Na rynku najlepszego oprogramowania na komputery osobiste znajdziemy produkty płatne i bezpłatne. Wiele z nich otworzyło się na klientów w formie comiesięcznej subskrypcji, co zrobiła choćby jedna z najlepszych firm piszących oprogramowanie, firma Adobe. Za jej przykładem poszli inni, którzy również obciążyli budżet domowy pasjonatów i wpisali się na listę zwykłych comiesięcznych kosztów rodzimych i zagranicznych firm. I mimo że często jest to oprogramowanie wysokiej jakości, to nie każdy ma ochotę wpisywać takie wydatki na listę comiesięcznych płatności. Z pomocą zajawkowiczom, pasjonatom, i weekendowym twórcom przychodzi darmowe oprogramowanie, które wcale nie jest gorsze od tego, za które zapłacimy miesięcznie 100 czy kilkaset złotych.

Programy do edycji wideo są niezwykle popularnym oprogramowaniem. Tym bardziej pożądanym, gdy na rynku pojawili się youtuberzy, a nagrania telefonami komórkowymi może robić każdy, kto posiada smartfon choćby niskiej jakości. Obróbka wideo jest więc na topie i wydaje się dość przyszłościową branżą, o ile ktoś znajdzie w sobie zainteresowanie, czas na rozwijanie umiejętności i poszukuje pracy związanej z tą branżą.

Na naukę nowych zdolności nigdy nie jest za późno. Tym bardziej że wraz z wiekiem nie tracimy zdolności do nauki nowych rzeczy. Tak więc czy dopiero wchodzimy na rynek pracy, czy pragniemy przekwalifikować się do pracy przy komputerze, a może sami jesteśmy twórcami materiałów wideo i każdego dnia wrzucamy nowy kontent na nasz osobisty kanał, nauka obsługi oprogramowania do edycji wideo może okazać się najlepszym wyborem. Taki program w ogóle nie musi kosztować nas ani złotówki i tylko od nas samych i naszego zaangażowania zależy, czy uda nam się zdobyć umiejętności posługiwania się nim wraz ze wszystkimi efektami specjalnymi dostarczonymi nam przez jego twórców.

Wśród rankingowego i darmowego oprogramowania do edycji wideo wymienimy te, z którego obsługą poradzą sobie nawet małe dzieci, uczęszczające do pierwszej czy trzeciej klasy podstawowej. Poza nimi znajdziemy również i programy stworzone z myślą o profesjonalnej obróbce wideo. W zależności od poziomu naszych umiejętności i celów, do których pragniemy wykorzystać dany program, wybierzemy pierwszy czy drugi rodzaj.

W wielu przypadkach przejście drogi od najprostszego programu do programów dla ekspertów jest najlepszą ścieżką rozwoju. Nic nie stoi nam na przeszkodzie, by od początku swojej kariery zająć się nauką profesjonalnego oprogramowania. Być może będzie to nieco trudniejsza droga. Wybór ścieżki nauki zależy tylko od nas samych. Nie ma się też co poddawać po kilku nieudanych próbach. Nauka zawsze wymagała czasu i wysiłku, a im więcej prób przeprowadzimy, im więcej błędów popełnimy, tym lepiej poznamy zasady działania funkcji programu i jego obsługi. Zanim więc zniechęcimy się pierwszymi próbami, dajmy sobie szansę na popełnienie setki błędów, z których za każdym razem wyniesiemy wnioski.

Ograniczenia darmowych programów do obróbki wideo

Darmowe oprogramowanie do edycji wideo może mieć pewne ograniczenia, wynikające z wykorzystania tego bezpłatnego narzędzia. W wielu wypadkach programy te pozwalają nam na korzystanie z części, a nie pełni funkcjonalności dostarczonego programu do edycji wideo, a resztę i pełną moc takiego narzędzia dostajemy dopiero po zapłaceniu za subskrypcję. Inne mogą zmuszać nas do obejrzenia reklamy, po której usunięcie znaku wodnego czy którejś z funkcji zostaną dla nas odblokowane. Wśród ograniczeń tych „bezpłatnych” narzędzi wymienimy choćby te:

Ograniczenia w postaci zapisu materiałów wideo w niskiej rozdzielczości wraz z ograniczeniem ilości klatek na sekundę.
Dostępność bezpłatnych narzędzi do czasu wykonania pewnej ilości funkcji lub zapisu danej ilości końcowych materiałów wideo. Po przekroczeniu tych wartości za dalsze korzystanie z oprogramowania trzeba uiścić opłatę lub wykupić subskrypcję.
Możliwość zapisu materiału wideo tylko pewnej długości, po której przekroczeniu materiał jest ucinany.
Automatyczne wstawianie loga danego oprogramowania w postaci zdjęcia lub znaku wodnego.
– „Zachęcanie”, a nawet często wymuszanie zakupu pełnej wersji programu, ograniczanie funkcjonalności na bezpłatnej licencji, namawianie do dokonania płatności w celu odblokowania niektórych z funkcji niedostępnych w bezpłatnym pakiecie.
Odmienny interfejs zaprojektowany pod darmowe korzystanie, zdarza się, że nieintuicyjny i trudny do opanowania oraz słabo przystosowany do wykorzystania podczas obróbki wideo. Zupełnie inny niż ten dostarczony w płatnej wersji programu.

To, co niestety zdarza się wyjątkowo często, to brak lub wygodne ukrycie informacji na temat ograniczeń stosowanych przez dostawców podobnego oprogramowania. My zaś nie mamy pojęcia o pewnych ograniczeniach, dopóki nie zainstalujemy darmowej wersji i nie zaczniemy poznawać jej tajników. I choć ukrycie pełnej prawdy może nie być oszustwem, to w wielu przypadkach zdarza się, że tracimy niepotrzebnie sporo czasu na wyszukanie programu do edycji wideo, który spełni nasze oczekiwania.

Wcale nie musi tak być. Doczytaj ten artykuł do końca, a dowiesz się więcej na temat bezpłatnego rankingowego oprogramowania, z którego korzystają nawet twórcy największych hitów filmowych, a które niejednokrotnie oddaje w nasze ręce wysokiej jakości funkcjonalność i to zupełnie za darmo.

Najlepsze darmowe oprogramowanie do edycji wideo 2022

Czas rozpocząć naszą rankingową listę, na której znajdziemy bezpłatne oprogramowanie do edycji materiałów wideo, które przyda się każdemu twórcy vlogów, materiałów reklamowych, krótszych i dłuższych filmowych form i każdemu pasjonatowi, który ma do przekazania treści w interesującej nas w tym artykule filmowej formie.

Apple iMovie

Apple iMovie
To pierwsze w tym rankingu oprogramowanie do edycji wideo, które najlepiej sprawdza się na urządzeniach z systemem dostarczanym przez firmę Apple. Gdy jesteśmy więc szczęśliwymi posiadaczami Maca, iPhona czy innych urządzeń mobilnych od tego giganta, to bezpłatnie i bez problemu możemy skorzystać z oferty wykorzystania tego narzędzia do obróbki własnych materiałów wideo. Wraz z instalacją otrzymujemy pełnię jego możliwości. Nie ma tu lepszej funkcjonalności po opłaceniu subskrypcji. Programa jest w pełni darmowy.

iMovie jest oprogramowaniem, które łatwo opanować. Jego funkcjonalności oparte są o schemat interfejsu bazującego na działaniach typu „przeciągnij i upuść”, dzięki czemu korzystanie nawet z bardziej zaawansowanych funkcji programu jest intuicyjne i łatwe do wykonania. Z jego pomocą wykonamy takie czynności jak:

– przycinanie,
– edycja audio,
– gotowe przejścia,
– podzielony ekran,
– i inne.

Lightworks

Lightworks

To program, który musiał znaleźć się na jednym ze szczytowych miejsce tego krótkiego rankingu. Udostępniany w formie darmowego oprogramowanie ma swoje ograniczenia. Nie opłacając subskrypcji, otrzymujemy możliwość eksportu plików wyłącznie w formie MPEG-4 o jakości 720p. Mimo to wciąż jest to narzędzie, które dostarcza wysokiej jakości funkcjonalność, bez konieczności płacenia ani grosza. W kategorii darmowa edycja wideo otrzymujemy szereg funkcji, z których najważniejszymi będą:

– edycja wielu kamer,
– udostępnianie projektów,
– autozapis,
– przechwytywanie wideo,
– przycinanie o wysokiej precyzji,
– korekta barwy,
– oraz szereg efektów wykonywanych w czasie rzeczywistym.

Lightworks wielokrotnie został już wykorzystany do obróbki profesjonalnych, hollywoodzkich, pełnometrażowych hitów filmowych ostatnich lat. Rozwijany od dziesięcioleci, oferuje jedną z najbogatszych w funkcje darmowych subskrypcji. Ma i swoje minusy. Pomimo ogromnej bazy wiedzy, samouczków, materiałów szkoleniowych, tutoriali na największych portalach z materiałami wideo, jest wciąż nie najprostszym do opanowania oprogramowaniem tego typu.

Ponadto, jako oprogramowanie do tworzenia wysokiej jakości materiałów filmowych, ma równie wysokie wymagania sprzętowe. Nie jest to więc program do edycji wideo, w którym z łatwością poradzi sobie wymieniany wcześniej trzecioklasista. Mimo to wciąż jest to materiał na jeden z najlepszych darmowych programów, które pomagają tworzyć wysokiej jakości wideo bez konieczności ponoszenia kosztów.

DaVinci Resolve

DaVinci-Resolve
Gdy jesteśmy przy rankingowych programach do edycji wideo wykorzystywanych nawet w największych amerykańskich superprodukcjach, tak DaVinci Resolve będzie tu kolejnym świetnym przykładem. Wykorzystywany przy takich superprodukcjach jak Piraci z Karaibów czy największy kasowy hit, Avatar, znajduje w tych hollywoodzkich mega hitach najlepszą rekomendację. Przez wielu uważane jest także za wyjątkowo zaawansowane narzędzie do obróbki wideo, za które nie trzeba płacić ani grosza.

Do najważniejszych i najlepszych zaawansowanych opcji tego oprogramowania należą funkcje korekty kolorów i dźwięku. Ponadto wyróżnia się intuicyjnym interfejsem i innymi rozbudowanymi funkcjonalnościami, które dostarczane są w darmowej wersji. Wśród nich wymienimy choćby:

rozpoznawanie twarzy,
– edycję wielu kamer,
– inne efekty wideo.

To program, który zainstalujemy i z którego skorzystamy na komputerach z systemami Windows, Mac i Linux. Stopień jego zaawansowanie, mimo wysokiej intuicyjności i przejrzystości interfejsu jest spory, z czego wynika jednocześnie wysoka trudność w opanowaniu wszelkich jego bezpłatnych funkcji. Mimo zebranej wokół niego społeczności, wraz z tym oprogramowaniem możemy skorzystać z płatnych samouczków oraz zdecydować się na pełną wersję po dokonaniu opłaty w wysokości 299 dolarów. Wraz z dokonaniem zapłaty otrzymujemy możliwość edycji wideo w 32K i obsługi pełnego 4K oraz kilka dodatkowych udogodnień. Zdecydowana większość funkcji tego programu dostępna jest już w bezpłatnej wersji, co pozwala nam na tworzenie wysoce zaawansowanych efektów bez dokonywania opłaty.

HitFilm Express

HitFilm Express
Porównywane do oprogramowania firmy Adobe stworzonego do tych celów edycji wideo, HitFilm Express jest świetnym wyborem dla twórców z zaawansowanymi umiejętnościami. Wśród jego głównych funkcji wymienimy:

– kluczowanie efektów zielonego ekranu,
– wideo 3D,
– obsługa 4K,
– wiele narzędzi do tworzenia kompozycji,
– korygowanie zniekształceń obiektywu,
– cięcie i przycinanie na zaawansowanym poziomie,
– dostęp do warstw i maskowania,
– a także edycja wideo 360 stopni.

Jest to rankingowe oprogramowanie wysokich lotów, które wykorzystamy do edycji wideo na komputerach z systemem Windows i Mac. O ile oczywiście spełnimy wysokie wymagania sprzętowe, które w mogą dla niektórych z nas stanowić wciąż ograniczenie. Subskrypcja Pro z jeszcze szerszym wachlarzem dostępnych opcji, funkcji i zdolności kosztuje 299 USD, podobnie jak wcześniej wymieniany DaVinci Resolve.

Z HitFilm Express z własnego nagrania wideo możemy zrobić prawdziwy filmowy hit o wysokiej jakości efektach. Wiele będzie zależeć od ilości poświęconego czasu na naukę pełni jego szerokiej oferty funkcjonalności, których opanowanie wymagać będzie dużego zaangażowania w naukę.

Blender 3D

Blender 3D
Blender 3D oferuje zaawansowane narzędzia do edycji filmów, animacji komputerowych zarówno tworzonych w 3D, jak i 2D. Jest to program do tworzenia grafiki, ale jednocześnie silne narzędzie do montowania i obróbki wideo. Od początku rozwijany był jako oprogramowanie open source, co pozwala korzystać z wszelkich jego zdolności zupełnie za darmo.

W Blenderze 3D znajdziemy rozbudowaną funkcjonalność edycji, ale i modelowania. Wśród jego najważniejszych funkcji wymienimy:

– podgląd na żywo,
– VFX,
– modelowanie,
– tworzenie animacji 2D i 3D,
– rysowanie w 2D i 3D,
– zaawansowane narzędzia do miksowania i synchronizacji dźwięku.

Zarówno na platformach szkoleniowych, jak i wśród internetowych zasobów wideo znajdziemy wiele samouczków, z których dowiemy się więcej na temat wykorzystania narzędzi wideo i innych oferowanych przez Blendera 3D. Zdecydowana większość z nich jest dostępna wyłącznie w języku angielskim. Skupiają one uwagę szczególnie na tworzeniu animacji. Blender nie jest również narzędziem, które jest proste w opanowaniu.

Wymaga więc włożenia maksimum wysiłku w celu ogarnięcia pełni jego możliwości. Mimo że jest to rankingowe oprogramowanie stworzone przede wszystkim do celów modelowania i animacji bez przeszkód można go wykorzystać, jako silne narzędzie do obróbki materiałów wideo.

Ten program uruchomimy na komputerach z Windows, jak i Mac czy Linux. Nie dostąpimy też konieczności zakupu subskrypcji czy wersji profesjonalnej w celu otrzymania większej funkcjonalności tego oprogramowania. Blender 3D jest wciąż rozwijany jako produkt open source, z czego wynika darmowy dostęp do pełni jego zdolności.

Openshot

Openshot
Podobnie jak Blender 3D jest to oprogramowanie open source, za które nie zapłacimy ani złotówki. Przez wielu porównywane jest do iMovie z uwagi na gatunek interfejsu, z którego korzystamy za pośrednictwem poleceń typu „przeciągnij i upuść”. Jest to narzędzie nieco bardziej rozbudowane, wraz z którym otrzymujemy możliwość edycji wideo, korzystając z takich funkcji jak:

– zmiana rozmiaru klipu,
– przycinanie,
– skalowanie,
– dodawanie napisów,
– wykorzystanie szablonu tytułów,
– nakładanie obrazów,
– animacja klatek,
– przejścia wideo.

Wraz z łatwym do opanowania interfejsem, Openshot jest oprogramowaniem stworzonym z myślą o laikach, i początkujących edytorach, którzy poszukują czegoś prostego a jednocześnie wyposażonego w rozbudowane funkcjonalności. Do tego oczywiście zupełnie darmowego, bez ograniczeń i płatnych wersji Pro.

Program ten uruchomimy na komputerach z systemem Windows, Mac i Linux. Niezależnie więc od typu naszego systemu i marki producenta naszego komputera Openshot będzie jednym z wielu edytorów, z których pomocy przy obróbce wideo z pewnością z chęcią skorzystamy.

Po co mi edytor wideo?

Jeżeli robisz zdjęcia i filmy z wykorzystaniem swojego telefonu, kamery czy aparatu, tworzysz z nich galerie, pragniesz złożyć w całość, robisz rodzinną sagę, prowadzisz własny kanał w internecie, a może dorabiasz sobie na edycji materiałów wideo, to takie oprogramowanie z całą pewnością Ci się przyda. Obecnie vlogi, największe serwisy internetowe, sklepy internetowe i twórcy rozmaitych treści tworzą dziennie ogromne ilości materiałów wideo. Wykorzystują je w celach reklamowych, do rozwoju zebranej wokół nich społeczności, w celu dotarcia z przesłaniem nawet na drugi koniec świata.

Każdy z tych krótkich i długich filmów w zdecydowanej większości wymaga obróbki wideo, która pozwala osiągnąć znacznie lepszy efekt w postaci materiału filmowego wyższej jakości. I gdy teraz siedzisz sobie przy herbatce i zastanawiasz, co zrobić z rodzinnymi filmami nagranymi Twoim telefonem, a może przemyśliwujesz swoją przyszłość w branży, której nie znosisz, edycja wideo może być odpowiedzią na pytanie: „Co z tym zrobić?”.

Podsumowanie

Wymieniliśmy tu oprogramowanie, które jest wykorzystywane przez profesjonalnych hollywoodzkich twórców, to open source i to, które dość łatwo jest opanować. Im większe będą Twoje umiejętności, tym przestawianie się z najprostszych edytorów wideo na bardziej zaawansowane przyjdzie z mniejszymi trudnościami. Dla początkujących polecamy szczególnie zapoznanie się z łatwiejszym do opanowania oprogramowaniem. Ambitni mogą spróbować swoich sił w tym nieco bardziej zaawansowanym. Nauka edycji wideo nie jest prosta.

Jak każda z dziedzin komputerowych, obsługi oprogramowania wymaga godzin poświęconych na zaznajomienie się z interfejsem i poszczególnymi opcjami. Także z możliwością połączenia kilku efektów jednocześnie, by otrzymać jeszcze lepszy efekt końcowej obróbki wideo. Wraz ze wzrostem ilości poświęconego czasu, postępy w nauce będą coraz bardziej zauważalne. Zanim się zniechęcisz pierwszymi potknięciami, daj sobie czas na popełnianie błędów, z których z pewnością wyciągniesz prawidłowe wnioski. Skorzystaj też z samouczków dostępnych w internecie. Każda pomoc na etapie poznania jest na wagę złota.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Najlepsze smartwatche 2020 Najlepsze smartwatche 2020 – co wybrać?
Robiliśmy już dla Was ranking najlepszych słuchawek bezprzewodowych, a także foteli dla graczy. Dzisiaj przyszedł czas na porównanie smartwatchy, czyli rosnącego w coraz większą popularność
jaki linux wybrac Jaki Linux wybrać?
Windowsy i, przynajmniej w Polsce, w mniejszym stopniu macOS-y, wielu ludziom już się przejadły. Nie tylko zdaniem niektórych te systemy nie spełniają pod różnymi względami
Najlepsze mody do Wiedźmina 3 Najlepsze mody do Wiedźmina 3
W co gracie w te święta? Czyżby w (według niektórych) najlepszą polską produkcję w historii, Wiedźmina 3? W końcu dopiero co miała miejsce premiera serialu
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *