Dobre słuchawki to prawdziwy skarb, zwłaszcza, jeśli ktoś spędza w nich codziennie dużo czasu (np. podczas grania czy pracy), w związku z czym nie warto wybierać ich na chybił-trafił. Dostępne są jednak setki różnych modeli, więc podjęcie właściwej decyzji bywa niełatwe.

Trudność może pojawić się zwłaszcza w przypadku, gdy ktoś nie jest audiofilem i nie wie, na co właściwie powinien zwracać uwagę. Poniżej omówimy kilka najważniejszych kwestii w tym zakresie – zapraszamy!

Słuchawki nauszne, douszne i dokanałowe to zupełnie inne urządzenia

Pierwsza rzecz, odnośnie do której trzeba podjąć decyzję przy wyborze właściwych słuchawek, to ich typ. Słuchawki nauszne, jak sama nazwa wskazuje, “przykrywają” uszy. Składają się z dwóch nauszników połączonych ze sobą pałąkiem. Występują w różnych formach, od modeli do najbardziej podstawowych zastosowań, po urządzenia o bardziej specjalistycznym zacięciu.

Do tej drugiej kategorii należą przykładowo słuchawki audio technica ath m50x – z uwagi na odpowiednią konstrukcję i jakość wykonania świetnie odnajdą się w studiach nagraniowych czy przy konsolach DJ-skich. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać z nich także na co dzień, do zwykłego słuchania muzyki.

O ile w przypadku słuchawek nausznych trudno o pomyłkę, tak słuchawki douszne i dokanałowe często bywają ze sobą mylone. Pierwsze z nich umieszcza się jedynie w małżowinie usznej, zaś drugie bezpośrednio w kanale słuchowym, czyli znacznie głębiej. 

Który typ słuchawek jest najlepszy?

Na to, które rozwiązanie będzie optymalne, wpływają przede wszystkim osobiste preferencje i wymagania. Dla niektórych osób idealnym rozwiązaniem będą niewielkie słuchawki bezprzewodowe xiaomi – dla innych zaś strzałem w dziesiątkę okażą się duże słuchawki nauszne. Najlepiej więc przetestować, w którym typie urządzeń czujemy się najbardziej komfortowo i na tej podstawie podjąć decyzję.

Słuchawki dokanałowe bardziej odcinają użytkownika od świata zewnętrznego, natomiast douszne zapewniają większą odległość dźwięku od narządów słuchu. Z reguły można je stosunkowo łatwo od siebie odróżnić już na pierwszy rzut oka. Modele dokanałowe wyposażone są zwykle w tzw. gumki z silikonu, zaś douszne w całości wykonane są z tworzywa.

Większy rozmiar słuchawek nausznych w porównaniu z dousznymi czy dokanałowymi pozwala im zastosować m.in. większe przetworniki, co wpływa na jakość dźwięku. Nie oznacza to jednak, że każde słuchawki nauszne oferują lepszą jakość niż dowolne słuchawki “miniaturowe”. Wszystko zależy od specyfikacji konkretnego modelu. 

Zarówno słuchawki przewodowe, jak i bezprzewodowe mają swoje zalety

Kiedy już ustalimy preferowaną konstrukcję słuchawek, pojawi się pytanie, w jaki sposób chcemy, aby łączyły się z komputerem czy telefonem. Słuchawki bezprzewodowe cieszą się obecnie ogromną popularnością. Nic w tym dziwnego – wyróżniają się dużą wygodą użytkowania, a jednocześnie obecnie są już w stanie zaoferować długi czas pracy na jednym naładowaniu.

Jednocześnie wysokiej jakości słuchawki przewodowe, takie jak beyerdynamic dt 990 pro, wciąż mają grono wiernych fanów – szczególnie wśród audiofilów, czy też osób poszukujących urządzeń do zastosowań studyjnych. Połączenie przewodowe charakteryzuje się bowiem wysoką stabilnością, niskimi opóźnieniami i dobrą jakością dźwięku.

Słuchawki bezprzewodowe najczęściej łączą się ze smartfonami, laptopami i innymi urządzeniami za pośrednictwem modułu Bluetooth (aczkolwiek zdarzają się też inne rozwiązania, jak połączenia radiowe). W specyfikacji takich urządzeń powinniśmy móc znaleźć informację na temat tego, jaką wersję Bluetootha dany sprzęt obsługuje.

Mogłoby się wydawać, że nie ma to szczególnie dużego znaczenia, ale w praktyce potrafi odegrać dużą rolę. Poszczególne wersje technologii (a właściwie standardu) Bluetooth różnią się bowiem od siebie w takich względach, jak poziom zabezpieczeń, stabilność, szybkość parowania urządzeń i transferu danych, energooszczędność, a także zasięg. Jeśli więc zdecydujemy się na słuchawki bezprzewodowe, jest to aspekt, na który warto zwrócić uwagę.

ANC – niepotrzebny dodatek, czy kluczowa funkcja?

ANC (Active Noise Cancelling) to funkcja, którą można znaleźć obecnie w wielu modelach słuchawek, zarówno nausznych, jak i dokanałowych czy dousznych (jednak nie we wszystkich).  Aktywna redukcja hałasu, jak wskazuje sama nazwa, jest odpowiedzialna za wytłumianie różnego rodzaju uciążliwych dźwięków, między innymi tych związanych z transportem publicznym czy pracą biurową.

Pasywna redukcja hałasu polega po prostu na tym, że słuchawki zasłaniają aparat słuchowy, tym samym fizycznie blokując dostęp dźwięków z zewnątrz. Do redukcji pasywnej nie jest potrzebna żadna elektronika. Zasada działania redukcji aktywnej jest nieco bardziej skomplikowana.

Najprościej można powiedzieć, że w ramach ANC słuchawki zbierają przy pomocy mikrofonu irytujące dźwięki z otoczenia i analizują fale dźwiękowe. Następnie błyskawicznie, emitują fale przeciwstawne, aby wzajemnie się z nimi wykluczyły. Technologia ta jest cały czas rozwijana i wraz z upływem lat staje się coraz bardziej skuteczna, więc przy wyborze słuchawek warto zerknąć na to, czy dane urządzenie ją oferuje.

WARTO PRZECZYTAĆ:

cmf produkty Marka-córka Nothing pokazała budżetowe słuchawki i smartwatcha
Nothing, czyli firma znana z ekscentrycznych produktów ze średniej półki, takich jak smartfony Nothing Phone 1 i Phone 2, poprzez swoją nową markę-córkę wchodzi w
jaki soundbar Jaki soundbar wybrać? Ranking 8 najlepszych modeli do telewizora!
Soundbar to połączenie kompaktowego sprzętu oraz bardzo wysokiej jakości brzmienia. Sprzęt gwarantuje przestrzenny, świetny dźwięk, bez konieczności konstruowania całego zestawu kina domowego. To idealne rozwiązanie
jak wyłączyć audiodeskrypcję samsung Jak wyłączyć audiodeskrypcję w telewizorze Samsung?
Audiodeskrypcja oraz Przewodnik głosowy w telewizorach Samsung to funkcje stworzone dla osób częściowo lub całkowicie niewidomych. Te technologie oczywiście się różnią i odpowiadają za inne
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *