Dysk to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia każdego komputera. Odgrywa on niezwykle istotną rolę w ogólnej pracy tego urządzenia, z tego też powodu jego wybór nie powinien być pochopny. Rodzaj dysku w komputerze ma bezpośredni wpływ na wydajność systemu, szybkość pracy czy efektywność. Mamy do wyboru dwa główne typy urządzeń pamięci masowej. Są to tradycyjne dyski twarde HDD z mechanicznymi talerzami i ruchomą głowicą służącą do zapisu i odczytu danych oraz półprzewodnikowe SSD – nowoczesne dyski, które do przechowywania treści używają chipów pamięci. Dyski SSD stały się alternatywą dla HDD i powoli a sukcesywnie wypierają talerzowe nośniki. W niniejszym artykule podpowiemy, jakimi aspektami należy się kierować, chcąc wybrać rozwiązanie najlepiej dopasowane do własnych potrzeb.

Zalety dysków SSD

Dyski półprzewodnikowe mają zdecydowaną przewagę nad starymi dyskami twardymi. Przyjrzyjmy się dokładnie wszystkim ich zaletom.

Trwałość i niezawodność

Ciepło wydzielane podczas pracy jest główną przyczyną awarii dysków twardych. Dysk SSD nie ma ruchomych części, dlatego utrzymuje niższą temperaturę, a jednocześnie zapewnia wyższą wydajność. Dysk SSD jest bardziej odporny na upadki, wstrząsy czy też codzienne użytkowanie, co gwarantuje mniejszą podatność na utratę danych.

Szybkość

Dyski SSD są niewątpliwie szybsze niż dyski HDD. Zapewniają krótszy czas rozruchu komputera, szybszy transfer danych, a także większą przepustowość.

Moc i energooszczędność

Ze względu na brak ruchomych części dysk półprzewodnikowy potrzebuje mniej energii do działania w porównaniu ze starszym odpowiednikiem.

Kompaktowość i cicha praca

Dyski HDD ze względu na swoją budowę są znacznie cięższe od półprzewodnikowych. Kompaktowość dysków SSD sprawia, że stanowią one coraz powszechniej wykorzystywany element, jeśli chodzi o laptopy czy inne urządzenia mobilne. Brak ruchu talerzy zapewnia zdecydowanie cichszą pracę, niż ma się to w przypadku dysków twardych.

Jakimi zasadami należy się kierować, chcąc wybrać najlepszy dysk SSD?

Na rynku możemy znaleźć dziesiątki firm, oferujących rozmaite dyski SSD. Problem może okazać się jedynie zorientowanie się w szeregu akronimów wymienionych w ich specyfikacjach, co może utrudnić nam określenie, czego tak naprawdę potrzebujemy. Cała sprawa z wyborem odpowiedniego dla nas dysku SSD nie jest jednak aż tak skomplikowana – podstawa to wybranie preferowanego formatu i prędkości. Podczas zakupu dysku, należy koniecznie pamiętać o kilku kluczowych zasadach.

Pojemność

Na samym początku, musimy zastanowić się, czy będzie to dysk do komputera biznesowego, a może standardowego. Czy będziemy zapisywać tam spore ilości zdjęć, filmów, dokumentów oraz plików? Czy zamierzamy pobierać na nasze urządzenie zajmujące wiele miejsca programy i aplikacje? Jeśli tak, koniecznie postawmy na dysk SSD o dużej pojemności. Należy również podkreślić, iż pojemniejsze dyski są niekiedy jedynie o kilkanaście złotych droższe, niż ma się to w przypadku tych mniej pojemnych.

Szybkość zapisu i odczytu danych

Wybierając dysk SSD, zwróćmy uwagę również na kolejną istotną kwestię w postaci szybkości zapisu i odczytu. Jeśli nasz komputer ma służyć nam do takich czynności, jak częste nagrywanie dużej ilości danych czy otwieranie oraz edycja plików bezpośrednio z dysku zewnętrznego, postaw na wysokie parametry. Zagwarantują one płynniejsze działanie urządzenia, dzięki czemu zaoszczędzisz czas. Standardowe dyski SSD oferują szybkość odczytu i zapisu danych na poziomie ok 200 MB/s, a bardziej wydajne natomiast 550 MB/s i więcej.

Format – kształt i rozmiar dysku

Przed wyborem dysku SSD należy zorientować się, jaki format będzie kompatybilny z naszym urządzeniem. Tego rodzaju dyski dostępne są w różnych kształtach i rozmiarach. Do tych najpopularniejszych należą dyski SSD, których format wynosi 2,5 cala, kształtem przypominające dyski HDD. Są one przeznaczone do laptopów oraz komputerów stacjonarnych i pasują do większości modeli. Jeżeli jesteśmy w posiadaniu cienkiego laptopa lub notebooka, powinniśmy zdecydować się na dysk SSD w formacie M.2. Kolejnym formatem jest mSATA, czyli dysk dedykowany mniejszym systemom, charakteryzujące się ograniczoną ilością dostępnej przestrzeni. W przypadku firm, korporacji czy stacji roboczych, wymagających większych zasobów pamięci masowej, sprawdzi się dysk SSD formatu U.2.

GOODRAM – renomowana marka gwarancją najwyższej jakości

Jeśli chcesz mieć gwarancję, że wybierany przez Ciebie dysk SSD będzie wyróżniał się najwyższą jakością, jednocześnie spełniając wszystkie Twoje oczekiwania, postaw na firmę GOODRAM – goodram.com/kategorie/konsumenckie/konsumenckie-ssd. To polska marka dysków oraz pamięci komputerowych, której właścicielem jest firma Wilk Elektronik. GOODRAM zdobyli renomę, dzięki umiejętnemu łączeniu wieloletniego doświadczenia z ciągłym poszukiwaniem innowacyjnych rozwiązań, rozwojem oraz dostosowywaniem się do wciąż zmieniających się potrzeb klientów. Zanim systemy GOODRAM trafią na wirtualne półki sklepowe, poddawane są szeregowi wymagających testów jakości, sprawdzających ich parametry techniczne. Marka ta stawia przede wszystkim na niezawodność oraz możliwość długotrwałego użytkowania, co zapewnia solidna produkcja oraz najwyższej klasy tworzywa. GOODRAM to również komfort użytkowania, intuicyjność, wydajność, a zarazem oszczędność pieniędzy.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Poczuj prędkość! MSI prezentuje high-endowy dysk SSD Spatium M480 Play – idealny do PlayStation®5
MSI wprowadza do sprzedaży niewiarygodnie szybki model SSD – Spatium M480 PCIe 4.0 NVMe M.2 Play, który przekracza wszystkie wymagania wydajnościowe PlayStation®5, potwierdzając pozycję firmy
jaki dysk do xbox one Jaki dysk do Xbox One – sprawdź!
Zastanawiasz się, jaki dysk do Xbox One kupić? Dowiedz się, na jakie parametry zwrócić uwagę, by wybrać odpowiednią pamięć zewnętrzną do konsoli! Pamięć wbudowana może
jak zwolnić miejsce na dysku Jak zwolnić miejsce na dysku w kilku prostych krokach? Poradnik dla Windowsa i Maca
Wiele osób uczy się tego na podstawie własnych doświadczeń: dbanie o swój komputer, to dbanie o miejsce na dysku. Niestety, ale nie można używać całego
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *