Jakiś czas temu pisaliśmy o drukarkach 3D, przyszedł więc czas także na pochylenie się nad “zwykłymi” drukarkami. Drukarka laserowa czy atramentowa – takie właśnie pytanie zadaje sobie w pierwszej kolejności większość osób, która planuje dokonać zakupu drukarki. Nie da się ukryć, że wybór nie jest wbrew pozorom tak całkiem oczywisty.

Dużo zależy chociażby od tego, gdzie chcemy z tego urządzenia korzystać. Interesuje nas drukarka laserowa czy atramentowa do domu, a może do biura? Będziemy używać jej bardzo często, czy może tylko okazjonalnie? Te i wiele innych czynników wpływają na to, jaka drukarka laserowa bądź atramentowa będzie dla nas odpowiednia. Wobec tego drukarka atramentowa czy laserowa – co wybrać?

Drukarka laserowa a atramentowa – różnice

Zanim wejdziemy w temat głębiej, warto na początku uściślić, czym właściwie drukarki atramentowe i laserowe się od siebie różnią.

Drukują one w zupełnie inny sposób, przy wykorzystaniu innych materiałów, co wskazują już same ich nazwy.

W przypadku drukarki atramentowej pojemnik z atramentem przesuwany jest przez głowicę. Materiałem wykorzystywanym do drukowania jest tusz.

Mniej oczywista jest sprawa w przypadku drukarki laserowej. Drukuje ona za pomocą światła laserowego i wykorzystuje nie tusz, a toner. W trakcie drukowania cząsteczki tonera rozprowadzane są po kartce za pomocą wałka.

Spotkać można zarówno drukarki monochromatyczne (drukujące tylko w czerni i bieli) oraz kolorowe.

Drukarka atramentowa – wady i zalety

Ciężko jednoznacznie określić drukarki atramentowe jako dobre czy złe urządzenia. Mają one zarówno swoje zalety, jak i wady, które sprawiają, że w różnych okolicznościach ich przydatność będzie inna.

Zalety drukarek atramentowych to między innymi:

 • niska cena
 • dobrej jakości wydruki kolorowe
 • generowanie małej ilości hałasu (w przypadku nowych modeli).

Drukarki atramentowe wraz z upływem lat znacznie potaniały i można je kupić za naprawdę niewielkie pieniądze. Już za kilkaset złotych możemy wejść w posiadanie urządzenia pozwalającego nie tylko na drukowanie atramentowe, ale także choćby skanowanie czy kserowanie.

Istnieją również droższe drukarki atramentowe, ale są one przeznaczone dla bardzo wymagających użytkowników (np. grafików, fotografów). Wśród użytkowników drukarek atramentowych największą popularnością cieszą się właśnie rozwiązania budżetowe i ze średniej półki.

Drukarki atramentowe cenione są właśnie przez powyżej wymienione grupy zawodowe, ale także przez wielu innych rodzajów użytkowników (np. osoby lubiące drukować zdjęcia rodzinne), również z uwagi na wysokiej jakości wydruki kolorowe, jakie można dzięki nim uzyskać. Co oczywiste, w przypadku tańszych drukarek nie będzie to wciąż jakość oszałamiająca, ale wciąż powinna być co najmniej dostateczna.

Nie można powiedzieć, że drukarki atramentowe są ciche (zwłaszcza te budżetowe), ale generują one niewątpliwie mniej hałasu niż ich alternatywy.

Największe wady drukarek atramentowych to:

 • stosunkowo droga eksploatacja
 • niska wydajność
 • skłonność do uszkodzenia głowicy przez zaschnięty tusz.

Niska cena samego urządzenia nie oznacza jednocześnie niskich kosztów jego użytkowania. Niestety, eksploatacja drukarek laserowych jest stosunkowo kosztowna. Częściowo rozwiązać ten problem możemy stosując tańsze zamienniki tuszu, jednak może to rzutować (chociaż obecnie już niekoniecznie tak mocno) na jakość wydruków. Ponadto nie w przypadku każdej drukarki używanie zamienników będzie w ogóle możliwe.

Wydajność drukarek atramentowych zależy w dużej mierze od ich ceny. Nie da się jednak ukryć, że nie jest ona oszałamiająca. W przypadku najtańszych drukarek może ona wynieść jedynie kilkanaście stron na minutę, wobec czego drukarka atramentowa nie będzie najlepszym wyborem, jeśli zależy nam na szybkim i tanim drukowaniu dużej ilości stron.

Warto także pamiętać, że tusz w drukarkach atramentowych ma niefortunną tendencję do zasychania. Jeśli nie będziemy tego na bieżąco kontrolować, szybko może dojść do uszkodzenia głowicy drukarki. Dlatego też trzeba zwracać na to uwagę.

Drukarka laserowa – wady i zalety

Drukarki laserowe nie bez powodu są tak popularne (i na szczęście coraz tańsze). Do ich największych zalet należą:

 • niskie koszty eksploatacji
 • duża szybkość drukowania
 • trwałe i wysokiej jakości wydruki tekstu.

Koszty eksploatacji drukarek laserowych są znacznie niższe niż drukarek atramentowych, w związku z czym szczególnie sprawdzają się one, kiedy trzeba drukować w dużych ilościach. Szybkość drukowania jest tym większa, im wyższa cena drukarki, jednak ogółem mówiąc drukarki laserowe cechują się również szybkim, sprawnym i wydajnym drukowaniem.

Drukarki laserowe nadają się przede wszystkim do drukowania dokumentów tekstowych – w takim wypadku faktycznie wydruk jest trwały i wysokiej jakości. Gorzej wygląda sytuacja w przypadku zdjęć i grafik.

Z kolei jeśli chodzi o wady drukarek laserowych, to są one następujące:

 • wysoka cena (zwłaszcza w przypadku drukarek kolorowych)
 • duży rozmiar
 • drogie tonery.

Drukarki laserowe nie są już tak drogie jak kiedyś, wciąż jednak za model ze średniej lub wysokiej półki trzeba sporo zapłacić. Zwłaszcza, jeśli zależy nam na drukowaniu również w kolorze – w takim wypadku uszczuplimy swoje fundusze już o znacznie większą kwotę.

Występują one w różnych rozmiarach, jednak w większości przypadków są to dość spore urządzenia, a w każdym razie mniej kompaktowe, niż drukarki atramentowe.

Ponadto tonery do drukarek laserowych są stosunkowo kosztowne. Jak to się ma do niskich kosztów eksploatacji? Taki toner rzadziej trzeba wymieniać, a koszt wydrukowania jednej strony jest z reguły niższy niż w drukarkach atramentowych. Wobec tego na materiały do eksploatacji musimy wydać w teorii więcej, ale nie tak często.

Drukarka laserowa czy atramentowa – co do zdjęć, a co do tekstu?

Oczywiście, zarówno drukarka laserowa, jak i atramentowa będą w stanie wydrukować i zdjęcia, i tekst. Wyraźnie jednak widać różnicę w ich jakości w zależności od rodzaju drukarki.

Atramentowa czy laserowa – która z nich lepiej wydrukuje zdjęcia? Jeśli mówimy o drukarkach w podobnej klasie cenowej, to niewątpliwie lepsze wyniki przy drukowaniu zdjęć i grafik (czy ogółem mówiąc czegokolwiek kolorowego) uzyskamy używając drukarek atramentowych.

Drukarki laserowe zaś świetnie sprawdzą się przede wszystkim wtedy, kiedy interesuje nas drukowanie dokumentów tekstowych.

W ostatecznym rozrachunku prawda jest jednak taka, że jeśli zdecydujemy się na urządzenie ze średniej lub wysokiej półki, to powinno ono sobie poradzić adekwatnie i z jednym, i z drugim, niezależnie od typu drukarki. Jednak pewną przewagę na tym polu mają z pewnością drukarki atramentowe.

Drukarka laserowa czy atramentowa do domu?

Z reguły wybierając drukarkę do domu, planujemy drukować stosunkowo sporadycznie. Nie będziemy drukować setek stron dziennie, nie zależy nam więc tak bardzo na chociażby szybkości. Jeśli frapuje nas pytanie „drukarka laserowa czy atramentowa do domu?”, powinniśmy zwracać uwagę przede wszystkim na:

 • cenę
 • koszt eksploatacji
 • jakość wydruku.

Biorąc pod uwagę te czynniki, w większości przypadków dobrym rozwiązaniem dla domu będzie drukarka atramentowa. Jej cena jest największym ku temu argumentem, ale warto zwrócić uwagę też na stosunkowo dobrą jakość wydruku zdjęć. Zniechęcać może koszt eksploatacji, ale jeśli drukujemy tylko okazjonalnie, nie powinno to stanowić dużego problemu.

Drukarka laserowa do domu nada się, jeśli drukujemy codziennie albo niemal codziennie i chcemy maksymalnie zmniejszyć koszta eksploatacji. Trzeba jednak pamiętać, że sama drukarka będzie bardziej kosztowna, zwłaszcza, jeśli chcemy mieć również możliwość drukowania w kolorze.

Do biura drukarka atramentowa czy laserowa?

W biurze zwykle drukujemy nie tylko znacznie częściej, ale także bardziej zależy nam na szybkości wydruku. Nie jest również aż tak dużym problemem zorganizowanie wolnej przestrzeni. W związku z tym w większości biur znajdziemy drukarki laserowe.

Dzięki nim można szybko i tanio drukować kilkadziesiąt, a nawet kilkaset stron dziennie przez długi czas, tego typu drukarki są bowiem stosunkowo mało awaryjne.

Jeśli jednak w naszym biurze drukowanie jest potrzebne tylko okazjonalnie, a zdarzają się też takie przypadki, to podobnie jak w przypadku drukarki do domu można nieco oszczędzić i zakupić drukarkę atramentową.

Urządzenie wielofunkcyjne – do czego służy i czy warto?

Kiedy już zdecydujemy, czy interesuje nas drukarka laserowa czy atramentowa, warto także rozważyć, czy być może warto zainwestować w urządzenie wielofunkcyjne. Czym ono jest?

Urządzenie wielofunkcyjne zawiera w sobie nie tylko drukarkę (atramentową lub laserową), ale także skaner, ksero i w niektórych przypadkach także faks. Ta ostatnia funkcja może być szczególnie przydatna dla firm.

Tego typu urządzenia są nieco droższe niż samodzielne drukarki, ale nie da się ukryć, że przy wielu okazjach mogą się okazać nieocenione – czy to w pracy, czy w domu. Zwłaszcza użyteczna jest możliwość skanowania (np. dokumentów, zdjęć).

Drukarka laserowa czy atramentowa – podsumowanie

Co się lepiej sprawdzi – drukarka atramentowa czy laserowa? Jak widać, ciężko jednoznacznie wskazać odpowiedź. Można za to znacznie łatwiej powiedzieć, która drukarka najlepiej poradzi sobie w określonych warunkach: w pracy, w biurze, do drukowania zdjęć lub dokumentów.

Na co zwracać uwagę, kiedy już zdecydujemy się na określony typ drukarki? Jaka drukarka laserowa czy atramentowa będzie najlepsza? Warto przede wszystkim rozważać takie parametry, jak ilość stron drukowanych na minutę, rozdzielczość drukowania i koszt druku.

Udostępnij

Administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *