Wzrost wartości firmy Tesla sprawił, że jej założyciel Elon Musk stał się drugim najbogatszym człowiekiem na świecie. Wcześniej na tej pozycji znajdował się Bill Gates, który spadł teraz na trzecie miejsce.

Elon Musk jest warty 128 miliardów dolarów

Akcje Tesli poszybowały i firma warta jest teraz ponad 500 miliardów dolarów. Mówiąc konkretniej, firma zanotowała wzrost o 4.6%, co podniosło cenę pojedynczej akcji do 546 dolarów, a wartości całej firmy do 517 miliardów dolarów. Jako osoba posiadająca znaczną ilość akcji firmy (aż 20%), Musk dużo na tym zyskał. Jego wartość netto zwiększyła się o 7,2 miliardy dolarów i sięgnęła 128 miliardów dolarów.

Trzeba jednak wskazać, że “net worth” oblicza się biorąc pod uwagę wszystkie nieruchomości, akcje i inne aktywa. W praktyce oznacza to, że Musk niekoniecznie ma 128 miliardów na koncie, ale w teorii mógłby tyle zyskać, gdyby w tym momencie upłynnił wszystkie swoje aktywa, włącznie ze wszystkimi udziałami w Tesli (oraz SpaceX, Boring Company i wszystkich innych jego firmach).

Ogromny wzrost w krótkim czasie

Jeszcze w styczniu tego roku Elon Musk był na 35 pozycji na liście najbogatszych ludzi na świecie. Znaczny wzrost wartości Tesli na przestrzeni tego roku sprawił, że niedawno zrzucił z podium Marka Zuckerberga, który zajmował wcześniej trzecie miejsce, a teraz pokonał również Billa Gatesa.

Jego jedynym przeciwnikiem jest więc numer jeden na świecie – Jeff Bezos, założyciel Amazona, którego fortuna jest wyceniana na 182 miliardy dolarów. Bezos również nie przespał tego roku i jego wartość też sporo w tym roku wzrosła – o aż 67 miliardy dolarów.

Jeśli Tesla nadal będzie rosła w tak szybkim tempie, Musk ma szansę za jakiś czas zdetronizować również Bezosa. W 2018 roku Musk zawarł z Teslą układ, według którego, jeśli firma do 2028 będzie wyceniana na co najmniej 650 miliardów dolarów, zostanie mu wypłacone 55,8 miliardów dolarów. W momencie zawierania umowy dwa lata temu firma była warta 55 miliardów, teraz to już 517 miliardów, a zostało jeszcze trochę ponad 8 lat na spełnienie jej warunków.

Co o tym sądzicie? Zaskoczył Was tak szybki wzrost wartości Muska? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!

Udostępnij

administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *