eSport nie jest czymś zupełnie nowym, ale dopiero w ostatnich latach zaczęło się o nim robić bardzo głośno, w tym w mainstreamowych mediach. Polska ma już swoje oficjalne reprezentacje e-sportowe, a w szkołach pojawiają się klasy o tym profilu. Jednak czym właściwie jest eSport i co sprawia, że tak wiele osób się nim interesuje? Wyjaśniamy!

Co to jest eSport i na czym polega?

eSport to inaczej sport elektroniczny, chociaż zazwyczaj stosuje się nazwę skróconą. Jak łatwo się domyślić, polega na rywalizacji, czy to pojedynczych zawodników, czy całych zespołów, w grach komputerowych. Niekiedy są to gry symulujące tradycyjne dziedziny sportu, np. gry piłkarskie, ale nie zawsze.

Wśród gier z największymi i najbardziej zaangażowanymi społecznościami e-sportowymi można wymienić m.in. takie produkcje, jak League of Legends, Counter Strike: Global Offensive, Dota 2, Fortnite i  Valorant.

Rozgrywki e-sportowe moją odbywać się całkowicie przez sieć, natomiast w przypadku większych turniejów zwykle są one organizowane stacjonarnie. Zawodnicy znajdują się wtedy podczas rozgrywki w jednym pomieszczeniu, chociaż oczywiście każdy korzysta z osobnego komputera i wciąż mamy tutaj do czynienia z rozrywką elektroniczną.

Z czego wynika popularność eSportu?

eSport przyciąga do siebie masy z w dużej mierze tych samych powodów, z których szalenie popularne są wszelkiej maści dyscypliny sportowe. Mamy do wyboru mnóstwo zawodników i zespołów, którym możemy kibicować, a z potyczkami wiążą się w związku z tym intensywne emocje.

Gier do wyboru jest naprawdę wiele, od strzelanek, przez gry MOBA, po wspomniane już symulatorów sportowych. Każdy powinien więc być w stanie znaleźć coś dla siebie. W większości mówimy tutaj o tytułach bardzo dynamicznych, więc podczas potyczek trudno o nudę. Do tego regularnie organizowane są różnego rodzaju zawody i turnieje, często z ogromnymi (nierzadko wielomilionowymi) nagrodami, co dodaje tej gałęzi rozrywki powagi.

Wokół eSportu rozwinęła się także spora społeczność obstawiających, podobnie, jak w piłce nożnej, koszykówce, wyścigach konnych czy w zasadzie każdym innym „tradycyjnym” sporcie. Dzięki temu rozgrywki mogą być jeszcze ciekawsze i angażujące, warto sprawdzić chociażby stronę GGBet logowanie aby móc wejść w ten świat.

Każdy może zostać e-sportowcem – przynajmniej w teorii

Próg wejścia do e-sportu jest bardzo niski, w szczególności jako widz, ale potencjalnie również jako uczestnik. Nie trzeba z reguły mieć dostępu do płatnych kanałów sportowych — z reguły rozgrywki są transmitowane na portalach streamingowych, takich jak Twitch.

Fani mogą zarówno śledzić potyczki swoich idoli, jak i sami szlifować swoje umiejętności. Bez wychodzenia z domu czy problemów ze zbieraniem drużyny. Nie trzeba również inwestować dużych sum, większość ze wspomnianych wcześniej gier popularnych wśród e-sportowców jest bowiem darmowa.

Faktycznie, dobry sprzęt (myszka, klawiatura, monitor, PC) jest zalecany, ale na początek nie trzeba przesadzać. Nie można mówić, że eSport jest prosty — podobnie, jak „zwykły” sport, wymaga dużo zaangażowania i czasu, aby osiągnąć sukces. Natomiast zwykle łatwiej zacząć trenować eSport niż znaleźć czas i miejsce, aby trenować któryś z tradycyjnych sportów, zwłaszcza dla osób, które mieszkają poza miastem.

eSport to rozrywka dla dzieci? Nic bardziej mylnego

eSport wielu osobom może kojarzyć się głównie z nastolatkami — i faktycznie sporo młodych osób zarówno go śledzi, jak i nawet stara się w nim uczestniczyć. Wśród najlepszych graczy na świecie, którzy regularnie wygrywają ważne zawody, można znaleźć niemało osób poniżej 18 roku życia… ale też wielu starszych graczy.

Tak jak społeczność graczy jako całość jest znacznie bardziej zróżnicowana, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka, tak podobnie jest w eSporcie. Z dodatkowych bonusów elektronicznej rozgrywki, nie ma tutaj takich fizycznych ograniczeń, jak w tradycyjnym sporcie.

Naturalnie, osoby w każdym wieku mogą i powinny uprawiać wysiłek fizyczny, natomiast sportowcy najwyższej rangi to z reguły osoby dość młode (chociaż wiele zależy tutaj od wymagań konkretnej dyscypliny). W przypadku eSportu znikają lub przynajmniej maleją wszelkie bariery, czy to związane z wiekiem, uwarunkowaniami fizycznymi (np. wzrostem, który może zamknąć drogę do profesjonalnej kariery w niektórych dyscyplinach), czy częściowo nawet niepełnosprawnością.

Strategiczne myślenie, refleks, współpraca — eSport to coś więcej niż klikanie myszką

Niekiedy można spotkać się z opiniami, że eSport jest mniej godny szacunku i zainteresowania niż „tradycyjny” sport, jako że to przecież tylko siedzenie przed komputerem i klikanie myszką. W praktyce jednak potyczki elektroniczne na najwyższym poziomie to coś znacznie więcej.

Żeby osiągać sukcesy, trzeba opracowywać skuteczne strategie, myśleć logicznie, dobrze współpracować z innymi (w przypadku gier zespołowych), błyskawicznie reagować na zmieniające się realia i mieć niesamowity refleks (szczególnie, jeśli chodzi o strzelanki). eSport rozwija więc wiele przydatnych cech i umiejętności, które mogą przydać się w życiu.

Z roku na rok popularność eSportu coraz bardziej rośnie i nic nie wskazuje na to, aby trend miał się odwrócić. Warto więc dowiedzieć się więcej o tej gałęzi rozrywki, a nawet samemu ją wypróbować.

Udostępnij

Właściciel portalu TechPolska. Entuzjasta gier RPG, choć nie pogardzi dobrą strategią. Z portalem jest związany od 5 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *