Już w tym tygodniu Facebook zaczął testować domyślne szyfrowanie end-to-end konwersacji “między niektórymi osobami”. To duży krok w przód, jeśli chodzi o bezpieczeństwo użytkowników korzystających z tego komunikatora, ale na udostępnienie tej funkcji wszystkim jeszcze trochę poczekamy.

Domyślne szyfrowanie end-to-end dla wszystkich w przyszłym roku

Obecnie Messenger co prawda pozwala obecnie na włączenie szyfrowania end-to-end, ale trzeba to robić ręcznie dla każdej konwersacji. Jak to bywa w opcjonalnymi ustawieniami, wielu użytkowników komunikatora, zwłaszcza tych mniej “technicznych”, może nawet nie wiedzieć, że taka funkcja istnieje, a tym bardziej o co w niej chodzi.

Dlatego też już od dawna pojawiały się naciski, aby Meta wreszcie wprowadziła do swojego komunikatora domyślne szyfrowanie end-to-end dla wszystkich konwersacji. Takie rozwiązanie od dłuższego czasu funkcjonuje we WhatsAppie, czyli innym komunikatorze Mety.

Na razie prowadzone są testy, natomiast twórcy Messengera zapowiadają, że wszystkie wiadomości i połączenia wykonywane za pomocą tego komunikatora będą domyślnie szyfrowane w 2023 roku.

Dlaczego musimy tyle czekać, aby funkcja ta trafiła do wszystkich? Facebook wskazał, że wynika to m.in. z konieczności balansowania bezpieczeństwa użytkowników i ich prywatności, co wydłuża proces przygotowywania i wdrażania nowych rozwiązań.

Szyfrowanie E2E będzie domyślne na Messengerze – dlaczego jest to ważne?

W dużym skrycie, szyfrowanie end-to-end (od końca do końca), zapewnia, że tylko dwie osoby będą mogły odczytać wiadomość – nadawca i odbiorca. Do jej treści nie ma dostępu nawet wykonawca usługi, który wiadomość dostarczył, czyli w tym wypadku Facebook (a właściwie Meta).

W praktyce oznacza to m.in. ochronę w razie prośby ze strony organów ścigania o udostępnienie wiadomości. Jeśli Meta samo nie będzie miało do nich dostępu, podzielenie się nimi będzie z oczywistych względów trudniejsze. Szerzej opisywaliśmy te kwestię w artykule o szyfrowanych komunikatorach.

Oczywiście, samo w sobie szyfrowanie E2E nie zapewnia stuprocentowej ochrony przed oszustami czy hakerami – nie ochroni chociażby przed kimś, kto uzyska dostęp do naszego telefonu (np. ukradnie go, a sprzęt nie będzie zabezpieczony hasłem) i wejdzie z poziomu urządzenia w historię wiadomości. Jest jednak bardzo ważnym ogniwem w łańcuchu bezpiecznej komunikacji.

Pojawi się opcja bezpiecznego przechowywania zaszyfrowanych wiadomości

Pojawia się pytanie, jak pogodzić bezpieczeństwo (szyfrowanie) z wygodą (dostępem do wiadomości z dowolnego urządzenia i miejsca). Meta ma na to swój sposób – firma ogłosiła właśnie nową funkcję na Messengerze – bezpieczne przechowywanie wiadomości.

E2EE_Secure-Storage
Źródło: Meta

[Testujemy] bezpieczne przechowywanie, aby [użytkownicy mogli – dop. red.] wykonać kopię zapasową tych wiadomości na wypadek utraty telefonu lub przywrócenia historii wiadomości na nowym, obsługiwanym urządzeniu.

Podobnie jak w przypadku szyfrowanych czatów end-to-end, bezpieczne przechowywanie oznacza, że ​​nie będziemy mieć dostępu do Twoich wiadomości, chyba że zdecydujesz się je do nas zgłosić – Meta

Cieszycie się, że Messenger wreszcie będzie domyślnie włączał szyfrowanie end-to-end, czy nie zależy Wam na tej funkcji? Dajcie koniecznie znać w komentarzach!

WARTO PRZECZYTAĆ:

messenger Messenger dostał szyfrowanie E2E w rozmowach audio i wideo
Jak pisaliśmy już w naszym artykule dotyczącym tego, jaki szyfrowany komunikator wybrać, Messenger dotychczas nie wybijał się na przód stawki pod względem prywatności i bezpieczeństwa.
facebook 3 miliardy uzytkownikow Meta przekroczyła 3 miliardy aktywnych użytkowników
Tydzień zaczęliśmy dosyć odważnym pytaniem: czy to już koniec Threads? Gigantyczny spadek liczby użytkowników nasuwa wprost negatywne myśli. Od tego czasu Meta opublikowała swój raport
google chat zmiany Google Chat się zmienia. Zobacz, co przygotowali twórcy!
Od pewnego czasu Google intensywnie pracuje nad aktualizacjami swoich aplikacji. Chce, aby cały system miał jednolity wygląd. Zmiany wprowadzono już w Kalendarzu, Mapach czy Dysku,
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *