Tradycyjne dyski twarde to już przeżytek i za jakiś czas całkowicie znikną pod naporem SSD-ków? Można spotkać się z takimi opiniami, ale niekoniecznie znajdą one pokrycie w rzeczywistości. Zwłaszcza biorąc pod uwagę nowe odkrycie naukowców z Uniwersytetu Cambridge. Według ich badań pokrycie dysku warstwą z grafenu może pozwolić na znaczne zwiększenie jego maksymalnej pojemności – nawet dziesięciokrotnie.

Warstwa ochronna z grafenu zastąpiła warstwę na bazie węgla

Z uwagi na sposób ich działania, dyski HDD są zazwyczaj znacznie wolniejsze niż dyski SSD. Omawialiśmy to dokładnie w naszym artykule poruszającym kwestię tego, czy warto jeszcze kupować dyski HDD. W dużym skrócie, postawiliśmy tam tezę, że tradycyjne dyski twarde są już za wolne, aby instalować na nich gry czy systemy operacyjne. Z uwagi na niską cenę i duże pojemności, świetnie sprawdzają się za to jako magazyny danych. Taką ich rolę może jeszcze bardziej spotęgować wspomniane powyżej odkrycie.

Żeby wyjaśnić, dlaczego grafen jest taką rewolucją w dyskach HDD, trzeba najpierw pokrótce omówić, jak one działają. Dane są zapisywane na bardzo szybko obracających się talerzach, a w niewielkiej odległości nad talerzem umieszczona jest głowica wraz z ramieniem.

W celu zapisu lub odczytania danych konieczne jest zlokalizowanie przy jej pomocy dokładnego miejsca na talerzu, w którym dane mają być zapisane lub odczytane. W związku z tym im szybciej talerz się obraca, tym szybciej zazwyczaj działa dysk, ponieważ w krótszym dociera do potrzebnych miejsc.

Dokładniejsze informacje na tematu budowy HDD można znaleźć w naszym poradniku opisującym najważniejsze rodzaje dysków twardych. To, co najbardziej interesuje nas w kontekście tego artykułu, to warstwa ochronna umieszczona na talerzu, która zmniejsza skutki jego eksploatacji. W większości obecnych dysków HDD jest ona tworzona na bazie węgla (nazywa się ją carbon-based overcoat, w skrócie CBC). Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge postanowili zastąpić węgiel grafenem… i efekty okazały się bardziej niż zadowalające.

Dyski twarde z warstwą z grafenu oznaczają nawet 10x więcej danych i większą odporność

Dzięki zastosowaniu grafenu zamiast węgla, przy produkcji dysku można zmniejszyć przestrzeń między talerzem a głowicą, tym samym zwiększając gęstość dysku. W praktyce oznacza to, że można zapisać na nim więcej danych.

Już i tak przestrzeń ta w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat została mocno zredukowana (w 1990 roku było to mniej więcej 12,5 nm, teraz produkuje się dyski z warstwą węglową 3 nm), ale pewnego progu nie da się przeskoczyć, wykorzystując węgiel. Obecnie maksymalna gęstość w dyskach HDD to około 1 terabajt na cal kwadratowy.

W przypadku warstwy opartej na grafenie można stworzyć warstwę ochronną poniżej 2 nm. Naukowcy wskazują na możliwość uzyskania zagęszczenia danych na poziomie od 4 do nawet 10 terabajtów na cal kwadratowy, czyli do 10x więcej niż w przypadku warstwy opartej na węglu.

Trzeba przy tym wspomnieć, że do osiągnięcia pełnej wydajności konieczne będzie zastosowanie heat assisted magnetic recording technology (HAMR), czyli technologii pozwalającej talerzowi na przechowywanie więcej danych, gdy jest on podgrzany. Jest to o tyle ważne, że tej technologii nie można zastosować w przypadku talerzy pokrytych warstwą opartą na węglu.

Jako ciekawostkę można wspomnieć, że grafen jest również odporniejszym materiałem niż węgiel – według przeprowadzonych badań, zaledwie jedna warstwa grafenu pozwala na zmniejszenie korozji 2,5 krotnie.

Co sądzicie o tych wynikach badań brytyjskich naukowców? Przydałby Wam się dysk HDD o tak dużej pojemności? Pamiętajcie przy tym, że od badań naukowych do półek sklepowych jeszcze długa droga – ciężko powiedzieć, kiedy dyski pokryte warstwą z grafenu mogą być dostępne do zakupu, jeśli kiedykolwiek, a także ile będą kosztowały.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Laptopy dla każdego użytkownika – przegląd
Rynek laptopów przynosi cykliczne zmiany odczuwalne dla użytkowników. Odświeżanie wersji oprogramowania i wprowadzanie nowych rozwiązań technologicznych sprawiają, że do dyspozycji masz wiele wariantów tylko na
nowa opłata na X Dostęp do X będzie ograniczony? Musk chce wprowadzić nowe opłaty
Jeśli planujecie zacząć korzystać z X, dawnego Twittera, musicie wiedzieć, że Elon Musk planuje wprowadzić sporą zmianę w postaci opłaty dla wszystkich nowych użytkowników. Jego
Monitorowanie produkcji. Jak robić to w nowoczesny sposób?
Monitorowanie produkcji to proces polegający na pozyskiwaniu danych z produkcji. Ma na celu zwiększenie efektywności związanych z nią procesów, a także ciągłą optymalizację produkcji. Nadzór
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *