Czyszczenie sprzętu elektronicznego jest ważne nie tylko ze względu na to, że czysty sprzęt lepiej wygląda. Zbierający się kurz i inne osady czy też smugi i zabrudzenia mogą utrudniać korzystanie z urządzenia, a nawet doprowadzić do jego awarii. Dlatego też zdecydowanie warto wiedzieć, czym czyścić elektronikę.
Nie jest to tak oczywiste, jak by się wydawało. Wiele osób niestety odruchowo czyści sprzęt elektroniczny wodą i konsekwencje takich działań bywają później opłakane. Sprawdźcie, co robić, aby wyczyścić sprzęt i go przy tym nie uszkodzić!
Czym czyścić elektronikę? Praktyczne wskazówki
Nie ma tak naprawdę jednej uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, czym czyścić elektronikę, ponieważ wszystko zależy od tego, z jaką dokładnie elektroniką mamy do czynienia. Poniżej przygotowaliśmy dla Was sprawdzone porady dotyczące najpopularniejszych (i najczęściej brudzących się) sprzętów elektronicznych.
Jak wyczyścić klawiaturę?
Czyszczenie klawiatury najłatwiej przeprowadzić za pomocą sprzężonego powietrza. Za stosunkowo niewielką kwotę można kupić specjalną puszkę, do której wkłada się wąską rurkę, za pomocą której można następnie z łatwością wyczyścić nawet najtrudniej dostępne miejsca w klawiaturze.
Warto rozważyć także specjalne odkurzacze do klawiatury. Zanim zaczniemy odkurzać czy stosować sprzężone powietrze, warto w pierwszej kolejności obrócić klawiaturę (lub laptopa) do góry nogami i potrząsnąć delikatnie, aby pozbyć się największych okruszków czy innych tego typu zabrudzeń.
Na czas sprzątania najlepiej odłączyć klawiaturę, a w przypadku, gdy jest to laptop, wyłączyć go. W przypadku laptopa absolutnie nie powinno się czyścić klawiatury mokrą szmatką, ponieważ woda może się przedostać do wnętrza urządzenia i uszkodzić je.
Czym czyścić komputer?
Do czyszczenia komputera również świetnie sprawdzi się sprzężone powietrze. Należy oczywiście sprzęt odłączyć przed rozpoczęciem czyszczenia, może też być konieczny jego częściowy demontaż, aby udało się doczyścić również te trudniej dostępne zakamarki.
Skoro już sprzęt będzie rozbierany, najlepiej przy okazji wymienić pastę termoprzewodzącą, aby ochronić komputer przed przegrzewaniem się. Przydatne mogą być także patyczki do uszu oraz małe pędzelki, natomiast nie należy pod żadnym pozorem maczać ich w wodzie.
Czego użyć do czyszczenia monitora lub smartfona?
Monitor komputera, telewizor, smartfon, ekran laptopa – te wszystkie powierzchnie powinno się czyścić alkoholem izopropylowym lub ewentualnie specjalnymi preparatami stworzonymi konkretnie do tego celu. Zdecydowanie nie wodą i nie płynem do mycia szyb.
Warto do tego celu wykorzystać delikatne szmatki, a nie szorstkie ręczniki papierowe czy inne tego typu materiały, ponieważ w przeciwnym wypadku może dojść do zarysowania ekranu. Delikatne wycieranie ekranu miękką szmatką przy użyciu alkoholu izopropylowego zdecydowanie wystarczy, aby pozbyć się wszelkich zabrudzeń i smug.
Czyszczenie innej elektroniki
Jeśli interesuje nas czyszczenie innego typu elektroniki i nie jesteśmy pewni, czego użyć, najlepszym wyjściem będzie po prostu delikatna, miękka szmatka. Warto też rozejrzeć się za specjalnymi preparatami dla danego typu sprzętu.
W kilku bardzo specyficznych przypadkach można postawić na szmatkę z mikrofibry lekko zwilżoną wodą. Mowa tutaj na przykład o czyszczeniu metalowych lub aluminiowych nóżek od monitora czy tego typu części peryferiów komputerowych, przez które woda nie będzie mogła przedostać się do środka i zepsuć elektroniki.
Czyszczenie sprzętu elektronicznego – podsumowanie
Jak widać, czyszczenie sprzętu elektronicznego to dość skomplikowana sprawa. Pamiętajcie, że odpowiedź na pytanie, czym czyścić elektronikę to z reguły nie woda – w większości przypadków narobi ona więcej szkody niż pożytku. Alkohol izopropylowy, specjalne preparaty czy sprzężone powietrze to znacznie bezpieczniejsze rozwiązania (chociaż w ich przypadku też trzeba zachować pewną ostrożność).
Korzystając z okazji, chcielibyśmy zaprosić Was do zapoznania się także z artykułem, w którym tłumaczyliśmy dokładniej, czym czyścić ekran telewizora, laptopa lub komputera. Omawialiśmy także swego czasu, jak przygotować telefon do sprzedaży. Gdybyście mieli jakieś pytania (lub pomysły na kolejne poradniki), koniecznie dajcie nam znać w komentarzach!
WARTO PRZECZYTAĆ: