Ponad 50 proc. polskich przedsiębiorstw zamierza przenieść swoją działalność do chmury do 2026 roku – podaje raport PwC. To technologia, która poprawia cyberbezpieczeństwo, sprzyja automatyzacji procesów i ułatwia rozwój aplikacji biznesowych. Jednym z popularnych rozwiązań jest chmura prywatna. Czym jest i jakie ma zalety?
Chmura prywatna to priorytet w transformacji cyfrowej organizacji rozproszonych
Chmura prywatna (ang. private cloud) to usługa gwarantująca dostęp do wirtualnych zasobów informatycznych, które funkcjonują wyłącznie w wewnętrznej sieci korporacyjnej. O ile chmurę publiczną dzieli się z innymi użytkownikami w infrastrukturze dostawcy, o tyle prywatna należy tylko do osób zatrudnionych w danym przedsiębiorstwie. To rozwiązanie sprawdza się szczególnie organizacjom rozproszonym, czyli zbudowanym z pracowników zlokalizowanych w różnych zakątkach kontynentu, a nawet globu.
Jakie korzyści zapewnia chmura prywatna?
Przedsiębiorstwa, które skłaniają się ku wariantowi prywatnemu, upatrują w nim szansy na efektywniejszy rozwój i szybsze uzyskanie przewagi konkurencyjnej. Główne motywatory przekonujące firmy do skorzystania z tej technologii to:
- wysoka moc obliczeniowa,
- skuteczna ochrona przed cyberprzestępcami,
- łatwiejsza analiza dużych zbiorów danych,
- wykorzystanie sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego w obszarze analityki oraz strategii biznesowej.
Elastyczna i skalowalna chmura prywatna sprzyja optymalnemu wykorzystaniu zasobów sieciowych oraz zapewnia pełną kontrolę nad protokołami bezpieczeństwa. To sprawia, że tę technologię powinny rozważyć organizacje, które przetwarzają dane objęte rygorystycznymi przepisami.
Chociaż wdrożenie chmury wewnętrznej wiąże się z wysokimi kosztami początkowymi, w tym wydatkami na konserwację sprzętu i licencje, to firma zyskuje oszczędności w długofalowej perspektywie.
Jak działa chmura prywatna? IaaS, PaaS i SaaS
Modele przetwarzania danych, na których bazują chmury prywatne, różnią się zakresem obowiązków po stronie dostawcy i odbiorcy. Firma może dopasować usługę do budżetu, dostępności specjalistów czy poziomu kontroli nad technologią.
IaaS (Infrastructure as a Service), czyli infrastruktura jako usługa, zapewnia dostęp do zasobów sieciowych, obliczeniowych i magazynowych na żądanie. To oznacza, że przedsiębiorstwo ponosi koszty za rzeczywiście zużyte zasoby oraz pojemność pamięci masowej, a dostawca zapewnia centrum danych oraz sprzęt IT. Organizacja wykorzystująca model IaaS powinna mieć wewnętrznych specjalistów odpowiedzialnych za zarządzanie wirtualnym środowiskiem.
Inne rozwiązania to:
- PaaS (Platform as a Service) – przedsiębiorstwo korzysta ze środowiska deweloperskiego, w którym projektuje oprogramowanie, przeprowadza testy i wdraża aplikacje.
- SaaS (Software as a Service) – klient otrzymuje oprogramowanie jako gotowy produkt od właściciela infrastruktury, który nią administruje i odpowiada za jej konserwację.
WARTO PRZECZYTAĆ: