Powiedzcie – w czym Facebook nie macza jeszcze palców? W naszym poradniku, jakie gogle VR kupić znajdziecie produkty posiadanego przez Facebooka Oculusa. Ostatnio donosiliśmy też, że serwis Marka Zuckerberga znowu powraca w świat wiadomości za pomocą Facebook News. Nie mówiąc już o Librze, facebookowej kryptowalucie, która ostatecznie chyba jednak nie dojdzie do skutku. Teraz zaś okazuje się, że Facebook planuje stworzyć swój własny system operacyjny, który ma zastąpić w urządzeniach firmy Androida. Co już na ten temat wiemy?

System operacyjny od Facebooka – co już wiemy?

Niestety, obecnie na temat tworzonego przez Facebooka systemu wiemy bardzo niewiele. Znane jest jedynie, że projektem zajmuje się Mark Lucovsky, były pracownik Microsoftu, który współpracował przy tworzeniu ichniejszych systemów operacyjnych.

Jest bardzo prawdopodobne, że Facebook planuje przyjąć strategię wydawniczą podobną do Apple i w swoich przyszłych sprzętach jego własny system operacyjny będzie domyślną (i jedyną) opcją. Trzeba bowiem pamiętać, że jego relacje chociażby z Google nie są w tym momencie zbyt kolorowe.

Czy to oznacza, że aplikacja Facebooka zniknie z urządzeń z Androidem czy iOS-em? Oczywiście, że nie.

Skąd w ogóle pomysł, żeby stworzyć własny system operacyjny?

Własny system operacyjny od Facebooka nie jest może czymś brzmiącym bardzo szokująco, ale mimo wszystko można się zastanawiać, skąd wyszedł taki pomysł. W końcu dotychczas produkty tej firmy, takie jak Facebook Portal (facebookowy “inteligentny ekran”), używały po prostu zmodyfikowanej wersji Androida i nie wydawało się, aby były z tym jakieś problemy.

Zagwozdkę tą wyjaśnił Andrew Bosworth, VP Facebooka do spraw wirtualnej rzeczywistości.

Chcemy być naprawdę pewni, że następna generacja będzie miała dla nas miejsce. Nie sądzimy, że możemy ufać rynkowi czy konkurencji, aby zapewnili, że tak się stanie. Więc zrobimy to sami. – Andrew Bosworth

Nad czym pracuje obecnie Facebook?

Poza obecnie zamrożoną Librą oraz własnym systemem operacyjnym Facebook pracuje obecnie także nad wieloma innymi niezwykle ambitnymi planami. Firma nie zwalnia tempa nawet mimo wielu głosów krytyki pod względem zarówno Facebooka, jak i samego Marka Zuckerberga. Ostatnio został on chociażby bardzo ostro skrytykowany przez aktora Sachę Barona Cohena, który nazwał media społecznościowe największą machiną propagandową w historii.

Pomiędzy 2023 a 2025 rokiem planowane jest wypuszczenie na rynek nowych okularów rozszerzonej rzeczywistości, znanych obecnie pod kryptonimem Orion. Facebook tworzy je wspólnie z firmą-matką Ray-Bana, Luxotticą. Jest to o tyle istotne, że Luxottica współpracowała wcześniej z Google przy tworzeniu zupełnie nieudanego Google Glass.

Co jeszcze? Firma Marka Zuckerberga pracuje także nad własnym asystentem głosowym, który ma znaleźć zastosowanie właśnie w wyżej wymienionych okularach, ale także chociażby w produktach Oculusa. Trwają również prace nad interfejsem, który pozwalałby kontrolować gogle VR przy pomocą swoich… myśli.

Co sądzicie o tym najnowszym pomyśle Facebooka? Ma to rację bytu, czy jednak powinni pozostać przy zmodyfikowanych wersjach Androida w swoich produktach?

Udostępnij

administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *