Kto by pomyślał, że planowanie kompleksu fabryk może być tak wciągające i ciekawe? Factorio na pierwszy rzut oka nie wygląda może bardzo imponująco, ale produkcja ta ma w sobie “to coś”, które sprawia, że pokochali ją gracze na całym świecie. W szczególności tytuł przypadł do gustu osobom, które lubią automatyzować procesy – ot, takie Sim City w jeszcze bardziej złożonym i mniej casualowym wydaniu.

Factorio nie zapewnia może najlepszych wrażeń wizualnych, ale nie o to tutaj chodzi. Zresztą prosta, charakterystyczna grafika 2D ma jeden istotny plus – przekłada się na niskie wymagania Factorio, co z kolei oznacza, że to dobra opcja m.in. dla osób, które szukają wysokiej jakości gier, które pójdą także na retrokomputerach czy laptopach biznesowych. Wszystko, co najważniejsze postaramy się przekazać Wam poniżej – zapraszamy!

Factorio – wymagania sprzętowe dla różnych systemów

Pełna wersja Factorio zadebiutowała na systemach Linux, macOS oraz Microsoft Windows 14 sierpnia 2020 roku, aczkolwiek już wcześniej wiele osób zapoznało się z tym tytułem w ramach early accessu. My poniżej przedstawimy wymagania minimalne i zalecane dla każdego z tych systemów.

Jako ciekawostkę można dodać, że 28 października 2022 gra trafiła także na Nintendo Switcha, natomiast nie pojawiła się dotychczas na “dużych” konsolach i raczej się na to nie zanosi.

Co dość istotne (a niestety rzadko występujące w obecnych czasach), Factorio oferuje na Steamie darmową wersję demonstracyjną. To dobry sposób na sprawdzenie po pierwsze, czy gra będzie płynnie chodziła na danym sprzęcie, a po drugie, czy w ogóle do nas przemawia i opłaca się w związku z tym w nią inwestować.

factorio wymagania pc
Źródło: Wube Software LTD.

Windows – wymagania

Wymagania minimalne twórcy Factorio określili na takie, które pozwolą komfortowo grać w rozdzielczości 1080p, przy niskiej jakości kompresji i normalnej rozdzielczości sprite’ów:

System operacyjny Windows 10, 8, 7, Vista (64-bitowe)
Procesor dwurdzeniowy 3Ghz+
Pamięć RAM 4 GB
Karta graficzna karta graficzna obsługująca DirectX 10.1 z 512 MB VRAM-u — GeForce GTX 260, Radeon HD 4850 lub Intel HD Graphics 5500
DirectX Wersja 11
Miejsce na dysku 3 GB dostępnej przestrzeni

Wymagania zalecane odnoszą się z kolei do gry przy wysokiej rozdzielczości sprite’ów i wysokiej jakości kompresji:

System operacyjny Windows 10, 8, 7 (64-bitowy)
Procesor czterordzeniowy 3Ghz+
Pamięć 8 GB RAM
Karta graficzna karta graficzna obsługująca DirectX 11 z 2 GB VRAM-u – GeForce GTX 750 Ti, Radeon R7 360
DirectX Wersja 11
Miejsce na dysku 3 GB dostępnej przestrzeni

Linux i SteamOS – wymagania Factorio

Wymagania minimalne dla Linuxa oraz SteamOS-a również odnoszą się do gry w rozdzielczości 1080p, przy niskiej jakości kompresji i normalnej rozdzielczości sprite’ów. Prezentują się następująco:

System operacyjny Linux (instalacja przez tarball)
Procesor dwurdzeniowy 3Ghz+
Pamięć RAM 4 GB
Karta graficzna OpenGL 3.3, karta graficzna obsługująca DirectX 10.1 z 512 MB VRAM-u — GeForce GTX 260, Radeon HD 4850 lub Intel HD Graphics 5500
Miejsce na dysku 3 GB dostępnej przestrzeni
Karta dźwiękowa PulseAudio

Wymagania zalecane Stellaris dla Linuxa (wysoka rozdzielczość sprite’ów i wysoka jakości kompresji):

System operacyjny Linux (instalacja przez tarball)
Procesor czterordzeniowy 3GHz+
Pamięć RAM 8 GB
Karta graficzna OpenGL 4.3, karta graficzna obsługująca DirectX 101 z 2 GB VRAM-u – GeForce GTX 750 Ti, Radeon R7 360
Miejsce na dysku 3 GB dostępnej przestrzeni
Karta dźwiękowa PulseAudio

MacOS – wymagania sprzętowe

Wymagania minimalne (1080p, normalna rozdzielczość sprite’ów, niska jakość kompresji) dla MacOS-a są nieco bardziej minimalistyczne niż w przypadku Windowsa i Linuxa. Prezentują się następująco:

System operacyjny macOS Catalina, Mojave, High Sierra, Sierra, OSX El Capitan, Yosemite
Procesor dwurdzeniowy 3Ghz+
Pamięć RAM 4 GB
Karta graficzna Mac z 2012 roku
Miejsce na dysku 3 GB dostępnej przestrzeni

Wymagania zalecane (wysoka rozdzielczość sprite’ów i jakość kompresji) wyglądają zaś tak:

System operacyjny macOS Catalina, Mojave, High Sierra, Sierra, OSX El Capitan, Yosemite
Procesor czterordzeniowy 3GHz+
Pamięć RAM 8 GB
Karta graficzna Mac z 2015 roku z dedykowaną kartą graficzną i 2 GB pamięci VRAM
Miejsce na dysku 3 GB dostępnej przestrzeni

Czy warto zagrać w Factorio?

Każdy może mieć oczywiście inny gust – trudno o grę, która przypadłaby do gustu każdemu. Natomiast okazało się, że Factorio, czyli gra o pozornie dość niszowej tematyce, potrafi przyciągnąć do siebie naprawdę sporą grupę osób. Sam za siebie mówi fakt, że do początku 2023 roku sprzedała się w 3,5 milionach egzemplarzy.

Wersja na PC została oceniona na Metacrticu przez krytyków na 90/100, a graczy – 8.1/10. Ponadto zebrała ponad 130 000 recenzji na Steamie, z czego 96% jest pozytywne. Najczęściej zdaje się być opisywana jako “uzależniająca”, m.in. z racji na dużą swobodę, jaką pozostawia się graczowi i olbrzymią ilość złożonych mechanik, które może on wykorzystać, aby osiągnąć założone przez siebie cele.

wymagania sprzetowe factorio
Źródło: Wube Software LTD.

Jeśli ktoś ma jeszcze wątpliwości, a nie chce wydawać pieniędzy w ciemno (co jest zrozumiałe, bo Factorio to nie mała gra indie za kilka złotych), warto jeszcze raz napomknąć o dostępności dema. Pobranie go nie powinno zająć zbyt długo, a tak najłatwiej jest sprawdzić, czy jest się jedną z tych osób, która w Factorio “utopi” setki godzin, czy jednak niekoniecznie.

Wymagania Factorio na PC – podsumowanie

Wymagania Factorio na PC wyglądają, jakby dotyczyły gry sprzed kilkunastu lat, a nie tytułu z 2020 roku (względnie 2016, jeśli liczymy od początku wczesnego dostępu). Jednocześnie nie mówimy tu o niedopracowanej, “gołej” grze, która przeszła bez echa, a o popularnym i lubianym tytule, który ma naprawdę wiele do zaoferowania. Nie zaszkodzi więc jej wypróbować, tym bardziej, że można zrobić to całkowicie za darmo.

Udostępnij

administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *