nie stoi na przeszkodzie, aby konfiguracja była taka sama dla wszystkich stref – to już zależy od preferencji użytkownika.

Bywa też, że podświetlenie jest konfigurowane osobno dla każdego klawisza, co nie tylko świetnie wygląda, ale też otwiera ogromne możliwości personalizacji (można przykładowo próbować tworzyć unikalne wzory). Takie podświetlenie nazywa się punktowym.

klawiatura z podswietleniem klawisze

Sterowanie podświetleniem w klawiaturach zwykle odbywa się za pomocą dedykowanego oprogramowania. Jednocześnie często klawiatury mają specjalny przycisk (bądź skrót klawiszowy wykorzystujący “tradycyjne” przyciski), pozwalający na przykład szybko wyłączyć podświetlenie, zmienić jego intensywność czy przełączyć się między różnymi profilami.

Nie w każdej klawiaturze z podświetleniem dostępne będzie podświetlenie strefowe czy punktowe – zależy to od rozmieszczenia LED-ów i oprogramowania. Droższe klawiatury na ogół dostarczają najwięcej opcji konfiguracji, chociaż zdarzają się wyjątki od tej reguły.

Podpórki pod nadgarstki też mogą być podświetlone

Niektóre klawiatury gamingowe są wyposażone w podpórkę na nadgarstki (szczególnie te droższe, chociaż nie tylko). To miły dodatek, który pozwala oszczędzić sobie niepotrzebnego dyskomfortu i bólu związanego niekiedy z wielogodzinnymi sesjami gamingowymi.

Zwykle jest to po prostu odpowiednio wyprofilowany kawałek plastiku, który nie jest na stałe połączony z klawiaturą, a doczepia się go do niej przy pomocy specjalnych zaczepów lub magnesów. Dzięki temu można bez problemu używać klawiatury również bez podpórki, na przykład w sytuacji, kiedy miejsce na biurku jest mocno ograniczone.

Co ciekawe, zdarza się, że podpórki również są wyposażone w podświetlenie. Energię elektryczną czerpią wtedy z klawiatury, do której zostały podłączone, więc nie będą okupowały kolejnego portu USB.

W takiej sytuacji podświetleniem podpórki steruje się razem z podświetleniem klawiatury (to jest, przy pomocy tego samego oprogramowania. W zależności od modelu jest możliwe, że będzie można ustawić dla tych obu elementów oddzielne kolory i efekty).

Czy klawiatura z podświetleniem to dobry pomysł?

Podświetlenie w klawiaturach gamingowych jest przede wszystkim miłą dla oka dekoracją, zwłaszcza, jeśli będzie zsynchronizowane z podświetleniem innych sprzętów, od myszek, przez podkładki, aż po monitory.

Ciekawie podświetlone, estetyczne stanowisko gamingowe to takie, przy którym miło się będzie grało (i które będzie można pokazywać znajomym). Warto więc się nim zainteresować zwłaszcza, jeśli komuś zależy na osiągnięciu świetnego efektu wizualnego.

Dodatkowo, wielu graczy spędza przed ekranem długie godziny także już po zmroku. Chociaż większość z nich, jeśli nie wszyscy, nie musi już patrzeć na klawiaturę podczas grania lub pisania, ponieważ zna jej układ na pamięć, to i tak dobrze, aby była widoczna.

Podświetlenie samej klawiatury jest bardziej oszczędne niż zapalanie światła w całym pokoju, a do tego nie powinno przeszkadzać innym domownikom. Nie bez powodu zaczyna się ono coraz częściej pojawiać m.in. w laptopach biznesowych (chociaż zwykle w znacznie prostszej formie niż w klawiaturach gamingowych).

Nawet, jeśli ktoś woli bardziej dyskretne rozwiązania, nie powinien od razu rezygnować z klawiatury z podświetleniem (zwłaszcza, jeśli ogółem jest to dobry, wysokiej klasy sprzęt – podświetlenie to w końcu tylko dodatek). Z reguły istnieje możliwość wyłączenia podświetlenia całkowicie, można też zamiast wielokolorowych, dynamicznych animacji wybrać jeden, stały, delikatny kolor o niskiej intensywności.

Którą klawiaturę z podświetleniem kupić?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ tak naprawdę wszystko zależy od okoliczności. Przede wszystkim od budżetu kupującego, jego gustu, potrzeb i wymagań. Na szczęście w praktycznie każdej kategorii cenowej można znaleźć perełki (warto kierować się recenzjami ekspertów i opiniami dotychczasowych kupujących), więc nawet ograniczony budżet nie jest wielkim problemem.

W zakresie podświetlenia warto kierować się takimi aspektami, jak jego typ (wspomniane już podświetlenie jednostrefowe, strefowe, punktowe), model kolorów (bardzo często spotykaną opcją jest RGB), a także ilość i różnorodność dostępnych trybów i efektów. Ustalenie jednego, stałego koloru dla całej klawiatury (czy nawet poszczególnych stref lub przycisków) to bowiem tak naprawdę tylko czubek góry lodowej, jeśli chodzi o personalizację podświetlenia.

klawiatura rgb

Dużą popularnością cieszą się różnego rodzaju animacje (np. oddychanie), które nadają podświetleniu dużej dynamiki. W zależności od możliwości danego sprzętu i własnych preferencji, podświetlenie może automatycznie przechodzić np. między zupełnie odmiennymi kolorami lub coraz ciemniejszą lub jaśniejszą wersją danej barwy.

Często pojawia się też możliwość dostosowania szybkości animacji i intensywności podświetlenia, co pozwala jeszcze lepiej dopasować je do swoich preferencji.

O czym jeszcze pamiętać, wybierając klawiaturę dla gracza?

Przypominamy, że podczas wyboru nowej klawiatury gamingowej poza samą kwestią podświetlenia i jego parametrów powinno się zwrócić uwagę także na garść innych ważnych informacji. Dzięki temu będzie się miało pewność, że kupi się wysokiej klasy model, zapewniający optymalny komfort i precyzję w grach.

Kluczowe są przede wszystkim:

  • typ klawiatury (mechaniczna, membranowa, hybrydowa)
  • ilość przycisków (w tym multimedialnych)
  • rodzaj przełączników (w klawiaturach mechanicznych)
  • połączenie z komputerem (przewodowe, bezprzewodowe)
  • dodatkowe funkcje (np. hub USB).

Gracze najczęściej decydują się na klawiatury mechaniczne, przede wszystkim z uwagi na szybszy czas reakcji na naciśnięcie i większą wytrzymałość. Przy tym trzeba podkreślić, że modele membranowe też mają swoje zalety (przede wszystkim niższą cenę i cichsze działanie).

Wysokiej jakości klawiatura to inwestycja na długie lata, więc nie należy wybierać jej na chybił-trafił. Zwłaszcza, jeśli na przykład ma się aspiracje do zostania profesjonalnym e-sportowcem, ale nawet “niedzielni gracze” z pewnością od razu odczują różnicę między słabym, a dobrym sprzętem.

Zestaw klawiatura i myszka z podświetleniem – kiedy się opłaca?

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby kupić osobno klawiaturę z podświetleniem i osobno inne peryferia, natomiast to nie jedyna dostępna opcja. Można także zdecydować się na inne rozwiązanie, a mianowicie na zestawy gamingowe. Składają się na nie przede wszystkim myszki i klawiatury dla graczy, ale nie tylko. Niekiedy obejmują również chociażby podkładki dla graczy lub słuchawki.

zestaw gamingowy

Takie zestawy często charakteryzują się opłacalną ceną, to jest pozwalają kupić mysz i klawiaturę taniej, niż gdybyśmy chcieli zaopatrzyć się w oba te sprzęty osobno. Na rynku można znaleźć sporo tanich zestawów komputerowych, ale istnieją też propozycje z wyższej półki. Niezależnie od posiadanego budżetu, będziemy więc w stanie znaleźć produkt dopasowany do wymagań konkretnej osoby.

Jest to warta uwagi opcja zwłaszcza, jeśli zależy nam na oszczędnościach, a jednocześnie na zachowaniu spójności wśród swoich peryferiów gamingowych. Sprzęty w zestawie nie tylko będą dziełem tego samego producenta, ale też będą zwykle miały podobny design i kolorystykę. W zakresie podświetlenia elementów zestawu można często mówić o podobnych animacjach i trybach, dzięki czemu uda się uzyskać atrakcyjny wizualnie, jednorodny efekt.

Share:

administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.