Ekto One VR to buty, które na pierwszy rzut oka wyglądają bardziej jak część robota niż ludzkie obuwie obuwie. Zadaniem tego nietypowego produktu jest rozwiązanie problemów z lokomocją, jakie towarzyszą wielu osobom podczas korzystania z gogli VR.

Jak działają Ekto One VR?

Ekto One VR mają za zadanie umożliwić normalne wykonywanie ruchów w celu poruszania się w wirtualnej rzeczywistości, aby uniknąć choroby lokomocyjnej, ale jednocześnie zapobiec wpadaniu na przedmioty dookoła i wychodzenia ze strefy VR. Ich konstrukcja sprawia, że możemy pokonywać dużą przestrzeń w VR, ale w rzeczywistości ruszamy się jedynie nieznacznie.

ekto vr

Zastosowano tu efekt podobny do bieżni. W Ekto One VR chodzimy mniej więcej w miejscu (kiedy robimy krok to przodu, nasza noga jest ciągnięta z powrotem do tyłu), ale jako, że ruszamy nogami tak, jakbyśmy wykonywali normalne kroki, jest mniejsza szansa, że pojawią się nudności i wymioty. Oczywiście, nie jest to technologia idealna. Robo-buty są bardzo wysokie i duże, ciężko też powiedzieć, jak jest z wygodą ich użytkowania w przypadku wielogodzinnych posiedzeń.

Poniżej możecie zobaczyć gameplay, na którym prototyp urządzenia jest testowany w grze Half-Life Alyx.

Póki co buty wspierają tylko chodzenie i nie można jeszcze w nich biegać, ale jest szansa, że zostanie to zmienione w przyszłości. Czasu jest dużo, bowiem przewiduje się, że Ekro One VR trafią do konsumentów nie wcześniej niż za kilka lat i można oczekiwać, że będzie to model mniejszy i bardziej poręczny.

Sposób na chorobę lokomocyjną, ale nie tylko

Niektórzy są w stanie przebywać w wirtualnej rzeczywistości bez przerwy przez wiele godzin i nie odczuwają z tego powodu żadnych negatywnych skutków. Inni jednak cierpią z powodu choroby lokomocyjnej, aktywowanej faktem, że poruszając się w VR fizycznie pozostajemy w miejscu. Do jej objawów należą wymioty, nudności i bóle głowy.

Drugim, bardziej uniwersalnym problemem związanym z lokomocją w wirtualnej rzeczywistości jest wpadanie na i potykanie się o różne przedmioty dookoła nas. Chociaż żeby się poruszać w VR nie musimy faktycznie iść gdziekolwiek, to zdarza się, że odruchowo się przesuniemy. Jeśli korzystamy z gogli w niewielkim pomieszczeniu, łatwo jest nadziać się na stolik czy wejść w ścianę. Nie tylko jest to nieprzyjemne i niszczy immersję, ale przede wszystkim występuje ryzyko uszkodzenia sprzętu.

Ekto One VR mają zapobiegać obu tym problemom.

Co sądzicie o tym pomyśle? Wygląda to ciekawie, ale czy ma szansę sprawdzić się w rzeczywistości? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!

WARTO PRZECZYTAĆ:

McDonald's rezygnuje z Al McDonald’s wstrzymuje korzystanie ze sztucznej inteligencji. Nie jest idealnie
W 2021 roku sieć restauracji McDonald’s zdecydowała się na nawiązanie współpracy z IBM. Początkowo wydawało się, że to będzie idealne połączenie, a Al ułatwi obsługę
Jak grać w Teamfight Tactics? Jak grać w TFT (Teamfight Tactics)? Poradnik
Czasami tak bywa, że najpopularniejsze gry powstają na podstawie modów tworzonych przez społeczność graczy. Tak było z DOTĄ 2, która rozpoczęła swoją historię jako mod
Jak grać jungle w LOLu? Jak grać jungle w LOL-u? Poradnik i najlepsze wskazówki
Znacie LOL-a? Kto nie zna! Jeśli jednak jakimś cudem pominęliście istnienie tej gry, szybko zerknijcie do naszego rankingu najlepszych darmowych gier na PC i to
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *