Każdy z nas ma skrzynkę pocztową, w której znajduje się zakładka o nazwie SPAM. To właśnie do niej trafiają wiadomości, które są bardzo często bezsensownie rozsyłane do tysięcy osób i często nie zawierają żadnych informacji, które mogłyby nas interesować.

Wiadomości – śmieci mogą wydawać się niegroźne, w końcu rzadko w ogóle do nich zaglądamy. Jednak mają one i swoją szkodliwą stronę, o której dowiesz się z poniższego artykułu. Dlaczego SPAM jest szkodliwy? Wyjaśniamy!

Co to jest SPAM?

Spamem nazywamy niepożądane wiadomości trafiające nawet do milionów osób każdego dnia. Ich zawartość przeważnie nawiązuje do treści promocyjnych. To właśnie w skrzynce SPAM znajdziesz wiadomości o wygranej loterii, nowych kosmetykach czy rabatach na rzeczy, których nigdy nie kupowałeś i nie byłeś nawet nimi zainteresowany. Irytujące maile wysyłane w celach reklamowych bardzo często mogą zawierać szkodliwe linki np. ze złośliwym oprogramowaniem.

Spam można podzielić na dwie kategorie:

  • UBE – Unsolicited Bulk Email – niekomercyjne, masowe wiadomości e-mail np. prośby o wsparcie organizacji charytatywnych lub polityków.
  • UCE – Unsolicited Commercial Email – wszelkie oferty reklamowe, które trafiają do nas, mimo że nie wyraziliśmy na to zgody.

Skąd wzięła się nazwa spam?

Choć każdy wie, czym jest spam, to jednak nie każdy zdaje sobie sprawę skąd wzięła się ta nazwa. Otóż sięga ona lat 30. XX wieku i została stworzona przez producenta mielonki wieprzowej z Ameryki. Początkowo wyrób ten nosił nazwę Spiced Ham, zatem można łatwo zauważyć, że słowo SPAM wzięło się od dwóch pierwszych liter każdego z tych dwóch wyrazów.

Jednak od razu można zapytać, co ma wspólnego mielonka z pocztą mailową? Ponoć inspiracją był skecz Monty’ego Pythona, gdzie jeden z bohaterów chce zamówić coś w restauracji, a w każdym z dań zawarta jest mielonka. Na koniec skeczu leci nawet piosenka o nazwie „Spam, spam, lovely spam, wonderful spam”. Utwór ten odnosi się do tego, że spam jest wszędzie, a jego charakter jest po prostu irytujący.

Czy spam może być niebezpieczny?

Mimo iż może wydawać się, że spam to tylko niewinne wiadomości, które ktoś wysyła do nas chcąc zwrócić naszą uwagę, to jednak może mieć to związek z cyberprzestępstwami, czyli np. wyłudzeniami lub innymi oszustwami. Najczęściej w ramach spamu, można spotkać się z takimi zjawiskami jak:

  • Phishing – cyberprzestępcy podszywają się pod np. bank i proszący o podanie danych do logowania, aby ukraść Twoje pieniądze.
  • Wiadomość od firmy kurierskiej – z linkiem do śledzenia przesyłki, w której znajdziesz wirusa – najczęściej trojana.
  • Podszywanie się pod pracownika Policji – próby zastraszania.
  • Tzw. spam afrykański – wiadomość, z której wynika, że musisz opłacić koszty operacyjne lub notarialne, ponieważ otrzymałeś spadek.

Choć wiele osób nie daje się nabrać na tego typu wiadomości, to jednak niestety wciąż słyszy się o cyberprzestępstwach spamowych. Dlatego jeśli otrzymasz wiadomość z podejrzanymi linkiem, nie klikaj w niego, ponieważ może nieść to za sobą poważne konsekwencje.

spam

Dlaczego powinniśmy chronić się przed spamem?

Badania przeprowadzone w 2021 roku przez Europejską Agencję Do Spraw Cyberprzestępstwa wykazały, że skrzynki mailowe są wciąż w czołówce miejsc zagrożonych atakami cyberprzestępców. W głównej mierze wynika to z ludzkich nawyków, które wskazują, że odbiorca wiadomości mailowej nie zastanawia się zbyt długo czy wiadomość otworzyć, czy nie. Dodatkowo treści wielu wiadomości mają charakter manipulacyjny, dlatego też wiele osób pada ofiarą cyberataku.

Z kolei z raportu ENISA przeprowadzonego w 2020 roku wynika, że w 2019 roku ok. 14 mln wiadomości będących spamem, miało charakter seksualny. Dodatkowo spamem zostało zaatakowanych ok. 60% skrzynek mailowych osób z sektora wydobywczego. Oprócz tego prawie 50% dyrektorów ds. bezpieczeństwa informacji miało styczność ze spamem.

Aktywny spam jest niebezpieczny, dlatego warto skorzystać z kilku ważnych wskazówek.

Jak chronić się przed spamem?

Jeśli chcesz skutecznie chronić się przed spamem, skorzystaj z poniższych zasad:

  • Nigdy nie udostępniaj swojego maila obcym osobom, od których nie chcesz otrzymywać wiadomości.
  • Ukryj swój adres mailowy na kontach społecznościowych i swojej stronie internetowej. Lepiej stworzyć wygodny formularz kontaktowy.
  • Nie otwieraj wiadomości, na które nie czekałeś.
  • Nie klikaj w podejrzane linki.
  • Sprawdź, czy Twój program pocztowy na bieżąco pobiera nowe aktualizacje, aby zabezpieczenie przed spamem było poprawne.

Szkodliwy SPAM – podsumowanie

Niestety często, mimo że uskuteczniamy przeróżne praktyki, aby chronić się przed spamem, to jednak i tak niechciane wiadomości trafiają do naszych skrzynek. Pamiętaj, że w większości przypadków możesz cofnąć zgodę na wysyłanie wiadomości.

Do spamu, przez przypadek, czasem też trafiają wiadomości, na które czekamy, więc warto od czasu do czasu tam zajrzeć. Dlatego więc nie skreślaj zakładki spam, ale podchodź do niej ostrożnie i nigdy nie daj się wkręcić w otwieranie podejrzanych linków, przekazywanie swoich danych czy szantaże seksualne. Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich.

WARTO PRZECZYTAĆ:

wybór smartbanda Jak wybrać opaskę smartband?
Aktywność fizyczna to bardzo ważny element zdrowego stylu życia. Coraz więcej osób zdaje sobie z tego sprawę i chce monitorować swoją aktywność, a jednocześnie dbać
akcesoria do smartfona Jakie akcesoria przydadzą się do smartfona?
Smartfony zaczęły pełnić rolę podręcznych asystentów. To także kompaktowe biura, które za pomocą kilku kliknięć pomagają załatwić najważniejsze rzeczy. Funkcjonalność i wydajność tych urządzeń są
Dlaczego Warto Konwertować Obrazy na Kody QR?
W dzisiejszym cyfrowym świecie, gdzie szybkość i łatwość dostępu do informacji są kluczowe, kody QR stały się niezastąpionym narzędziem. Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego warto konwertować
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *